Vrátenie daru – ako postupovať?

Vrátenie daru, resp. darovanie, jeho spôsob či možnosti vrátenia daru upravuje zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník. V jeho zmysle je vlastníctvo veci okrem bežných spôsobov, ktorými sú napríklad kúpa či dedenie možné nadobudnúť aj darovaním, a to na základe darovacej zmluvy.

Darovacia zmluva predstavuje právny úkon, ktorým darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému, ktorý dar alebo sľub prijíma. Na to, aby bola platná musí byť tak ako každý právny úkon urobená slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne a zároveň osoba, ktorá takúto zmluvu uzatvára musí byť spôsobilá na právne úkony. Pokiaľ by tieto predpoklady neboli splnené, uvedený právny úkon by bol neplatný. Zároveň hrozí sankcia neplatnosti aj vtedy, ak by takýto právny úkon svojím obsahom alebo účelom odporoval zákonu alebo ho obchádzal a tiež ak by sa priečil dobrým mravom.

Pri darovacej zmluve zákon požaduje písomnú formu vtedy, keď je predmetom daru nehnuteľnosť. Pri hnuteľnej veci musí byť podmienka písomnej formy zmluvy dodržaná len vtedy, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní. Ak by došlo k uzavretiu darovacej zmluvy, podľa ktorej by sa malo plniť až po darcovej smrti bola by neplatná, a to vzhľadom na to, že darovanie patrí medzi právne úkony inter vivos (medzi živými), neslúži teda ako právny úkon pre prípad smrti.

Darovanie je právny vzťah, z ktorého vyplývajú práva aj povinnosti

Darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie a pokiaľ by sa stalo, že vec má vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť. Na druhej strane sa aj samotný darca môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Darovanie však nie je len emocionálny akt, ale tiež právny úkon, ktorý je upravený zákonom, pričom podľa slovenského Občianskeho zákonníka ide o akt, ktorým sa darca zaväzuje bezodplatne odovzdať vec alebo hodnotu obdarovanému, ktorý dar prijíma.

Možno požadovať dar späť?

Keďže ide o dobrovoľný akt, darca nemôže bežne požadovať dar späť len na základe svojich pocitov či názorov. Existujú však výnimočné okolnosti, na základe ktorých zákon umožňuje dar obdarovanému odobrať.Keďže ide o dobrovoľný akt, darca nemôže bežne požadovať dar späť len na základe svojich pocitov či názorov. Existujú však výnimočné okolnosti, na základe ktorých zákon umožňuje dar obdarovanému odobrať.

Späť
Strana 1 / 3Ďalej
Tagy:
Simona Kocanová
Simona Kocanová
email@pravnenoviny.sk
Simona vyštudovala právo na Právnickej fakulte UK v Bratislave. V Právnych Novinách sa venuje najmä témam z oblasti občianskeho a pracovného práva. V praxi v súčasnosti pôsobí na pozícií exekútorského koncipienta.
Simona Kocanová
Simona Kocanová
email@pravnenoviny.sk
Simona vyštudovala právo na Právnickej fakulte UK v Bratislave. V Právnych Novinách sa venuje najmä témam z oblasti občianskeho a pracovného práva. V praxi v súčasnosti pôsobí na pozícií exekútorského koncipienta.

Najčítanejšie