# zahraničie
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny uzatvorilo multilaterálnu Rámcovú dohodu o udeľovaní výnimiek v prípade cezhraničnej telepráce (Rámcová dohoda), ktorej účinnosť nastala prvým júlom 2023. Rámcová dohoda po novom umožňuje zamestnancom, ktorí pracujú na diaľku formou telepráce, aby boli aj naďalej poistení v systéme sociálneho zabezpečenia v štáte sídla svojho zamestnávateľa.
Predovšetkým v čase letných dovoleniek sa Sociálna poisťovňa často stretáva s otázkami, ako treba postupovať v prípade ochorenia alebo úrazu v zahraničí, aby poistencovi vznikol nárok na nemocenskú dávku, dokedy a aké doklady musí pre jej priznanie predložiť.
Uponáhlané predvianočné obdobie bolo prerušené neuveriteľne početnou nádieľkou rozhodnutí Súdneho dvora EÚ. Jedným z nich bolo aj dlhoočakávané rozhodnutie o hraniciach tzv. zdieľanej ekonomiky vo veci UBER vs. španielski taxikári.
Práca v inštitúciách Európskej únie je lákavým predpokladom nielen pre zvýšenie profesionálnych schopností, ale aj zlepšenie finančnej situácie. Pre mnohých dobrodrúžstvo, pre iných zase cesta pre vytvorenie trvalej a úspešnej kariéry. Ako sa o prácu v inštitúciách EÚ správne uchádzať?
V dnešnom článku sa pozrieme bližšie na to, ktoré štátne peňažné dávky určené pre rodiny s deťmi sú viazané na trvalý pobyt alebo prechodný pobyt ich poberateľa na území Slovenskej republiky a či je reálne možné bývať v zahraničí a tieto dávky poberať.
Trendom 21. storočia, je vďaka Shengenskému priestoru a vyšším príjmom v cudzine, študentské privyrábanie si v zahraničí. Ako, kedy a kde zdaňovať príjem nadobudnutý na letnej brigáde? Poznanie odpovedí na tieto otázky nám môže uľahčiť postup pri vypĺňaní daňových priznaní a uchrániť nás od mnohých problémov.
Zdravotná starostlivosť v zahraničí je v dnešnej dobre čiastočne prístupná aj Slovákom. Za akých podmienok je možné, aby si Slovák „len tak“ išiel dať operovať meniskus napríklad do Nemecka?