Darovanie krvi je jedným z najkonkrétnejších spôsobov, ako môže jednotlivec prispieť k záchrane ľudských životov. Pre mnohých pacientov je krv od darcov nenahraditeľná – či už ide o operácie, liečbu úrazov alebo závažné ochorenia. Okrem morálneho a humánneho rozmeru má však darovanie krvi aj praktické výhody pre darcu samotného. Mnohí zamestnanci si neuvedomujú, že Zákonník práce im v súvislosti s touto činnosťou zaručuje pracovné voľno s náhradou mzdy.
V článku sa pozrieme na to, aké konkrétne práva má darca krvi v pracovnoprávnych vzťahoch, ako je upravený rozsah voľna a čo všetko je potrebné vedieť, ak sa rozhodnete darovať krv počas pracovného dňa.

Darovanie krvi a pracovné voľno
Darovanie krvi je záslužnou činnosťou každého, kto sa rozhodne svoju krv darovať a pomôcť tak zachraňovať životy iných osôb. Na dni darovania krvi darcom prináleží zamestnancom aj pracovné voľno podľa zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce.
Konkrétne § 138 ods. 2 Zákonníka práce stanovuje, že zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov.
Pracovné voľno zamestnancovi patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty na odber a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže dokonca lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber.
V situáciách, kedy sa napr. na mieste nepodarí odber zrealizovať, poskytne sa zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.