# pranie špinavých peňazí
Nový európsky úrad, ktorý otvoria v budúcom roku, bude bojovať proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.
Národná rada SR schválila 17. septembra 2020 návrh novely zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a ochrane pred financovaním terorizmu, čím sa, síce po lehote, zabezpečila transpozícia tzv. AML 5 smernice. Prečítajte si, aké sú najnovšie zmeny a aké povinnosti vyplývajú pre podnikateľov, ktorí pri podnikaní využívajú kryptomeny.
Všetkým podnikateľom ako aj združeniam majetku vznikne od 1. novembra 2018 nová povinnosť.
Od štvrtka 15. 3. 2018 nadobudne účinnosť novela zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a financovaním terorizmu, ktorú Slovensko prijalo na základe smernice Európskeho parlamentu. Zákon, ktorý upravuje práva a povinnosti tzv. povinnej osoby, sa týka viac ako 500 000 firiem. Prípadné sankcie za jeho porušenie sa môžu vyšplhať až do výšky až do výšky 5 000 000 eur. Spolu so zákonom o Trestnej zodpovednosti právnických osôb ide o ďalší zásadný impulz, ktorý môže odštartovať vlnu trestných stíhaní firiem, organizácií, inštitúcií, nadácií, či napríklad aj politických strán.
V piatok 9.3.2018 prijala podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti SR misiu Konferencie predsedov politických skupín Európskeho parlamentu. Otázky poslancov sa dotýkali jednak tém ako dôveryhodnosť súdnictva, nezávislosť súdnictva, postavenie a právomoci rezortu spravodlivosti so zreteľom na činnosť prokuratúry a polície. Ale venovali sa aj špecifickým otázkam transpozície smernice proti praniu špinavých peňazí a záruk pokiaľ ide o nominácie Slovenskej republiky do orgánov Európskej prokuratúry.
Poslanci NR SR vo štvrtok 1. februára 2018 schválili návrh novely zákona č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Moderná a vyvinutá európska spoločnosť čelí v súčasnosti mnohým problémom. Jedným z nich je aj celosvetová snaha rôznych záujmových skupín legalizovať svoje „čierne“ príjmy z trestnej činnosti na území členských štátov Európskej únie. Teroristi, organizovaný zločin, daňoví podvodníci, nepoctiví oligarchovia, diktátori z tretieho sveta, či naši domáci korupční politici majú stále pretrvávajúci záujem na beztrestnom a otvorenom využívaní svojich pochybných či otvorene ilegálnych príjmov v blahobyte európskej ekonomiky. Odpoveďou má byť sprísnenie regulácie, ktorá sa začne uplatňovať už na začiatku leta roku 2017. Čo je možné očakávať od pripravovaných zmien na národnej úrovni?