# živnosť
K zániku či k pozastaveniu živnosti môže dôjsť z vôle samotného podnikateľa, avšak aj zo zákona či rozhodnutím živnostenského úradu.
Podnikatelia budú mať od mája 2021 menej povinností voči štátu a samosprávam a zjednoduší sa zriaďovanie a prerušovanie živnostenských oprávnení. S takýmto návrhom prichádza novela zákona o živnostenskom podnikaní, ktorá sa aktuálne nachádza v legislatívnom procese s ukončeným medzirezortným pripomienkovým konaním. Nižšie Vás prevedieme zmenami vyplývajúcimi z návrhu zákona, ktorého účinnosť sa navrhuje na 1. mája 2021.
Živnostenské podnikanie, v skratke živnosť, je zákonom definované ako činnosť, ktorú konkrétna osoba vykonáva samostatne, vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť.
Sociálna poisťovňa sa vo svojej praxi často stretáva s prípadmi nespokojných živnostníkov, ktorí sú sklamaní, ak v nepriaznivej životnej situácii zistia, že nemajú nárok na niektoré druhy dávok sociálneho poistenia, napr. na dávku v nezamestnanosti či úrazové dávky.
Dôchodca, ktorý má status živnostníka alebo inej samostatne zárobkovej osoby (SZČO) a po priznaní dôchodku vykonáva zárobkovú činnosť len ako SZČO, nemá možnosť uplatniť si výnimku z platenia poistného pri príjme do 200 eur.
Pre živnostníkov a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) je 8. august každoročne termínom, ku ktorému prvý raz platia poistné na základe príjmov za predošlý rok.
Je možné pracovať u toho istého zamestnávateľa napríklad na dve pracovné zmluvy? Aké sú zákonné obmedzenia? Je možná kombinácia pracovná zmluva a dohoda? Je možná kombinácia pracovná zmluva a živnosť?
Má aj živnostník nárok na dávku v nezamestnanosti? Za akých podmienok?
"Pracovník musí mať právo preniesť a kumulovať práva na platenú dovolenku za kalendárny rok, ktoré nemohol vykonať, pokiaľ zamestnávateľ neumožnil tomuto pracovníkovi vykonať jeho právo na takúto dovolenku", znel výrok Súdneho dvora EÚ v tejto pracovnoprávnej veci.
Vláda na minulotýždňovom rokovaní schválila Návrh opatrení na zlepšenie fungovania obchodného registra. Materiál obsahuje rad opatrení, ktorých postupným zavedením chceme dosiahnuť zlepšenie súčasného fungovania a efektivity obchodného registra. Súčasne prispejú k významnému zlepšovaniu podnikateľského prostredia. Opatrenia majú byť v zmysle uznesenia vlády realizované v dvoch na seba nadväzujúcich fázach – v prvej fáze do 31. decembra 2018 a v druhej fáze do 31. decembra 2020.