Ekonomický prehľad 3. týždňa

Prinášame Vám ďaľší sumár ekonomických noviniek za minulý týždeň. Zaujali hlavne pozitívne správy z USA ohľadom maloobchodných tržieb a relatívne vysoký rast Číny. 

Martin Baláž 24. 01. 2014 3 min.
    Ekonomický prehľad týždňa Ekonomický prehľad týždňa Stock market increase from 4freephotos.com

    Maloobchodné tržby v USA lepšie vďaka potravinám

    Maloobchodné tržby v Spojených štátoch sa v decembri zvýšili o 0,2 % m/m, čím prekonali očakávania trhu (0,1 % m/m). Darilo sa najmä segmentom potravín a nápojov. Naopak pokles zaznamenal predaj automobilov. Celkovo boli v decembrimaloobchodné tržby o 4,1 % vyššie než pred rokom – čo naznačuje, že americká spotreba sa aj naďalej vyvíja pozitívne.

    Čínsky HDP vlani rástol tempom 7,7 %

    Rast HDP v Číne za rok 2013 dosiahol tempo 7,7 % medziročne, čím prekonal vládny cieľ (7,5 %). HDP tak rástol rovnakým tempom ako v roku 2012 . V rámci odvetví rástli najrýchlejšie obchod, finančné služby a stavebníctvo. Štruktúra z hľadiska výdavkov zatiaľ zverejnená nebola. Rast v Číne zrejme budúci rok zaznamená ďalšie mierne spomalenie, nakoľko ekonomika bude prechádzať výraznými štrukturálnymi reformami. Tie by mali ekonomiku viac otvoriť medzinárodným investorom a znížiť úlohu štátnych firiem.

    Írsky rating opäť v investičnom pásme

    Agentúra Moody’s v piatok zvýšila rating Írska na úroveň Baa3 s pozitívnym výhľadom. Rating krajiny sa tak dostal späť do investičného pásma, z ktorého vypadol po prijatí medzinárodnej pomoci v roku 2011. Rozhodnutie agentúry súvisí s úspešným ukončením záchranného programu pre Írsko v decembri minulého roka. Odvtedy sa krajina financuje na trhoch, pričom minulý týždeň sa jej podarilo emitovať 10-ročné dlhopisy. Výnosy írskych dlhopisov ako aj výnosy dlhopisov ostatných periférnych krajín reagovali na zmenu ratingu poklesom.

    Výsledková sezóna zatiaľ zaostáva za očakávaniami

    V Spojených štátoch minulý týždeň pokračovala výsledková sezóna, pričom pozornosť sa sústredila najmä na banky. V rámci nich pozitívne prekvapili Bank of America, JP Morgan Chase a Morgan Stanley. Naopak, za očakávaniami trhov zaostal Goldman Sachs, ktorého výsledky boli horšie pre straty z obchodovania dlhopisov. Celkovo v rámci S&P 500 zatiaľ zverejnilo výsledky 52 firiem, z ktorých len 52% dokázalo prekonať očakávania trhu (v porovnaní s historickým priemerom 67 %).

    Prehľad trhov

    Euro za posledný týždeň voči doláru oslabilo o 1 %, k čomu prispeli lepšie maloobchodné tržby v Spojených štátoch a očakávania ďalšieho znižovania kvantitatívneho uvoľňovania (ktoré naznačil vo svojom prejave predstaviteľ Fed-u Richard Fisher). Meny V4 minulý týždeň oproti euru oslabovali. Maďarský forint oslabil o 1,2 % vďaka nízkej inflácii a s ňou súvisiacim znížením základnej sadzby MNB o 0,15 % na 2,85 %. Poľský zlotý stratil 0,5 % bez výraznejších makroekonomických udalostí. Česká koruna stratila 0,6 % aj napriek rastu cien výrobcov. Akciové trhy minulý týždeň pokračovali v raste. Nemecký DAX si pripísal 2,9 %, americké S&P 500 je vyššie o 0,3 %. Slovensku sa minulý týždeň opäť podarilo na trh umiestniť dlhopisy, tentoraz prostredníctvom aukcie. Hodnota dlhopisov dosiahla 500 miliónov EUR. Štát tak od začiatku roka vydal dlhopisy v hodnote už 2 miliardy EUR, čo predstavuje takmer tretinu objemu potrebného na tento rok. Výnosy 10-ročných dlhopisov na sekundárnom trhu zostávajú blízko 2,6 %. Krátkodobé medzibankové úrokové sadzby mierne stúpli s 3-mesačným euriborom na 0,30%. Naopak, dlhšie swapové sadzby mierne klesli - 5-ročné swapy sa kótujú na úrovni 1,10 % a 10-ročné swapy nad 2,00 %.