Pavel Ördögh
ČLÁNKY AUTORA
Pred istým časom pozornosť médií upútal kontroverzný zákrok českých policajtov v modlitebni Islamskej nadácie v Prahe. Väčšina českej verejnosti však tvrdý zásah schvaľuje, pretože radikálny islam považujú za akútnu bezpečnostnú hrozbu. Českí moslimovia aj duchovní iných cirkví však zákrok považujú za prehnaný a šikanózny. Oficiálny dôvod policajnej akcie doteraz nebol zverejnený.
Nedávno sme našim čitateľom priniesli sériu článkov o radikálnom nacionalizme a extrémizme vo verejnom živote. Napriek tomu v našich súkromných životoch nepociťujeme reálne ohrozenie a extrémistické aktivity berieme ako politický folklór. Preto nás môžu prekvapiť najnovšie správy z Českej republiky o podivných aktivitách niektorých moslimských aktivistov a o drastickom zásahu českej polície.
V súčasnosti si môžeme všimnúť určitý úpadok politickej kultúry na Slovensku. Keď sa však pozrieme na iné členské štáty EÚ zistíme, že ich situácia je veľmi podobné tej našej. Zistíme, že aj tam sa politické strany zameriavajú na udržanie a konzumáciu moci, čo nahráva neštandardným politickým subjektom.
V sobotu 24. mája 2014 nás čakajú voľby do Európskeho parlamentu. Slovenskí voliči budú opäť môcť na vlastnej koži otestovať úroveň politickej kultúry na Slovensku. Ak sa nestane nič mimoriadne, hlavnou témou nastávajúcich volieb bude o. i. ukážka nacionalistických a extrémistických politikov. Nemuselo by to tak byť a možností na zlepšenie súčasného stavu na Slovensku je hneď niekoľko. Poďte sa spolu s nami pozrieť, ako na to alebo ako sa to robí v iných krajinách Európskej únie.
Už o dva týždne, v sobotu 24. mája 2014, nás čaká ďalšie meranie síl slovenských politických strán. Budú sa konať voľby do Európskeho parlamentu. Kým na účasť nacionalistickej Slovenskej národnej strany (ďalej len „SNS“), ktorá má v europarlamente jedného poslanca (Jaroslava Pašku), sme si už zvykli, iné je to v prípade kontroverznej Ľudovej strany – Naše Slovensko.
Nedávno sa na stránkach penonline.sk objavili dva články o verejnej ochrankyni práv SR (ombudsmanke), JUDr. Jane Dubovcovej. Pozrime sa bližšie, aké úlohy a oprávnenia dáva ombudsmanovi platná právna úprava, na čo slúži Úrad Verejného ochrancu práv SR a Kancelária Verejného ochrancu práv SR. Poďte sa spolu s nami pozrieť, ako funguje inštitút ombudsmana vo svete a porovnajte ho s inštitútom Verejného ochrancu práv SR.
Prvýkrát sa o zvolenie uchádzala už v roku 2002, vtedy ju predstihol kandidát s podporou HZDS a Smer-u prof. JUDr. Pavel Kandráč, CSc. V roku 2012 ju Národná rada SR ako kandidátku za SDKÚ-DS zvolila za ombudsmanku. Minulý týždeň 28. marca 2014 uplynulo druhé výročie jej nástupu do funkcie. Pri tejto príležitosti sa poďme spoločne pozrieť, ako to vidí doktorka Dubovcová. Budeme vychádzať z jej aktuálnych vyjadrení pre stránku Úradu Verejného ochrancu práv SR a z oficiálnych správ ombudsmanky.
So slovom „mixér“ si na Slovensku spájame viacúčelový elektrospotrebič ako súčasť kuchynského vybavenia. V podnikateľskom svete je však sieť obchodov s obuvou MIXER známa ako stredne veľký podnik slovenskej proveniencie. Samotný názov odkazuje na širokospektrálnu ponuku obuvi a na špecifický segment trhu označovaný ako „Zmiešaný tovar“ v rámci obuvi (angl. Mixed Shoes).
Počítačové pirátstvo a počítačová kriminalita patria k populárnym a frekventovaným témam v slovenských domácnostiach aj v slovenských médiách. O počítačovom pirátstve a počítačovej kriminalite tak počul asi každý z nás, niektorí s nimi majú aj osobnú skúsenosť. Mnoho mladých ľudí profituje z počítačového pirátstva (ilegálne stiahnutej hudby a filmov), ale niektorí sa stali aj jej obeťou. O čo konkrétne išlo a ako tomu predchádzať sa dozvieme ďalej v článku. Môžeme si tiež položiť otázku o príčinách počítačového pirátstva a počítačovej kriminality a budeme sa zaoberať aj otázkami prevencie.
Počítačové pirátstvo a počítačová kriminalita patria k jedným z najfrekventovanejších tém v slovenských médiách. Zanechajme však určitú povrchnosť mienkotvorných médií a pozrime sa, o čo v skutočnosti ide. V článku sa dozviete viac o formách a druhoch počítačového pirátstva a počítačovej kriminality nielen na Slovensku. Poďme sa spolu s nami pozrieť, kto je kto a čo je čo v rámci slovenského kybernetického undergroundu.