# zodpovednosť
Zodpovednosť za pošmyknutie na vňati od reďkovky bola predmetom konania pred Najvyšším súdom Českej republiky. Prípad sa týkal zákazníčky, ktorá sa v obchode pošmykla na vňati od reďkovky, pričom táto udalosť jej spôsobila výrazné zdravotné ťažkosti.
S blížiacim sa letom a letnými prázdninami sa začína sezóna detských táborov. Téma letných táborov zdanlivo nemá nič spoločné s právom, avšak aj táto oblasť podlieha právnej regulácii.
Sociálne siete poskytujú priestor pre rôzne typy zárobku a čoraz častejšie sa stretávame s tzv. influencermi. Z ich spôsobu propagácie nemusí byť úplne zrejmé, že ide o reklamu a ich fanúšikovia často vnímajú zverejňovaný obsah ako nezávislé odporúčanie. Ako je to však so zodpovednosťou influencerov za produkty a odporúčania, ktoré propagujú?
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili v júni nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorým sa novelizovali aj ustanovenia Občianskeho zákona o ochrane osobnosti. Zákon bol však vetovaný prezidentkou a v júli ho spolu s pripomienkami doručila Národnej rade. Čo by to znamenalo, ak by poslanci tento zákon spolu so zmenou Občianskeho zákonníka schválili?
Český Najvyšší súd sa zaoberal tzv. wrongful birth žalobou, t. j. žalobou za zanedbanie povinnej starostlivosti podaná rodičmi dieťaťa narodeného s vrodenou chybou proti lekárovi alebo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, ktorých údajná nedbanlivosť pripravila rodičov o možnosť urobiť informované rozhodnutie.
Európsky súd pre ľudské práva má dve kľúčové rozhodnutia týkajúce sa zodpovednosti prevádzkovateľa webu - obe sa zaoberajú zodpovednosťou za výroky osôb, ktoré uverejňovali na ich webových sídlach komentáre, ktorými urážali alebo poškodzovali dobré meno niekoho iného. V oboch prípadoch však súd rozhodol rozdielne.
Virálna výzva, tzv. challenge, v podstate znamená určitý pokyn na konanie od konkrétnej osoby smerom k inej aj osobe za účelom odmeny či už finančnej, alebo v podobe internetovej slávy alebo poznania, ktoré je merateľné výškou sledovateľov alebo počtom interakcií. Kto teda nesie zodpovednosť za zverejnenie nebezpečnej virálnej výzvy?
Ústavný súd Českej republiky sa v jednom zo svojich nálezov musel vysporiadať s ústavnou sťažnosťou sťažovateľa, ktorého manželka na miestnej komunikácii utrpela ujmu na zdraví a zostala odkázaná na pomoc svojho manžela.
Najvyšší súd Českej republiky sa v jednom zo svojich rozsudkov zaoberal otázkou, kto nesie zodpovednosť za zásah do osobnostnej sféry fyzickej osoby, ku ktorému došlo uvedením nepreukázaných tvrdení v článku zverejnenom v internetových novinách.
Po návšteve spravodajcov Benátskej komisie v prvej polovici septembra prijala Benátska komisia záverečné stanovisko k disciplinárnym konaniam advokátov. Zaoberala sa tiež možnosťou zriadenia viacerých komôr pre advokátske povolanie.