Analýzy

Dňa 06.08.2024 nadobudla účinnosť novela Trestného zákona, ktorá zásadným spôsobom zmenila viaceré ustanovenia, vrátane zásad na ukladanie trestov či samotných trestných sadzieb. Novela sa dotkla aj trestného činu krádeže, ktorý sa dotkol nielen postavenia páchateľov, ale aj poškodených.

02. 11. 2024 11 min. JUDr. Marcel Ružarovský
Prepustenie Dušana Kováčika, bývalého špeciálneho prokurátora, na slobodu z výkonu trestu odňatia slobody nastalo v súvislosti s podaným dovolaním v predmetnej trestnej veci. Prečo bol prepustený na slobodu a aké dôsledky môže mať rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky o podanom dovolaní?
23. 08. 2024 2 min. Lucia Rybanová

Otázky prípustnosti a zákazu umelého prerušenia tehotenstva patria medzi najstaršie etické, spoločenské a právne dilemy v dejinách ľudstva. Tento článok mapuje právnu úpravu účinnú na území Slovenska v časových medziach od februárového komunistického prevratu v roku 1948 po vznik súčasnej republiky. Zvolený časový rámec reflektuje vôbec prvé obdobie, kedy na území Slovenska bolo zlegalizované umelé prerušenie tehotenstva, čo malo za priamy následok rozvoj legislatívy regulujúcej oblasť interrupcií.

11. 07. 2024 7 min. Mária Alena Hasáková

Sociálne siete poskytujú priestor pre rôzne typy zárobku a čoraz častejšie sa stretávame s tzv. influencermi. Z ich spôsobu propagácie nemusí byť úplne zrejmé, že ide o reklamu a ich fanúšikovia často vnímajú zverejňovaný obsah ako nezávislé odporúčanie. Ako je to však so zodpovednosťou influencerov za produkty a odporúčania, ktoré propagujú?

11. 05. 2024 6 min. Martina Vanc

Ohováraním sa môžeme dopustiť trestného činu? Prečítajte si viac v našom dnešnom článku.

22. 03. 2024 8 min. Jozef Onačilla

Otázka doručenia listovej zásielky či pošty do elektronickej schránky podľa zákona o e-governmente nie je priveľmi sporná, nakoľko táto informácia sa dá zistiť z poštovej doručenky, či z dátumu doručenia do elektronickej schránky. Pochybnosti však môžu nastať pri otázke, kedy je z právneho hľadiska doručený e-mail.

19. 12. 2023 5 min. Lucia Rybanová

Slovenská legislatíva automaticky predpokladá, že každá osoba chce ochrániť svoju telesnú integritu, a preto je povinnosťou aj iných dbať na jej ochranu. V praxi sa však objavujú prípady, keď si osoba vyslovene neželá, aby jej v núdzových situáciách bola poskytnutá pomoc. Či už ide o ťažkú chorobu alebo iné sociálne situácie, slovenská legislatíva neponecháva široké možnosti na vyhovenie takejto požiadavke. No európske právo pozná takéto želania pod názvom Inštitút predchádzajúceho priania.

11. 10. 2023 6 min. Jozef Onačilla

V dnešnom článku sme sa venovali otázkam týkajúcich sa náhrady za smrť blízkej osoby. Kedy je možné považovať náhradu a kto v akej výške má na ňu nárok?

29. 03. 2023 8 min. Jozef Onačilla

S právom na obhajobu sa spravidla stretávame v trestnom konaní, ktoré je spojené s osobou obvineného (obžalovaného) z trestného činu. Judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva však toto právo priznáva nielen páchateľom trestných činov, ale aj páchateľom iných deliktov, o ktorých sa rozhoduje v správnom trestaní.

24. 02. 2023 14 min. JUDr. Marcel Ružarovský
Strana 1 z 22