Súdne poplatky

Súdne poplatky predstavujú povinné platby, ktoré musia účastníci konania zaplatiť za určité úkony na súde.

Martina Vanc 23. 10. 2024 3 min.
    Súdne poplatky Súdne poplatky

    Súdne poplatky predstavujú povinné platby, ktoré musia účastníci konania zaplatiť za určité úkony na súde. Ich hlavným účelom je pokrytie nákladov súdnych konaní a zabránenie zbytočnému a bezdôvodnému zaťažovaniu súdov. Sú stanovené zákonom a závisia od druhu úkonu, typu konania a výšky žalovanej sumy alebo hodnoty sporu.

    Právnu úpravu súdnych poplatkov v Slovenskej republike upravuje zákon č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a o poplatku za výpis z registra trestov. Tento zákon určuje nielen poplatky za rôzne druhy konaní, ale aj spôsoby, akými sa poplatky vyberajú, vymáhajú a ako sa s nimi narába.

    Súdne poplatky

    Súdny poplatok je povinný zaplatiť ten, kto podáva návrh alebo vykonáva procesný úkon, ktorý je podľa zákona spoplatnený.

    Existujú aj výnimky, kedy účastník konania môže byť oslobodený od platenia poplatkov, či už úplne alebo čiastočne. Oslobodenie môže byť priznané na základe zákona alebo na základe rozhodnutia súdu, ak účastník preukáže, že nemá dostatok finančných prostriedkov.

    Od poplatku je podľa § 4 ods. 1 predmetného zákona oslobodené súdne konanie

    1. o ustanovení opatrovníka, vo veciach starostlivosti súdu o maloletých, o návrat maloletého do cudziny pri neoprávnenom premiestnení alebo zadržaní, vo veciach osvojenia a o povolenie uzavrieť manželstvo,

    2. o spôsobilosti na právne úkony,

    3. vo veciach zdravotného poistenia, sociálneho poistenia, sociálneho zabezpečenia policajtov a vojakov, starobného dôchodkového sporenia, doplnkového dôchodkového sporenia, štátnych sociálnych dávok, sociálnych dávok a príspevkov, pomoci v hmotnej núdzi, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom, parkovacieho preukazu pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím, sociálnych služieb, aktívnych opatrení na trhu práce a poskytovania zdravotnej starostlivosti,

    4. vo veciach výkonu rozhodnutí a exekúcie na vymáhanie pohľadávok zo súdnych a notárskych poplatkov, z peňažných trestov, pokút a trov konania vymáhaných štátom,

    5. vo veciach plnenia záväzkov z kolektívnych zmlúv,

    6. vo volebných veciach,

    7. vo veciach vzájomnej vyživovacej povinnosti rodičov a detí,

    8. o prípustnosti prevzatia a držania v zdravotníckom zariadení,

    9. o žalobe proti nečinnosti orgánu verejnej správy,

    10. o kompetenčnej žalobe,

    11. o vydaní súhlasu s inšpekciou.

    Výška súdnych poplatkov

    Výška súdnych poplatkov je rôzna a závisí od typu konania, hodnoty sporu a iných faktorov. Súdne poplatky sa určujú podľa sadzobníka súdnych poplatkov, ktorý je prílohou zákona č. 71/1992 Zb.

    Medzi najčastejšie používané poplatky patria:

    Poplatok za podanie žaloby alebo návrhu na začatie konania

    - Pri majetkových sporoch je poplatok spravidla 6 % z hodnoty predmetu sporu, najmenej však 16,50 EUR a najviac 33 193,50 EUR.

    Poplatok za návrh na rozvod manželstva:

    - Tento poplatok je fixný a predstavuje 66 EUR.

    Poplatok za návrh na vydanie platobného rozkazu:

    - Poplatok je 3 % z uplatňovanej sumy, najmenej však 16,50 EUR.

    Poplatok za určenie alebo zapretie rodičovstva - 66 EUR

    Aktuálny sadzobník nájdete na https://novy.slov-lex.sk/ezbierky/pravne-predpisy/SK/ZZ/1992/71/20240401#prilohy .

    Oslobodenie od súdnych poplatkov

    Ako sme spomenuli, existujú aj prípady, kedy účastníci môžu byť od súdnych poplatkov oslobodení. Zákon upravuje, kto má nárok na oslobodenie automaticky. Napríklad, štátne orgány alebo osoby, ktoré preukážu, že ich majetkové pomery im neumožňujú zaplatiť poplatok, môžu byť oslobodené od platenia súdnych poplatkov.

    Na základe žiadosti môže súd rozhodnúť o úplnom alebo čiastočnom oslobodení od súdnych poplatkov, najmä ak ide o osoby v nepriaznivej sociálnej situácii.

    Ak sa niekto nachádza v zložitej finančnej situácii, má možnosť požiadať súd o oslobodenie od poplatkov. Zároveň existujú prípady, keď sú určité subjekty oslobodené od súdnych poplatkov automaticky.