Nie je sobáš ako sobáš

Policajti z Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície mali plné ruky práce aj vo februári. Deň pred sv. Valentínom riešili prípad prevádzačstva a koncom mesiaca aj obchodovanie s ľuďmi.

Redakcia 07. 03. 2019 2 min.

    V čom je rozdiel a ako je inštitút manželstva zneužívaný na páchanie trestnej činnosti? Prípady nútenia ľudí na sobáš pomenúva Trestný zákon ako obchodovanie s ľuďmi. Ani sobášne podvody a účelové manželstvá slovenského občana s cudzincom nie sú pre políciu žiadnou novinkou. Tie Trestný zákon označuje ako prevádzčstvo. Za uzavretie takéhoto manželstva hrozí väzenie, sobáš sa nedá  anulovať, a je potrebné rozviesť sa podľa zákonov Slovenskej republiky. Občanom Slovenska hrozí za fiktívny sobáš trestná sadzba dva až osem rokov, cudzincom hrozí vyhostenie na päť rokov. Za takýmito prípadmi sú takmer vždy peniaze, prípadne pre cudzincov aj možnosť voľného pohybu v krajinách EU.

    V prvom prípade vyšetrovateľ obvinil v polovici mesiaca dve Slovenky z Medzilaboriec z prevádzačstva, spáchaný formou účelového manželstva. 38 ročná žena mala pomáhať 21 ročnej pri organizovaní svadby a cestovaní do škótskeho Glasgowa. Tam sa vydala za 26 ročného občana Pakistanu a  mala za to získať 1.200 Libier. Manžel samozrejme požiadal o povolenie na pobyt za účelom zlúčenia rodiny, čím zároveň mohol získať aj možnosť voľného pohybu v krajinách Európskej únie. Slovenkám hrozí trest odňatia slobody na dva až osem rokov, vyšetrovateľ nedal podnet prokurátorovi na ich väzobné stíhanie.

    V druhom prípade z tohto týždňa, vyšetrovateľ obvinil dve ženy a dvoch mužov z Nitry a Zlatých Moraviec, zo zločinu obchodovania s ľuďmi. Konkrétne išlo o 12 ročné dievča, ktoré chceli prinútiť k sobášu. Marek R. a Mária R. (37 a 36 rokov) sa na tom mali dohodnúť so Slavomírom K. a Adrianou K. (obaja 39 roční) a dať im za kúpu dievčaťa 1.500 eur. Teraz všetkým štyrom hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov, stíhaní sú na slobode.

    Zdroj: PPZ SR