Rodičovský dôchodok: Ako ho získať v roku 2025

Rodičovský dôchodok vo forme, akej ho poznáme, od 1. januára 2025 končí. Nahradí ho asignácia podielu zaplatenej dane.

Martina Vanc 26. 11. 2024 3 min.
    Rodičovský dôchodok: ako ho získať v roku 2025 Rodičovský dôchodok: ako ho získať v roku 2025

    Rodičovský dôchodok od roku 2025

    Sociálna poisťovňa od 1. januára 2025 prestane vyplácať rodičovský dôchodok podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení poberateľom, ktorým už bol priznaný. Táto zmena vyplýva z konsolidačného balíka, ktorý schválil parlament.

    Nová právna úprava rodičovského dôchodku mení systém podpory pre dôchodcov, pričom nahrádza doterajší rodičovský dôchodok asignáciou podielu zaplatenej dane.

    Asignácia z daní ako náhrada rodičovského dôchodku

    Od roku 2025 bude rodičovský dôchodok nahradený asignáciou podielu zaplatenej dane. Podľa nových pravidiel môžu deti poukázať každému zo svojich rodičov, ktorí sú poberateľmi dôchodkov (napr. starobného dôchodku, výsluhového dôchodku po dosiahnutí dôchodkového veku alebo invalidného dôchodku vyplácaného po dosiahnutí dôchodkového veku), 2 % zo svojej zaplatenej dane. Tento podiel bude možné poukázať medzi oboch rodičov, teda 2 % na matku a ďalšie 2 % na otca.

    Postup vyplácania asignácie z daní

    Sociálna poisťovňa začne vyplácať podiel zaplatenej dane na základe údajov, ktoré jej poskytne Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky. Prvé vyplatenie asignácie z daní sa uskutoční v roku 2026 a bude sa týkať daní zaplatených za rok 2025. V roku 2025 tak dôchodcom nebude vyplatený rodičovský dôchodok.

    Zmenou legislatívy odpadá povinnosť doručovať Sociálnej poisťovni vyhlásenia na účely nároku na rodičovský dôchodok. Deti tak už nebudú musieť riešiť nesúhlas s vyplatením rodičovského dôchodku rodičovi ani jeho presmerovanie.

    V novom ustanovení § 50aa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov sa nachádzajú nové pravidlá rodičovského dôchodku.

    Daňovník  je oprávnený vyhlásiť v daňovom priznaní, že podiel zaplatenej dane vo výške 2 % sa má poukázať každému ním určenému rodičovi. Za rodiča daňovníka sa považuje fyzická osoba, ktorá je k 31. decembru kalendárneho roka, za ktorý sa poukazuje podiel zaplatenej dane:

    • poberateľom starobného dôchodku

    • poberateľom invalidného dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku,

    • poberateľom výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku,

    • poberateľom invalidného výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku.

    Tento poberateľ zároveň je:

    • rodičom daňovníka, pričom daňovník je vlastným alebo osvojeným dieťaťom tohto rodiča, alebo

    • fyzickou osobou, ktorej bol daňovník zverený do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

    Minimálna výška podielu zaplatenej dane daňovníka je 3 eurá, horná hranica nie je zákonom určená.

    Ak nárok na rodičovský dôchodok vznikol do 31. decembra 2024, Sociálna poisťovňa ho posúdi podľa zákona o sociálnom poistení v znení účinnom do 31. decembra 2024. To znamená, ak Sociálna poisťovňa prizná poistencovi relevantný dôchodok spätne, spolu s priznaním dôchodku posúdi nárok na rodičovský dôchodok. Napríklad v roku 2025 Sociálna poisťovňa prizná poistencovi starobný dôchodok od roku 2023. Spolu s priznaním starobného dôchodku posúdi nárok na rodičovský dôchodok aj za rok 2023 a 2024.

    2% pre neziskový sektor vs. podiel zaplatenej dane pre rodiča

    Nový systém “rodičovského dôchodku” nebude v kolízií s klasickými 2%, resp. 3% pre neziskový sektor podľa  § 50 ods. 4 zákona o dani z príjmov. Po novom tak daňovník bude môcť poukázať celkový podiel zaplatenie dane vo výške až 7% (po splnení zákonných podmienok).

    Prečítajte si aj: Dve percentá z dane