Stravné v roku 2025

Stravné je finančná náhrada, ktorú zamestnanci dostávajú počas pracovných ciest za účelom pokrytia nákladov na stravovanie.

Simona Kocanová 12. 02. 2025 5 min.
    Stravné v roku 2025 Stravné v roku 2025

    Stravovanie zamestnancov je neoddeliteľnou súčasťou ich každodenného života a pracovného prostredia. Keďže zamestnanci často trávia prevažnú väčšinu svojho dňa v práci je dôležité, aby mali zabezpečený prístup k strave. Príspevok na stravné predstavuje jeden z najdôležitejších benefitov, ktorý zamestnávatelia poskytujú svojim zamestnancom. Od 01. septembra 2024 vstúpili do platnosti nové pravidlá týkajúce sa príspevku na stravovanie, ktoré platia aj v tomto roku. Aká je aktuálna výška príspevku zamestnávateľa na stravu a čo všetko sa mení?

    PRÍSPEVOK NA STRAVNÉ MÁ VIACERO VÝZNAMOV

    Príspevok na stravné predstavuje sociálny benefit, ktorý zamestnancom zabezpečuje pravidelné stravovanie, keďže práve strava má priamy vplyv nielen na ich zdravie, ale aj na produktivitu práce. Navyše pravidelná a vyvážená strava znižuje riziko chorôb, ktoré sú spôsobené nesprávnou výživou. Povinnosť zamestnávateľa prispievať na stravovanie zamestnancov upravuje Zákonník práce. V jeho zmysle platí, že zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti, pričom túto povinnosť má aj zamestnávateľ alebo agentúra dočasného zamestnávania voči dočasne pridelenému zamestnancovi. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny, a voči zamestnancom, ktorým poskytuje finančný príspevok na stravovanie. Zamestnávateľ môže zamestnancom poskytovať stravovanie viacerými spôsobmi, a to:

    • poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, 

    • poskytovaním stravy v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa,

    • zabezpečením stravovania pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby.

    Prečítajte si aj: Príplatky za prácu - nočné, víkendy, sviatky

    KOMU VZNIKÁ NÁROK NA STRAVNÉ A V AKEJ VÝŠKE

    Je potrebné pripomenúť, že nie každý zamestnanec má nárok na stravné. Tento vzniká iba tomu, kto v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. V prípade, že pracovná zmena zamestnanca trvá viac ako 11 hodín môže zamestnávateľ zabezpečiť ďalšie stravovanie, resp. poskytnúť ďalší finančný príspevok na stravovanie. Pokiaľ ide o výšku príspevku na stravovanie, zamestnávateľ prispieva na stravovanie zamestnancom v sume najmenej 55 % z ceny jedla, avšak na každé jedlo najviac do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Tento príspevok sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.

    Prečítajte si aj: Nezdaniteľná časť základu dane 2025

    ZAMESTNANEC SI MÔŽE ZVOLIŤ MEDZI STRAVNÝM LÍSTKOM ALEBO FINANČNÝM PRÍSPEVKOM

    V zmysle zákona platí, že zamestnávateľ, ktorý nezabezpečuje stravovanie vo vlastnom stravovacom zariadení alebo v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa, je povinný umožniť zamestnancom výber medzi zabezpečením stravovania prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, formou stravovacej poukážky alebo poskytnutím finančného príspevku na stravovanie. Je však dôležité pripomenúť, že zamestnanec je viazaný svojím výberom počas 12 mesiacov odo dňa, ku ktorému sa výber viaže.

    Príklad: Pán Ján, ktorý u zamestnávateľa pracuje na plný úväzok, t. j. 8 hodín denne vzniká nárok na príspevok na stravné od zamestnávateľa. Keďže zamestnávateľ nemá možnosť zabezpečiť pre zamestnancov stravovanie vo vlastnom zariadení, poskytuje im príspevok vo forme stravovacej poukážky alebo finančného príspevku na stravu. Pán Ján si dňa 01.01.2025, t. j. na začiatku nového kalendárneho roka zvolil finančný príspevok na stravné, ktorý mu bude mesačne spolu so mzdou zamestnávateľ poukazovať na jeho bankový účet. Týmto výberom bude Ján viazaný počas celého roka, teda až do 31.12.2025.

    Prečítajte si aj: Dovolenka v roku 2025

    VÝŠKA STRAVNÉHO JE UPRAVENÁ OSOBITNE

    Základným predpisom upravujúcim povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie, resp. poskytnúť im finančný príspevok na stravu, je Zákonník práce, samotnú výšku stravného však upravuje osobitný predpis, a to Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny o sumách stravného č. 211/2024 Z. z. Podľa platnej legislatívy je zamestnávateľ povinný prispievať na stravovanie zamestnancov minimálne vo výške 55 % z ceny jedla. Maximálny príspevok zamestnávateľa je viazaný na sumu stravného, ktoré sa poskytuje pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín. Od 01. septembra 2024 bola táto suma stanovená na 8,30 eura, čo znamená, že maximálny príspevok zamestnávateľa na stravu zamestnanca je 4,57 eura (t. j. 55 % zo sumy 8,30 €). V prípade ak zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravovaciu poukážku, resp. gastrolístok táto musí byť v hodnote minimálne 75 % zo sumy stravného pri pracovnej ceste v trvaní od 5 do 12 hodín. V praxi to teda znamená, že minimálna hodnota stravovacej poukážky v roku 2025 musí byť v sume 6,23 eura

    SPÔSOBY POSKYTOVANIA PRÍSPEVKU NA STRAVNÉ ZO STRANY ZAMESTNÁVATEĽA

    Ak zamestnávatelia nevedia zabezpečiť stravovanie vo vlastnom zariadení alebo u sprostredkovateľa môžu príspevok na stravné zabezpečovať dvomi spôsobmi:

    • formou stravovacích poukážok (gastrolístkov), ktoré môžu mať papierovú, ale aj elektronickú podobu,

    • finančným príspevkom na stravovanie, pričom zamestnanec dostane tento príspevok priamo na účet a môže sa sám rozhodnúť ako si stravu zabezpečí.

    Od marca 2021 si zamestnanci môžu vybrať, či chcú dostávať gastrolístky alebo finančný príspevok. Zamestnávateľ však môže rozhodnúť, že poskytne len jednu z možností, pokiaľ v jeho firme nie je zabezpečené stravovanie vo vlastnej jedálni alebo v zmluvnom stravovacom zariadení.

    Prečítajte si aj: Rekreačný poukaz v roku 2025

    KRÁTKY PREHĽAD ZMIEN V STRAVNOM V ROKU 2025

    V roku 2025 platí v oblasti stravovania zamestnancov a príspevku zamestnávateľov nasledovné:

    • pre časové pásmo 5 až 12 hodín príspevok zamestnávateľa maximálne vo výške 8,30 eura,

    • pre časové pásmo nad 12 až 18 hodín príspevok zamestnávateľa maximálne vo výške 12,30 eura,

    • pre časové pásmo nad 18 hodín príspevok zamestnávateľa maximálne vo výške 18,40 eura,

    • minimálna hodnota stravovacej poukážky je vo výške 6,23 eura.

    V platnosti zostáva, že príspevok na stravovanie, či už vo forme gastrolístkov alebo finančného príspevku je oslobodený od daní a odvodov do maximálnej sumy 4,57 eura. Čokoľvek nad túto sumu už však bude podliehať zdaneniu.

    Prečítajte si aj: Daňové priznanie 2025 (za rok 2024)