Miera nezamestnanosti v októbri klesla
Miera nezamestnanosti v októbri klesla z 13,9 % na 13,7 %. Bola tak nižšia než náš odhad ako aj konsenzus odhadov trhu (obe 13,9 %). Po sezónnom očistení sa nezamestnanosť taktiež znížila a dosiahla rovnakú úroveň ako pred rokom. Množstvo uchádzačov umiestnených na trhu práce bolo medziročne vyššie, mierne však vzrástol aj počet uchádzačov vyradených pre nespoluprácu. Očakávame, že evidovaná miera nezamestnanosti bude v nasledujúcich mesiacoch postupne rásť v dôsledku sezónnych faktorov. Keďže ekonomický rast je stále príliš pomalý na to, aby generoval väčší počet pracovných miest, očakávame, že miera nezamestnanosti po sezónnom očistení zostane v najbližších mesiacoch rovnaká.
Spotreba v USA je stále silná
Maloobchodné tržby v Spojených štátoch v októbri pozitívne prekvapili, keď v októbri medzimesačne vzrástli o 0,4 %. Najrýchlejšie rástli tržby v segmentoch nábytku a elektroniky, solídny rast zaznamenal aj predaj áut. Naopak, pre klesajúce ceny ropy klesli tržby v segmente benzínu. Vývoj maloobchodných tržieb v USA tak naznačuje, že spotreba v krajine, ktorá je hlavným motorom rastu, sa vyvíja stále pozitívne.
Nálada v Eurozóne zaznamenala mierne zhoršenie
Nálada manažérov v Eurozóne zaznamenala v novembri mierne zhoršenie. Celkový index PMI za Eurozónu mierne klesol z 51,9 na 51,5 bodu. Zhoršenie zaznamenal najmä sektor služieb. Naopak, nálada v priemysle sa mierne zlepšila. Medzi jednotlivými krajinami výrazne vzrástol optimizmus v Nemecku, kde celkový index PMI dosiahol 54,3 bodu. Naopak, vo Francúzsku index klesol pod hodnotu 50 bodov a naznačuje pokles ekonomickej aktivity. Zlepšenie situácie v Nemecku potvrdil aj index IFO. Pozitívne hodnotili situáciu v Eurozóne aj ekonómovia v rámci indexu ZEW. Vývoj sentimentu tak stále naznačuje pokračovanie oživovania ekonomiky, ktoré však bude pomerne pomalé.
Prehľad trhov
Euro voči doláru v polovici minulého týždňa výrazne oslabilo, k čomu prispeli okrem jastrabej zápisnice zo zasadnutia Fed-u aj špekulácie trhov o tom, že ECB by sa mala chystať znížiť depozitnú sadzbu do záporných čísel na hodnotu -0,1 %. Prezident ECB Mario Draghi však tieto špekulácie dementoval, čo prispelo k opätovnému posilneniu eura, ktoré dokázalo vymazať straty a obchoduje sa tak na rovnakých úrovniach ako pred týždňom.
Meny regiónu V4 voči euru za posledný týždeň oslabili. Česká koruna stratila 0,5 % potom, čo člen bankovej rady ČNB Lubomír Lízal povedal, že úroveň cieľa pre českú korunu by v prípade potreby mohla byť posunutá na 28 CZK/EUR. Toto vyhlásenie následne zmiernil guvernér ČNB Miroslav Singer, podľa ktorého je úroveň 27 CZK/EUR zatiaľ primeraná. Poľský zlotý mierne oslabil aj napriek lepším číslam priemyselnej produkcie. Maďarský forint oslabil oslabil o 0,3 % bez výraznejších makroekonomických správ.
Rast akciových indexov sa minulý týždeň spomalil najmä vďaka jastrabej zápisnici Fed-u. Americké S&P 500 aj nemecký DAX si tak pripísali iba 0,3 %.
Výnosy štátnych dlhopisov za posledný týždeň klesli. 7-ročné slovenské bondy aktuálne dosahujú výnos na úrovni 1,9 %, 10-ročné dlhopisy sa obchodujú s výnosmi mierne na 2,5 %.
Krátkodobé medzibankové úrokové sadzby mierne vzrástli s 3-mesačným euriborom na 0,23 %. Klesli aj dlhšie swapové sadzby, pričom 5-ročné swapy sa kótujú tesne pod úrovňou 1,5 % a 10-ročné swapy v okolí 1,95 %.
Očakávané udalosti
Najdôležitejším makroekonomickým ukazovateľom tohto týždňa bude predbežný odhad vývoja novembrovej miery inflácie v eurozóne. Trhy očakávajú, že tempo inflácie sa mierne zrýchli z októbrových 0,7 % na 0,8 % medziročne. Práve výrazné spomalenie inflácie v predchádzajúcich mesiacoch pritom viedlo ECB k poslednému zníženiu úrokových sadzieb. Okrem toho bude v rámci eurozóny zverejnená mieranezamestnanosti. V Spojených štátoch uvidíme index nálady nákupných manažérov ISM pre výrobný sektor, pričom trh očakáva ďalšie zlepšenie nálady.