Nezamestnanosť v decembri stagnovala

Miera nezamestnanosti na Slovensku v decembri zostala na úrovniach predchádzajúceho mesiaca a dosiahla 13,5 %.

Martin Baláž 22. 01. 2014 2 min.
    Nezamestnanosť na Slovensku Nezamestnanosť na Slovensku Yellow crane from 4freephotos.com

    Náš odhad ako aj odhad trhu pritom počítali s miernym nárastom miery nezamestnanosti v dôsledku sezónnosti. Svoju rolu pritom zrejme zohralo aj relatívne teplé počasie, ktoré prijalo sezónnym prácam. Sezónne očistená miera nezamestnanosti tak zaznamenala ďalší pokles z 13,6 % na 13,3 %. V decembri 2014 bol medziročne nižší počet novoprihlásených nezamestnaných ako aj vyšší počet uchádzačov umiestnených na trhu práce.

    V porovnaní s decembrom minulého roka tak nezamestnanosť bola o 0,9 p.b. nižšia. Časť z tohto poklesu má ale na svedomí metodická zmena z leta 2014, v rámci ktorej boli uchádzači zaradení na drobných obecných prácach vyňatí z disponibilnej nezamestnanosti.  Vďaka tomu je vykazovaná disponibilná  zamestnanosť nižšia o 0,2 p.b. 

    Napriek poklesu nezamestnanosti však na Slovensku klesá aj celková zamestnanosť. Tá v treťom štvrťroku podľa Výberového zisťovania pracovných síl dosiahla 2,33 milióna osôb. Oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka tak pracovalo o 84 tisíc ľudí menej. Pokles miery disponibilnej nezamestnanosti u nás tak do značnej miery súvisí s väčším počtom ľudí vyradených z evidencie pre dôvody iné než umiestnenie na trhu práce. Pokles počtu zamestnaných však vidieť aj v celej eurozóne, kde za posledný rok prišlo o prácu vyše milióna osôb. Nezamestnanosť v  eurozóne pritom dosiahla v decembri po sezónnom očistení 12,1 % (je stabilná už od apríla).

    Najvyššia nezamestnanosť je aj naďalej v Grécku (27,4 %) a Španielsku (26,7 %), najnižšia v Rakúsku (4,8 %) a Nemecku (7,2 %). Aj preto patria nemecky hovoriace krajiny k najobľúbenejším cieľom nielen našich pracovných migrantov. Okrem lepších možností uplatnenia je pre nich výraznou motiváciou aj často výrazne vyššie platové ohodnotenie. Podľa posledného Výberového zisťovania pracovných síl z 3. štvrťroku pritom najviac našich pracujúcich v zahraničí končí v stavebníctve a priemysle.

    Situácia sa zrejme výraznejšie nezlepší ani v tomto roku a nezamestnanosť pravdepodobne zostane stále vysoká. Ekonomický rast bude stále príliš pomalý na to, aby vznikali nové pracovné miesta (tie zrejme prídu až pri reálnom raste nad 3 %). Preto je pravdepodobné, že nezamestnanosť u nás výraznejšie klesne až v roku 2015.Podľa našich odhadov by miera nezamestnanosti mohla do konca roka vzrásť na 14,8 % (metodika VZPS). Aj na mesačných dátach (ÚPSVaR) zrejme v najbližších mesiacoch uvidíme mierny nárast v dôsledku sezónnosti. Napriek stále pomerne vysokej nezamestnanosti očakávame, že v budúcom roku by mohlo prísť k miernemu rastu reálnych miezd.K nemu však bude prispievať najmä nízka inflácia.