# exekučný poriadok
Ministerstvo spravodlivosti SR navrhuje zaviesť nové donucovacie opatrenia ako motiváciu pre tých, ktorí ignorujú rozhodnutie súdu a neplnia si uložené povinnosti. Novela zákona o súdnych exekútoroch počíta so zavedením štyroch základných donucovacích opatrení – aké to sú sa dočítate v riadkoch nižšie.
Od 1.1.2020 nadobudol účinnosť zákon o ukončení niektorých exekučných konaní, ktorý rieši problematiku zastavovania tzv. starých exekúcií. Z dostupných štatistických údajov vyplýva, že od 1. januára 2020 do konca októbra 2020 bolo ukončených 1 715 601 starých exekučných konaní, z toho 1 551 892 podľa uvedeného zákona, čo predstavuje 90% z celkového počtu ukončených exekučných konaní.
Zákon č. 233/2019 Z. z. o ukončení niektorých exekučných konaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov (v skratke „ZoUNEK“) začne platiť od 1. januára 2020. Sekcia civilného práva MS SR ako pomôcku pripravila najčastejšie otázky a odpovede, ktoré odbornej i laickej verejnosti priblížia fungovanie zákona v praxi.
Podľa vzoru francúzskeho práva Slovenská republika prijala privátny exekučný poriadok, ktorý mal zvýšiť celkovú zainteresovanosť veriteľov a percentuálne zvýšiť vymožiteľnosť pohľadávok.
Predmetom tohto príspevku bude zodpovedať niekoľko základných otázok týkajúcich sa exekučného titulu. Na čo exekučný titul slúži? A musí byť vždy exekučný titul vydaný súdnou cestou?
Slovenská komora exekútorov oceňuje prijatie novely Exekučného poriadku, ktorá spolu so súvisiacimi zákonmi vstúpila do účinnosti 1. apríla minulého roka. Zavedenie náhodného elektronického prideľovania exekúcií na krajovom princípe vníma ako naplnenie svojej dlhoročnej snahy o presadenie tohto významného protikorupčného, transparentného a spravodlivého opatrenia.
Slovenská komora exekútorov ukončila kontrolu pripravenosti súdnych exekútorov, ktorí sa od 1. apríla minulého roka zapájajú do nového systému náhodného prideľovania exekúcií.
Právna úprava v § 147 ods. 1 Občianskeho zákonníka vychádza z princípu nedielnosti bezpodielového spoluvlastníctva manželov, dôsledkom čoho je, že tretie osoby môžu svoj nárok uspokojiť aj z majetku, ktorý patrí do bezpodielového spoluvlastníctva. Čo však v prípade, ak počas exekučného konania zanikne BSM? Najvyšší súd SR prináša vysvetlenie následkov zániku a vyporiadania BSM na prebiehajúce exekučné konanie vo svojom Uznesení z 29. marca 2016 sp. zn. 1 Cdo 257/2012.
Dňa 29. 11. 2016 schválili poslanci Národnej Rady SR novelu Exekučného poriadku, ktorá nadobudne účinnosť od 1. januára 2017.
V praxi sa môžeme stretnúť s prípadom, kedy nedostatočná špecifikácia veci, ktorá je predmetom vedenia exekučného konania spôsobí, že dôjde k ich zámene.