# transferové oceňovanie
Transferové oceňovanie sa pomaly, ale o to istejšie stáva administratívnym hitom súčasnosti. V dôsledku snáh štátov zabraňovať agresívnej daňovej optimalizácii dochádza aj k negatívnym efektom v podobe zvyšujúcej sa administratívy pre podnikateľov. Tá sa týka najmä dodržiavania pravidiel transferového oceňovania a tvorby transferovej dokumentácie. Aj keď je motív zákonodarcu ušľachtilý je otázne, či tento efekt nebude dosiahnutý na úkor efektivity na strane podnikateľov.
Návrh novely zákona o dani z príjmov prináša ďalší nástroj „Pravidlá proti zneužívaniu“ pre boj proti agresívnej daňovej optimalizácii. Jeho účelom by mal byť boj proti umelým štruktúram a transakciám, ktorých jediným cieľom je zníženie daňovej povinnosti. Tým tak potvrdzuje súčasný legislatívny trend v tejto oblasti.
Regulácia transferového oceňovania je v súčasnosti na Slovensku na vzostupe. Finančná správa investuje do rozvoja vzdelanostných kapacít daňových kontrol. Tie sa dnes oveľa viac zameriavajú na kontrolu správneho nastavenia transferových cien medzi spriaznenými osobami ako tomu bolo v nedávnej minulosti. Keďže každý, kto obchoduje so svojimi spriaznenými osobami musí na žiadosť daňových úradov do 15 dní predložiť transferovú dokumentáciu, sa transferová dokumentácia stáva fakticky povinnou výbavou každého takého daňovníka. Kto sú tieto spriaznené osoby a ako má vyzerať transferová dokumentácia si povieme v tejto analýze.
Novela zákona o dani z príjmov, ktorá platí od 2014 zavádza nové, prísnejšie pravidlá týkajúce sa transferového oceňovania. Tieto zmeny sa týkajú každého daňovníka, ktorý uskutočňuje transakcie so zahraničnou fyzickou alebo právnickou osobou, ktorá je podľa slovenského zákona o dani z príjmov s týmto daňovníkom ekonomicky, personálne alebo inak prepojená. Po novom budú takéto osoby doslova nútené mať pripravenú transferovú dokumentáciu kedykoľvek k nahliadnutiu.