Zmluva o dielo - legislatíva
V rámci slovenskej právnej úpravy rozlišujeme dva druhy zmlúv o dielo, a to zmluvu o dielo podľa Občianskeho zákonníka a zmluvu o dielo podľa Obchodného zákonníka. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že kým občianskoprávna úprava sa vzťahuje na fyzické osoby a na spotrebiteľské vzťahy, obchodnoprávna úprava rieši zmluvu o dielo uzavretú medzi podnikateľmi a je koncipovaná prísnejšie ako právna úprava vzťahujúca sa na fyzické osoby – nepodnikateľov, a to najmä v oblasti zodpovednosti za vady a reklamácie. Tento právny inštitút zohráva kľúčovú úlohu v rôznych odvetviach, veľmi často napríklad v stavebníctve, pri zhotovení vecí na zákazku, v súčasnosti napríklad aj pri vývojoch softvérov a podobne. Je však dôležité podotknúť, že dielo nemusí byť len výsledkom materiálnej činnosti (napr. stavba budovy, ušitie obleku, ...), ale zmluvou o dielo sa môžu spravovať aj činnosti duševnej povahy (napr. maľba obrazu, naprogramovanie softvéru a i.).
Príklad na zmluvu o dielo podľa Občianskeho zákonníka: Manželia Eva A. a Adam A. sa rozhodli, že si dajú postaviť chatu v obci XY. Oslovili preto firmu ABC, s.r.o., ktorá sa venuje výstavbe zrubov. Zmluvu o dielo, ktorú uzatvoria sa bude spravovať ustanoveniami Občianskeho zákonníka, pretože manželia vystupujú ako fyzické osoby – nepodnikatelia (ide o občianskoprávny vzťah).
Príklad na zmluvu o dielo podľa Obchodného zákonníka: Účtovná firma XYZ, s.r.o. sa rozrástla o nových klientov preto sa rozhodla investovať do lepšieho softvéru. S jeho vývojom oslovila firmu A, a.s. Zhotoviteľ aj objednávateľ sú obaja právnickými osobami – podnikateľmi. Ich zmluva o dielo sa preto bude riadiť Obchodným zákonníkom (ide o obchodnoprávny vzťah).
Prečítajte si aj: Daň z nehnuteľností v roku 2025
PODSTATNÉ NÁLEŽITOSTI ZMLUVY O DIELO
Na to, aby bola zmluva o dielo platná a vykonateľná musí obsahovať niekoľko podstatných náležitostí. Tak ako každá iná zmluva musí obsahovať predovšetkým:
označenie zmluvných strán (je potrebné uviesť, kto je zhotoviteľom diela a kto jeho objednávateľom – minimálne treba uviesť meno a priezvisko, resp. obchodné meno, adresu alebo sídlo, dátum narodenia alebo IČO),
označenie predmetu diela (dielo treba presne konkretizovať – teda najmä jeho kvalitu, kvantitu a pod.)
cenu diela a platobné podmienky (zmluva o dielo je vždy odplatná, preto už pri uzatváraní zmluvy treba určiť cenu za dielo, ale aj spôsob jeho úhrady, aby sa medzi zmluvnými stranami predchádzalo nejasnostiam a prípadným nedorozumeniam),
dátum a miesto uzavretia zmluvy,
podpisy zmluvných strán.
Uvedené náležitosti sú obligatórne, t. j. musia byť splnené, aby bola zmluva platná. Ak by niektorá z uvedených náležitostí absentovala, spôsobilo by to absolútnu neplatnosť zmluvy, to znamená, že by sa na ňu hľadelo tak, ako keby ani nebola uzavretá. Okrem uvedeného je však dobré do zmluvy nad rámec doplniť aj také ustanovenia, ktoré síce nie sú povinné, ale sú zárukou ochrany zmluvných strán. Ide napríklad o určenie lehoty, dokedy sa má plniť (t. j. určenie presného dátumu zhotovenia diela), určenie miesta plnenia (t. j. kde má zhotoviteľ dielo odovzdať, resp. kde si ho má objednávateľ prevziať), ale napríklad aj ustanovenia upravujúce možnosť odstúpenia od zmluvy či zodpovednosť za vady a podobne.
AKÚ FORMU MÁ MAŤ ZMLUVA O DIELO
Zákon nevyžaduje v prípade uzatvárania zmluvy o dielo písomnú formu, pričom je jedno či sa zmluva uzatvára v zmysle Občianskeho alebo Obchodného zákonníka. To znamená, že ak sa objednávateľ a zhotoviteľ dohodnú na uzavretí zmluvy o dielo iba ústne, tak bude táto dohoda platná a budú z nej vyplývať práva a povinnosti – zhotoviteľovi povinnosť vytvoriť požadované dielo riadne, včas a za dohodnutú, resp. primeranú cenu a objednávateľovi povinnosť uhradiť cenu za dielo.
Avšak vždy je vhodnejšie zvoliť písomnú formu zmluvy, pretože v prípade nedodržania povinností niektorej zo zmluvných strán sa toto jednoduchšie preukazuje. Pokiaľ uzaviera zmluvu o dielo so zhotoviteľom fyzická osoba a k zhotoveniu diela nedôjde na počkanie je zhotoviteľ povinný vydať objednávateľovi písomné potvrdenie o prevzatí objednávky. Potvrdenie musí obsahovať označenie predmetu diela a ďalej jeho rozsah, akosť, cenu za vykonanie diela a čas jeho zhotovenia.
Prečítajte si aj: Náležitosti licenčnej zmluvy
CENU DIELA JE TREBA DOJEDNAŤ VOPRED
Jedným z najdôležitejších atribútov zmluvy o dielo je práve jeho cena. Bez ohľadu na to, či je zmluva uzavretá iba ústne alebo má písomnú formu je potrebné dohodnúť si cenu, za akú bude dielo zhotovené. Pokiaľ nie je vopred dohodnutá je zhotoviteľ povinný vytvoriť dielo za primeranú cenu, resp. za cenu, ktorá sa obvykle platí za porovnateľné dielo v čase uzavretia zmluvy za obdobných obchodných podmienok. Primeranú cenu je možné zistiť znaleckým posudkom.
ZO ZMLUVY O DIELO VYPLÝVAJÚ VZÁJOMNÉ PRÁVA A POVINNOSTI
Zmluvou o dielo sa zaväzuje zhotoviteľ vykonať určité dielo a objednávateľ sa zaväzuje zaplatiť cenu za jeho vykonanie, resp. ten, komu bolo dielo zadané (zhotoviteľ diela) sa objednávateľovi zaväzuje, že ho za dojednanú cenu vykoná na svoje nebezpečenstvo.
Zhotoviteľ je povinný najmä:
dielo vykonať podľa zmluvy, riadne a v dohodnutom čase, resp. v čase primeranom s prihliadnutím na povahu diela, a to na svoje náklady a svoje nebezpečenstvo,
ak je na vykonanie diela ustanovená záväzná technická norma, musí vykonanie zodpovedať tejto norme,
ak má objednávateľom dodaný materiál nedostatky, ktoré bránia riadnemu vyhotoveniu diela, zhotoviteľ je povinný na to objednávateľa bez zbytočného odkladu upozorniť,
ak dielo bolo zmarené náhodou pred časom splnenia, stráca zhotoviteľ nárok na odmenu,
Na druhej strane má zhotoviteľ právo najmä:
na úhradu ceny za dielo,
na odstúpenie od zmluvy, ak objednávateľa informoval o tom, že nie je možné zhotoviť dielo podľa jeho pokynov a objednávateľ na jeho vykonaní naďalej trvá,
na odstúpenie od zmluvy po uplynutí primeranej lehoty, ak je na vykonanie diela potrebná súčinnosť objednávateľa,
aj keď sa dielo nevykonalo, patrí zhotoviteľovi dojednaná cena, ak bol ochotný dielo vykonať a ak mu v tom zabránili okolnosti na strane objednávateľa, avšak je povinný dať si započítať to, čo ušetril nevykonaním diela, čo zarobil inak alebo čo úmyselne zameškal zarobiť.
Na druhej strane, objednávateľ je povinný najmä:
prevziať vykonané dielo,
zaplatiť dohodnutú sumu, resp. primeranú sumu za dielo, pokiaľ bolo zhotovené riadne a včas,
poskytnúť zhotoviteľovi primeranú náhradu, ak zhotoviteľa zdržali vo vykonávaní diela okolnosti na strane objednávateľa,
poskytnúť zhotoviteľovi potrebnú súčinnosť, ak ho o to požiada.
Objednávateľ má zároveň právo:
odstúpiť od zmluvy, ak v čase od uzavretia zmluvy do jej splnenia došlo k zmene cenového predpisu a objednávateľ s novou cenou nesúhlasí,
na náhradu potrebných nákladov, ktoré mu vznikli, ak poskytol riadne a včas potrebnú súčinnosť, avšak zhotoviteľ v určený čas nepristúpil k vykonaniu diela.
Prečítajte si aj: Spotrebiteľ a jeho práva
ZODPOVEDNOSŤ ZA VADY A REKLAMÁCIA DIELA
V zmysle zákona je zhotoviteľ povinný vytvoriť dielo riadne a včas. Nie vždy je však objednávateľ s jeho podobou spokojný, resp. nie je vylúčené, že zhotoviteľovi sa dielo nepodarí a objavia sa vady. Hoci termín „vady“ zákon nedefinuje, je možné za ne považovať všetko, čo objednávateľovi bráni v užívaní diela, resp. ide o určité znehodnotenie diela. Vady môže objednávateľ spozorovať ihneď pri odovzdávaní diela, v takom prípade pôjde o vady zjavné. Avšak niektoré sa môžu prejaviť až neskôr, po čase a vtedy ide o skryté vady.
Dielo má vady, ak vykonanie diela nezodpovedá výsledku určenému v zmluve. Vo všeobecnosti platí, že zhotoviteľ zodpovedá za vady, ktoré má vec pri jej prevzatí objednávateľom. Pokiaľ má dielo vady, zhotoviteľ je povinný ich odstrániť. Právo vyplývajúce zo zodpovednosti zhotoviteľa za vady diela si musí objednávateľ uplatniť u zhotoviteľa v záručnej dobe. V zmysle Občianskeho zákonníka je dĺžka všeobecnej záručnej doby 2 roky, resp. 24 mesiacov. Avšak v závislosti od povahy diela môže byť aj dlhšia, napr. pri stavbách. Pokiaľ by si ju v záručnej dobe neuplatnil toto právo by zaniklo. V súvislosti s vadami diela rozlišujeme vady:
odstrániteľné,
neodstrániteľné.
Pri odstrániteľných vadách môže objednávateľ žiadať zhotoviteľa, aby vadu bezplatne odstránil (napr. aby dielo opravil, upravil a podobne). Pri neodstrániteľných vadách môže objednávateľ žiadať, aby mu zhotoviteľ poskytol primeranú zľavu z ceny a pokiaľ určitá neodstrániteľná vada dokonca bráni užívaniu danej veci má objednávateľ právo požiadať zhotoviteľa o zrušenie zmluvy. Každé dielo má individuálnu povahu, preto je najlepšie predchádzať nedorozumeniam v súvislosti s uplatňovaním zodpovednosti za vady už pri samotnom uzatváraní zmluvy o dielo, a teda predmet zmluvy čo najkonkrétnejšie špecifikovať a vymedziť v nej všetky vlastnosti, ktoré by dielo malo mať.
Prečítajte si aj: Záručná doba a reklamácie
Správna formulácia zmluvných podmienok, dôsledné dodržiavanie povinností zo strany zmluvných strán a jasné stanovenie zodpovednosti za vady sú kľúčové pre úspešnú realizáciu diela. Vzhľadom na komplexnosť problematiky je pri náročnejších zmluvách o dielo vhodné konzultovať ich formuláciu a uzatváranie s advokátom, zmluvné strany tak môžu predísť prípadným sporom.