# trestný čin
Ohováraním sa môžeme dopustiť trestného činu? Prečítajte si viac v našom dnešnom článku.
Rozvoj technológii napomáha uľahčovať každodenný život. S rozmachom technológií sa však rozmáha aj zločinnosť, keďže ľudia častokrát tieto moderné možnosti využívajú na páchanie nelegálnej činnosti.
Každodenný život nám prináša rôzne situácie, medzi ktorými nechýbajú aj nešťastné udalosti. Pri nich častokrát dôjde k zraneniam osôb, dokonca môže ísť aj o ohrozenie ich života. Zrejme najviac obvyklé prípady v tomto smere si môže verejnosť spojiť s dopravnými nehodami. Pri nich je potrebné poskytnúť potrebnú pomoc zraneným osobám, ktoré sa nachádzajú na mieste nehody. Mnohí sa tomu vyhýbajú aj z dôvodu, že sami nevedia adekvátne prvú pomoc poskytnúť. Takéto osoby nemusia tušiť, že sa môžu dopúšťať trestného činu neposkytnutia pomoci.
Jazda pod vplyvom alkoholu je v Slovenskej republike dlhodobý problém. Každoročné štatistiky policajného zboru dokazujú, že ľudia nemajú problém ohrozovať takouto jazdou život a zdravie nie len seba, ale aj svojho okolia. Takéto konanie môže mať pritom nielen znaky priestupku, ale pri závažnejšom spôsobe konania aj trestného činu. Stále však platí, že ak je vodič pristihnutý pri jazde pod vplyvom, bude mu odobratý vodičský preukaz. Za akých okolností mu však bude vrátený?
Potreba boja proti dezinformáciám sa rozmohla najmä počas pandémie Covidu – 19. Toto obdobie možno označiť za zlomové z hľadiska intenzity a rozsahu prúdenia informácií s rôznym, častokrát aj vyslovene škodlivým obsahom ohľadom očkovania a iných aspektov pandémie. Je možné so šírením dezinformácii bojovať legislatívne?
Osobná prehliadka sa vykonáva sa za účelom hľadania, získania a zabezpečenia predmetov, ktoré môžu súvisieť s trestným činom. Ide o zásah do osobnej slobody jednotlivca, ktorá však v určitých prípadoch môže byť obmedzená. Tento článok sa zaoberá aspektmi a pravidlami, ktoré sú spojené s osobnou prehliadkou a ktoré majú za cieľ zabezpečiť spravodlivý a riadny priebeh tohto procesu.
Nedávne vyhlásenie rozsudku Špecializovaného trestného súdu vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, v ktorej bol okrem iných obžalovaný aj Marián Kočner, vyvolal v širokej verejnosti vlnu nevôle. Podľa senátu nebolo dokázané, že skutok spáchal práve Marián Kočner. Na dôvody tohto rozhodnutia sa pozrieme v dnešnom príspevku.
Ústavný súd Českej republiky sa v jednom zo svojich nálezov zaoberal problematikou zhabania veci v kontexte ochrany vlastníckeho práva vlastníka tejto veci, ktorý súčasne nebol páchateľom trestného činu.
Najvyšší súd Českej republiky sa zaoberal zaujímavým prípadom, kedy dovolateľ motorovým vozidlom prinútil zastať iné motorové vozidlo a po vystúpení oboch vodičov dovolateľ toho druhého fyzicky napadol. Druhého vodiča týmto útokom vytlačil do jazdného pruhu, v ktorom ho zrazilo auto. Bol trestný čin ublíženia na zdraví v tomto prípade spáchaný v súvislosti s riadením motorového vozidla?
Trestná činnosť je vo väčšine prípadov páchaná s úmyslom obohatiť sa. Táto kriminalita môže mať rôzne podoby, a to či už závažnejšiu násilnú formu, alebo iné sofistikovanejšie podoby, kde páchatelia pracujú aj s nedostatkom vedomostí obetí. Radíme sem rôzne formy podvodov či prevádzkovanie nepovolených hazardných hier. Medzi takéto nezákonné metódy získavania plnenia, častokrát vo finančnej podobe, patrí aj trestný čin úžery.