# obchodovanie s ľuďmi
Štátny tajomník ministerstva vnútra Rudolf Urbanovič sa 22. októbra 2019 zúčastnil na stretnutí národných koordinátorov a spravodajcov pre boj proti obchodovaniu s ľuďmi. Obchod s ľuďmi patrí v 21. storočí medzi najvýnosnejšie nelegálne kriminálne aktivity, dôkazom smutnej bilancie sú aj desiatky zbedačených Slovákov ročne.
Spoločný vyšetrovací tím s názvom „Robotic“, ktorého členmi sú policajti z Anglicka a Slovenska pod dozorom Krajskej prokuratúry v Prešove, včera v rovnakom čase vykonal akciu vo viacerých krajinách. Policajti zasahovali v Nemecku, Holandsku a na Slovensku. Spoločný vyšetrovací tím vykonal domové prehliadky a prehliadky iných priestorov a pozemkov za aktívnej účasti a podpory Koordinačného centra zriadeného pre tento účel v sídle Eurojustu v Haagu.
Policajti z Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície mali plné ruky práce aj vo februári. Deň pred sv. Valentínom riešili prípad prevádzačstva a koncom mesiaca aj obchodovanie s ľuďmi.
Koncom minulého roka informovala Polícia o odhalenom prípade obchodovania s ľuďmi, formou prostitúcie. Aj ďalší prípad s podobným modusom operandi, s prísľubom vysokého zárobku v zahraničí, skončil začiatkom tohto týždňa obvinením.
Prevádzači skúšajú rôzne spôsoby prevádzania nelegálnych cudzincov. Pokusy cez les, či po vode nie sú ničím výnimočné, tento týždeň sme odhalili „pašovanie“ cudzincov letecky.
Vyšetrovateľ národnej jednotky Úradu hraničnej a cudzineckej polície vzniesol minulý týždeň obvinenie 27 ročnému Slovákovi pre zločin obchodovania s ľuďmi.
Dňa 14. až 18. mája sa Slovenská republika zapojila do celoeurópskych akčných dní zameraných na obchodovanie s ľuďmiza účelom pracovného vykorisťovania.
Obchodovanie s ľuďmi je v rámci sveta tretí najvýnosnejší nelegálny obchod. Aj na území Slovenskej republiky sa vyskytuje existencia obchodovania s ľuďmi. Naša krajina sa pritom považuje prevažne za krajinu pôvodu, teda za zdrojovú krajinu obetí. Ide o obete tohto nelegálneho obchodu za účelom sexuálneho vykorisťovania, nútenej práce, núteného žobrania ako aj núteného sobáša.
Informačné centrum na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality poskytlo správu za rok 2013 o stave programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľudmi. Čo prezradila predmetná správa? Dotýka sa obchodovanie s ľuďmi za účelom sexuálneho vykorisťovania či nútenej práce aj Slovenska? V ktorom kraji je najviac obetí obchodovania s ľuďmi a aký je ich celkový (ne)reálny počet?