# prieťahy v konaní
Podľa Ústavného súdu Českej republiky musí byť zmiernenie trestu ako prostriedok kompenzácie porušenia práva na primeranú dĺžku konania výslovné a merateľné.
Témou dnešného článku je nález Ústavného súdu Českej republiky, v ktorom sa zaoberal ústavnou sťažnosťou sťažovateľa pre porušenie jeho práva na prejednanie veci v primeranej lehote. Aký čas teda Ústavný súd Českej republiky vyhodnotil ako zásah do základných práv sťažovateľa v súvislosti s prieťahmi v konaní?
Začíname nový mesiac a k nemu patrí aj prehľad aktuálnej judikatúry. Prečítajte si o zaujímavých rozhodnutiach súdov, ktoré rozhodovali o (ne)diskriminácii pedagógov pri nosení respirátoru, ale aj o možnosti vrátenia vstupeniek na podujatie zakúpených online formou.
Aké zaujímavé judikáty priniesol mesiac január? Okrem prípadu odobratia maloletého dieťaťa orgánmi sociálnej starostlivosti sa dočítate aj o zbavení funkcie sudcu za jeho nečinnosť. Nemenej zaujímavý je aj nález Ústavného súdu SR o konaniach súdov, ktoré už 17 rokov rozhodujú o výživnom pre dieťa.
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) 31. augusta 2018 vyhlásil rozsudky v prípadoch Balogh a ďalší proti Slovenskej republike a Engelhardt proti Slovenskej republike, v ktorých rozhodol v prospech sťažovateľov.
Ústavnému súdu Slovenskej republiky bolo v I. polroku 2018 doručených 1 332 podaní (návrhov a sťažností) Konanie pred Ústavným súdom Slovenskej republiky (ďalej len „ústavný súd“) začína spravidla na návrh.
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky realizuje v spolupráci s Európskou komisiou pre efektívnu spravodlivosť (CEPEJ) pri Rade Európy projekt, ktorého cieľom je podporiť úsilie na zlepšenie efektívnosti a kvality slovenského súdneho systému.
A v 13 nálezoch konštatoval porušenie práva na osobnú slobodu Ústavný súd Slovenskej republiky (ďalej aj „ústavný súd“) je v zmysle čl. 124 Ústavy Slovenskej republiky (ďalej len „ústava“) nezávislým súdnym orgánom ochrany ústavnosti.
Ústavným zákonom č. 90/2001 Z. z., ktorým sa menila a dopĺňala Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, bola rozšírená právomoc Ústavného súdu Slovenskej republiky (ďalej aj „ústavný súd“) rozhodovať o sťažnostiach fyzických osôb alebo právnických osôb, ak namietajú porušenie svojich základných práv alebo slobôd.
Ústavné garancie súdnej ochrany. Ktoré súdy "získali" najviac nálezov zo strany Ústavného súdu SR?