# dedičské konanie
Dodatočné dedičské konanie sa využíva v prípade, ak sa po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, objaví ďalší poručiteľov majetok. Ako v takejto situácii postupovať?
Najvyšší súd Českej republiky sa tento krát zaoberal tým, na základe akých skutočností je v rámci dedičského konania nutné posudzovať prípadnú dedičskú nespôsobilosť.
Predmetom nižšie uvedeného sporu bola otázka, či závet poručiteľky tvorí jednotný a ucelený záznam prejavu jej poslednej vôle a či v závete absentuje dátum jeho podpisu ako esenciálna zákonná náležitosť nevyhnutná pre platnosť tohto právneho úkonu. K umiestneniu dátumu v závete sa vyjadril odvolací súd, ktorého odôvodnenie si môžete prečítať v dnešnom článku.
Pandémia COVID-19 zasiahla všetky oblasti a nevyhla sa ani dedičským konaniam. Za rok 2020 eviduje Slovenská republika najviac úmrtí od konca 2. svetovej vojny. Množstvo strát na životoch ovplyvnilo počet dedičských konaní, ktorý nárazovo stúpol. Okrem štatistických údajov o vplyve pandémie na dedičské konania sa dozviete aj o praktických skúsenostiach výkonu notárskej činnosti počas uplynulého pandemického roka.
Dediči zosnulého pracovníka môžu od jeho bývalého zamestnávateľa vyžadovať peňažnú náhradu za platenú dovolenku za kalendárny rok, ktorú si tento pracovník nevyčerpal.
Právna úprava dedičského práva je v súčasnosti uvedená v ustanoveniach § 460 a nasl. zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka. V zmysle jeho § 460, sa dedičstvo nadobúda smrťou poručiteľa, pričom oprávnení dediči musia byť známi. Núka sa teda otázka: „Má právo dediť aj dieťa, ktoré sa narodí umelým oplodnením až po smrti poručiteľa?“
Aké chyby sa robia najčastejšie pri písaní závetov? Absencia ktorých náležitostí závetu spôsobí jeho neplatnosť?
Bývam v byte, ktorý je v mojom osobnom vlastníctve, avšak príde ku mne bývať priateľ, ktorému poskytnem trvalý pobyt. Bude mať môj priateľ po mojej smrti nárok na môj byt, ak tam bude mať trvalé bydlisko?
Poslanec Národnej rady SR, Alojz Hlina navrhuje zmeny v Notárskom poriadku, ktoré sa majú dotknúť odmeňovania notárov.
Jednou zo základných podmienok, coditio sine qua non, pre rozhodovanie súdov v akejkoľvek právnej veci je vecná legitimácia. Samozrejme, musí byť daná ako na strane žalobcu, tak aj na strane žalovaného. Následkom tohto nedostatku je odmietnutie podania. Prečítajte si pre aké dôvody odmietol dovolanie Najvyšší súd Slovenskej republiky, vo veci určenia dediča poručiteľa.