# konateľ
Od prvozápisu spoločnosti do obchodného registra nastanú počas jej “života” rôzne zmeny, ktoré je potrebné zapísať do obchodného registra. Takýto zápis je možné urobiť z pohodlia domova, postačuje k tomu aktivovaná elektronická schránka a kvalifikovaný elektronický podpis.
V tomto článku si vysvetlíme rozdiel medzi konateľom a spoločníkom a predstavíme najčastejšie spôsoby vyberania peňazí zo spoločnosti s ručením obmedzeným a aké majú tieto jednotlivé spôsoby výhody a nevýhody.
Ústavný súd sa v jednom z aktuálnych nálezov zaoberal absenciou podpisu druhého konateľa na procesnom úkone - konkrétne odpore proti platobnému rozkazu.
Fyzická osoba, ktorá ako konateľ alebo spoločník má úzke väzby k obchodnej spoločnosti, sa nepovažuje za spotrebiteľa v ručiteľskom vzťahu, v ktorom zabezpečuje záväzok tejto obchodnej spoločnosti zaplatiť kúpnu cenu z kúpnej zmluvy medzi podnikateľmi (Uznesenie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 9. novembra 2016 sp. zn. 5 Ndc 10/2016). Hoci sa nezdá tento záver Najvyššieho súdu SR nijako zvlášť prekvapivý a asi by sme ho očakávali, zaujímavá je pre nás použitá argumentačná línia.
Zrejme nie je ničím prekvapujúcim dnes už, keď medzi štatutárnymi orgánmi obchodnej spoločnosti registrovanej na území Slovenskej republiky nájdeme cudzieho štátneho občana. Pre tieto situácie sa vynára otázka, či táto skutočnosť má alebo môže mať nejaký dopad na právo rozhodné pre zmluvu o výkone funkcie štatutárneho orgánu.
Čo je to reflexná škoda, v čom je jej podstata a ako sa s ňou vysporiadala judikatúra?!