# rodičovstvo
Ústavný súd Českej republiky rozhodoval o ústavnej sťažnosti sťažovateľky, ktorá sa domáhala vykonania umelého oplodnenia zárodočnými bunkami svojho zosnulého manžela. S nálezom v tejto veci nesúhlasil jeden člen senátu, ktorý k nemu pripojil svoje odlišné stanovisko.
Rodičov rovnakého pohlavia musia uznať všetky členské štáty EÚ bez ohľadu na ich rodinné politiky. Rozhodol tak Súdny dvor EÚ v konkrétnom prípade dvoch zosobášených matiek, ktorým bulharské úrady odmietli vydať rodný list pre ich dcéru.
Ministerstvo spravodlivosti SR zverejnilo predbežnú informáciu o pripravovanom návrhu zákona o profesionálnych rodičoch. Vo zverejnenom dokumente stanovuje rezort spravodlivosti základné ciele novej právnej úpravy na základe zhodnotenia súčasného právneho stavu. Prečítajte si, akým smerom sa bude nová legislatíva o profesionálnych rodičoch uberať.
„Ako zástupkyňa SR pred ESĽP, ktorá dlhodobo sleduje a kritizuje prípady týkajúce sa odoberania detí zo starostlivosti biologických rodičov bez relevantných dôvodov a ich adopcií bez súhlasu rodičov, ku ktorým dochádza v niektorých krajinách Rady Európy, vítam rozsudok veľkej komory v prípade Strand Lobben. ESĽP v ňom potvrdil svoju doterajšiu judikatúru, ktorá primárne chráni biologickú rodinu s tým, že rodinné putá majú byť zachované s výnimkou prípadov, keď je to úplne nevhodné pre dieťa.
Zástupkyňa SR pred ESĽP upozorňuje na ďalšiu rezolúciu Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, týkajúcu sa odoberania detí zo starostlivosti biologických rodičov.
Nie každá žena je schopná z rôznych príčin donosiť dieťa. Nemusí pomôcť ani umelé oplodnenie. Rodičia si podľa nášho právneho poriadku síce môžu dieťa osvojiť, avšak ani tento inštitút nemôže nahradiť pôrod vlastného zdravého dieťa. V niektorých krajinách však zákonodarca našiel riešenie, resp. ponechal rodičom možnosť, aby im dieťa vynosila tzv. náhradná matka. Náhradné materstvo je bežným javom napríklad v Spojených štátoch amerických, kde nejedna známa osobnosť využila tento inštitút. Ako je to u nás?