„Železní muži“ obeťami obchodovania s ľuďmi

Koncom minulého roka informovala Polícia o odhalenom prípade obchodovania s ľuďmi,  formou prostitúcie. Aj ďalší prípad s podobným modusom operandi, s prísľubom vysokého zárobku v zahraničí, skončil začiatkom tohto týždňa obvinením.

Redakcia 27. 01. 2019 2 min.

    Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii ÚHCP P PZ obvinil občana Slovenskej republiky zo zločinu Obchodovania s ľuďmi spáchaný formou núteného žobrania.

    Obvineným je Gustáv B. (45 ročný) z Rimavskej Soboty. Dvom mužom (20 a 24 rokov) mal sľúbiť dobre platenú prácu v Nemecku. Za upratovanie v Neustadte im mal sľúbiť zárobok 300 eur na týždeň. Na takúto lukratívnu prácu ich nebol problém zlákať, po príchode na miesto sa však všetko zmenilo. Z upratovania nič nebolo, mali žobrať, a to takým spôsobom, že mali robiť „nehybné sochy“. Dostali potrebné oblečenie, farbu a on mal na nich dávať pozor, aby neutiekli. Všetky peniaze im zobral, spávali v aute a často boli dlhú dobu bez jedla. Aby ich motivoval, hovorieval im, že iná práca nie je a oni budú jeho „železní muži“. Že budú pre neho žobrať, on si ich nechá a zabezpečí im stravu. S tým však nesúhlasili a využili príležitosť keď spal, ušli a podarilo sa im dostať naspäť na územie Slovenskej republiky. Ich „chlebodarca“ ich však našiel a napadol ich železnou tyčou. Jedného mal udrieť do ruky a druhého do rebier, nadávať im a vyhrážať sa, že ich zabije a že musia pre neho naďalej žobrať.

    Prípad prevzal vyšetrovateľ a obvinil Gustáva B. zo zločinu obchodovania s ľuďmi, za čo mu po dokázaní viny hrozí trest odňatia slobody na štyri až 10 rokov a zo zločinu porušovania domovej slobody, za čo zákon ukladá trest na tri až osem rokov.

    Obchodovanie s ľuďmi je trestný čin, pri ktorom sa človek stáva obeťou dobrovoľného alebo nedobrovoľného presunu na iné miesto, najčastejšie do iného štátu, kde je zneužívaný na rôzne formy vykorisťovania s cieľom ekonomického zisku. Na zlákanie svojich obetí obchodníci často využívajú podvodné konanie a klamstvo a po príchode do krajiny násilím, zastrašovaním alebo vydieraním nútia osobu vykonávať rôzne druhy tzv. „práce“.

    Obete obchodovania s ľuďmi bývajú vykorisťované za rôznym účelom. Môže ísť o nútenú prácu (v továrni, na stavbe alebo v domácnosti), nútenú prostitúciu, nútené žobranie, nútenú kriminalitu, donútenie k sobášu či odstránenie a následný predaj ľudských orgánov. Obchodované osoby žijú v neľudských podmienkach, mnohokrát sú väznené, vydierané alebo týrané a pracujú zadarmo.

    V prípade potreby neváhajte volať na telefónne číslo 112, kontaktovať políciu, slovenské veľvyslanectvo alebo konzulát. Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi je 0800 800 818.

    Zdroj: PPZ SR