# striedavá starostlivosť rodičov
Ústavný súd Českej republiky sa tento krát zaoberal ústavnou sťažnosťou, v ktorej sťažovateľ namietal porušenie svojho práva na slobodnú voľbu povolania a jeho rodičovských práv. Všeobecné súdy totiž nevyhoveli jeho návrhu na zverenie maloletého dieťaťa do striedavej starostlivosti, a to z dôvodu, že ako príslušník policajného zboru pracoval na zmeny.
V dnešnom článku si priblížime nález Ústavného súdu ČR sp. zn. I. ÚS 3065/21, v ktorom súd riešil otázku práva na spravodlivý proces a právo na výchovu detí v konaní o zverenie do striedavej starostlivosti maloletého.
V konaní o rozvod manželstva, v ktorom súd zveril maloleté deti do striedavej osobnej starostlivosti oboch rodičov, rozhodol zároveň o výživnom na maloleté deti. Výrok o výške vyživovacej povinnosti otca však odvolací súd nepovažoval za dostatočne odôvodnený. Aké okolnosti mal súd zohľadniť pri určovaní výživného pri striedavej osobnej starostlivosti?
Svetová pandémia zasiahla všetky oblasti života – od pracovnoprávnych vzťahov po zmluvné a aj rodinné. Vychádzať z domu sa má len v nevyhnutných prípadoch, pričom sa majú dodržiavať opatrenia regulujúce obvyklý spôsob života. Čo však s dieťaťom, ktoré máte s druhým rodičom v striedavej starostlivosti? Odpoveď nájdete v dnešnom článku, v ktorom sme o vyjadrenie požiadali aj odborníčku na rodinné právo.
Ústavný súd ČR v náleze sp. zn. I. ÚS 1506/13 rozhodoval o ústavnej sťažnosti jedného z rodičov (matky) proti rozhodnutiu krajského súdu, v ktorom krajský súd rozhodol o zverení dieťaťa predškolského veku do striedavej starostlivosti oboch rodičov, a to v intervale 14 dní.
Aké podmienky musia byť splnené, aby súd rozhodol o zverení maloletého dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti oboch rodičov? Blízkosť bývania? Súhlas oboch rodičov?