V roku 2024 bolo schválených niekoľko zákonov, ktorými sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“), pričom niektoré z nich nadobudli účinnosť už od 1. januára 2025. Najvýraznejšiu zmenu priniesol zákon č. 278/2024 Z. z. ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s ďalším zlepšovaním stavu verejných financií, schválený 3. októbra 2024. Zvyšné predpisy sa primárne týkali právnej úpravy iných problematík, v súvislosti s ktorými priniesli do zákona o dani z príjmov menšie zmeny.
Zmeny v dani z príjmov fyzickej osoby
Konsolidácia verejných financií priniesla v prvom rade zmeny v dani z príjmov fyzickej osoby. Prvou z nich je zníženie percentuálnej hodnoty pre výpočet nepeňažného príjmu zamestnanca, ktorý používa motorové vozidlo zamestnávateľa na služobné aj súkromné účely, a to v zmysle § 5 ods. 3 zákona o dani z príjmov. Doposiaľ bola táto výška stanovená na 1 % zo vstupnej ceny vozidla počas 8 rokov od zaradenia motorového vozidla do užívania, ktorá sa postupne počas tejto doby znižovala. V rámci uvedenej zmeny sa upravila percentuálna hodnota na 0,5 % zo vstupnej ceny vozidla postupne znižovanej počas 8 bezprostredne po sebe nasledujúcich kalendárnych rokov, avšak iba pre motorové vozidlá zamestnávateľa zaradené do odpisovej skupiny 0. Do tejto odpisovej skupiny sa zaraďujú osobné automobily, ktoré majú v osvedčení o evidencii časti II v položke 18 P.3 Druh paliva/zdroj energie uvedenú skratku BEV (battery electric vehicle) alebo PHEV (plug-in hybrid electric vehicle). Pôjde teda o čisté elektromobily a plug-in hybridy.
Zmena nastala aj v ustanovení § 9 ods. 2 písm. ac) zákona o dani z príjmov, ktoré upravuje príjmy oslobodené od dane z príjmov, pričom sa to tohto ustanovenia zaradili aj odmeny za dosiahnutý výsledok športových reprezentantov so sluchovým postihnutím na deaflympiáde. Ďalej bola upravená aj hranica výšky zdaniteľných príjmov pre uplatnenie zníženej sadzby dane z príjmu fyzickej osoby pre výnosy podľa § 6 ods. 1 a 2, a to vo výške 15 %. Táto hranica sa v zmysle § 15 písm. a) bod 2 a 3 zvýšila zo 60 000 EUR na 100 000 EUR, pričom sa uplatní prvýkrát pri podávaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie začínajúce 1. januára 2025.
Takisto sa znížila aj sadzba dane z osobitného základu dane zisteného podľa § 51e ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov, a to z pôvodných 10% na 7 %, v zmysle § 15 písm. a) bod 5 zákona o dani z príjmov, ako aj sadzba dane vyberaná zrážkou z príjmov podľa § 43 ods. 3 písm. r) a s) zákona o dani z príjmov, okrem príjmov zdaňovaných podľa § 43 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov, obdobne z pôvodných 10% na 7%.
Rovnako prišlo aj k zmenám v rámci uplatnenia, a to najmä zníženie vekovej hranice pre uplatnenie daňového bonusu (maximálne 18 rokov veku), zvýšenie percentuálneho limitu základy dane (pre výpočet daňového bonusu), alebo obmedzenie možnosti uplatnenia nároku. Tejto zmene sme sa bližšie venovali v článku Daňový bonus na dieťa od 1. januára 2025.
V rámci zákona o dani z príjmov, konkrétne do ustanovenia § 50aa, bola zavedená aj možnosť poukázať podiel zaplatenej dane rodičovi alebo rodičom (teda asignačná daň), a to pre každého z nich vo výške 2 %. Podiel zaplatenej dane môže daňovník poukázať buď podiel zo zaplatenej dane vo výške 2 % jednému rodičovi, alebo ak sa rozhodne poukázať ho obom, môže tak urobiť pre oboch rodičov vo výške 2 %. Podiel zaplatenej dane rodičom sa bude poukazovať na rovnakom tlačive, ktoré sa používa pre poukázanie podielu z dane pre neziskové organizácie, pričom predmetné tlačivo bude na tieto účely upravené. Podiel zaplatenej dane bude rodičovi alebo rodičom vyplácaný prostredníctvom Sociálnej poisťovne alebo príslušných útvarov sociálneho zabezpečenia. Takáto možnosť bola zavedená v nadväznosti na zrušenie rodičovského dôchodku. Zároveň tým ostáva zachovaná aj možnosť použiť podiel zaplatenej dane aj pre neziskové organizácie podľa § 50 zákona o dani z príjmov. Viac sa dočítate v našom článku Rodičovský dôchodok: Ako ho získať v roku 2025.
Zmeny v dani z príjmov právnickej osoby
V rámci konsolidácie verejných financií nastali zmeny aj v dani z príjmov právnickej osoby. Upravila sa hranica zdaniteľných príjmov pre uplatnenie zníženej sadzby dane z príjmov právnických osôb, a to za účelom podpory malého a stredného podnikania. V takýchto prípadoch sa sadzba dane znížila z pôvodných 15 % na 10 % u daňovníkov, ktorých zdaniteľné príjmy nepresiahnu 100 000 EUR – tento limit bol rovnako zvýšený z pôvodných 60 000 EUR, a to v zmysle § 15 písm. b) bod 1, podbod 1a zákona o dani z príjmov.
V ustanovení § 15 písm. b) bod 1 pribudol aj podbod 1c, v zmysle ktorého bola zavedená pre právnické osoby nová sadzba dane z príjmov, a to vo výške 24 % zo základu dane. Táto nová sadzba sa má uplatňovať na právnické osoby, ktoré dosiahnu za zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy prevyšujúce sumu 5 000 000 EUR.
Nakoniec sa zaviedla výnimka z povinnosti platiť minimálnu daň právnickej osoby podľa § 46b zákona o dani z príjmov, v rámci ktorej túto povinnosť podľa ods. 7 písm. g) uvedeného ustanovenia nemá od 1. januára 2025 ani registrovaný sociálny podnik podľa zákona č. 112/2018 Z. z. o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Ďalšie zmeny
Ďalšie zmeny, ktoré priniesla konsolidácia verejných financií sa týkajú napríklad uplatňovania výdavkov na PHL pri nabíjaní elektromobilov – ide o zmenu v § 19 ods. 2 písm. l) bode 4 zákona o dani z príjmov. Podľa nového znenia si bude môcť daňovník uplatniť pri domácom nabíjaní elektromobilu výdavky na spotrebovanú elektrickú energiu ako PHL vo výške násobku priemernej mesačnej ceny a spotrebovanej elektrickej energie podľa dokladu k motorovému vozidlu v súvislosti s prejazdenými kilometrami.
V rámci novely došlo aj k preradeniu niektorého hmotného majetku do iných odpisových skupín – napríklad bicykle a kolobežky s pomocným elektrickým motorčekom boli zaradené do odpisovej skupiny 0 s dobou odpisovania 2 roky, ako aj trolejbusy a elektrobusy, ktoré boli z odpisovej skupiny 2 s dobou odpisovania 6 rokov preradené do odpisovej skupiny 1 s dobou odpisovania 4 roky.
K zmenám došlo aj v súvislosti s prijatím zákona č. 355/2024 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 507/2023 Z. z. o dorovnávacej dani na zabezpečenie minimálnej úrovne zdanenia nadnárodných skupín podnikov a veľkých vnútroštátnych skupín a o doplnení zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. V rámci toho došlo k zmene v § 9 zákona o dani z príjmov, ktorý upravuje príjmy oslobodené od dane. Podľa nového ustanovenia § 9 ods. 1 písm. r) je od dane oslobodený aj úrokový (kupónový) výnos a kapitálový výnos zo štátnych dlhopisov pre občanov, a to vrátane dlhopisov obdobných ako sú štátne dlhopisy pre občanov vydaných iným členským štátom EÚ alebo štátom, ktorý je zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore. Týmto zákonom sa taktiež zaviedol v zmysle ustanovenia § 51ea zákona o dani z príjmov osobitný základ dane pre zdanenie úrokových výnosov plynúcich zo štátnych dlhopisov a štátnych pokladničných poukážok vydaných v mene Slovenskej republiky a dlhopisov a pokladničných poukážok vydaných iným členským štátom Európskej únie alebo štátom, ktorý je zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore.
Okrem vyššie uvedeného nastali v zákone o dani z príjmov aj menšie zmeny v súvislosti s prijatím iných zákonov, zohľadňujúce novú právnu úpravu v oblasti kryptoaktív, či novú transakčnú daň. Všetky tieto zmeny nadobudli účinnosť 1. januára 2025.