V roku 2025 vstúpili do účinnosti viaceré novely zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (zákon o sociálnom poistení), ako aj novely iných zákonov ovplyvňujúcich sociálne poistenie. Zmeny sa dotkli napríklad 13. dôchodkov, úrazového a garančného poistenia, vymeriavacieho základu či právomocí posudkových lekárov Sociálnej poisťovne.
Dôchodky a dôchodkové poistenie
Prvou zmenou v dôchodkovom poistení je valorizácia dôchodkov, ako to predpokladá aj ustanovenie § 82 ods. 1 písm. a) zákona o sociálnom poistení, podľa ktorého sa dôchodkové dávky zvyšujú o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázané Štatistickým úradom Slovenskej republiky za prvých deväť mesiacov kalendárneho roka 2024. V tomto roku to činí 2,1 % sumy dôchodku na mesiac. Toto zvýšenie nastáva automaticky, a preto nie je potrebné vypĺňať akúkoľvek žiadosť.
Minimálny dôchodok sa však nevalorizuje, keďže zvýšenie sa vzťahuje na sumu pôvodne priznaného dôchodku (bez zvýšenia). Samotná suma minimálneho dôchodku sa však mení v zmysle § 82b zákona o sociálnom poistení, a to v závislosti od získaného počtu rokov dôchodkového poistenia na účely minimálneho dôchodku.
Zmeny nastali aj v rámci 13. dôchodku, ktorý upravuje § 77b zákona o sociálnom poistení. V súvislosti s novelou zákona o sociálnom poistení bude Sociálna poisťovňa určovať do konca septembra 2025 výšku 13. dôchodku pre poberateľov starobného či predčasného starobného dôchodku, ktorým sa do sumy dôchodku započítava aj obdobie poistenia získané v cudzine či už podľa osobitného predpisu alebo podľa medzinárodnej zmluvy a ktorí získali menej ako 10 rokov obdobia dôchodkového poistenia podľa slovenskej legislatívy (tzv. čiastkový dôchodok).
Podľa novelizovaného § 77b ods. 2 zákona o sociálnom poistení sa bude určovať takýto dôchodok ako súčin sumy 13. dôchodku (ktorá je aktuálne 606,3 EUR) a koeficientu určeného ako podiel počtu rokov dôchodkového poistenia získaného na Slovensku a čísla 10.
Príklad: Ak by osoba získala na Slovensku 2 roky dôchodkového poistenia, pri výpočte výšky jej 13. dôchodku budeme postupovať nasledovne:
606,3 [výška 13. dôchodku] x ( 2 [roky poistenia na Slovensku] : 10) = 121,26
Výška 13. dôchodku tejto osoby teda bude 121,3 EUR.
Sociálna poisťovňa po prepočte zašle poberateľovi čiastkového dôchodku písomné rozhodnutie o určení sumy 13. dôchodku. Pokiaľ má osoba súbeh nárokov na dva alebo viac 13. dôchodkov, bude jej v zmysle § 77b ods. 4 zákona o sociálnom poistení vyplatený ten, ktorého suma je najvyššia. Ak osoba poberá čiastkový dôchodok od Sociálnej poisťovne v súbehu s dôchodkom od iného platiteľa dôchodku na Slovensku, dôchodok osobe vyplatí tento platiteľ. Ak by však suma čiastkového 13. dôchodku vyplácaného Sociálnou poisťovňou mala byť vyššia, Sociálna poisťovňa vyplatí najneskôr do konca septembra 2025 rozdiel týchto súm.
Prečítajte si aj: Trinásty dôchodok
V rámci dôchodkov nastala aj zmena týkajúca sa rodičovského dôchodku, ktorý bol od 1. januára 2025 zrušený. Jeho náhradou má byť tzv. asignačná daň, teda možnosť poukázať podiel zaplatenej dane rodičovi alebo rodičom v zmysle § 50aa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. V rámci asignačnej dane bude mať daňovník možnosť poukázať každému rodičovi podiel zaplatenej dane vo výške 2 %. Táto asignácia podielu zaplatenej dane sa prvýkrát vyplatí v roku 2026 a to na základe údajov získaných z daňových priznaní za rok 2025. Pokiaľ však osobe vznikol nárok na rodičovský dôchodok do 31. 12. 2024, Sociálna poisťovňa v zmysle § 293gk zákona o sociálnom poistení tento nárok posúdi podľa znenia zákona účinného do tohto dátumu a ak osobe rodičovský dôchodok prizná, bude mu spätne vyplatený.
Prečírtajte si viac: Rodičovský dôchodok: Ako ho získať v roku 2025
Čo sa týka II. piliera a Sociálnej poisťovne, v tejto oblasti k veľkým zmenám neprišlo. Referenčná suma pre výplatu dôchodku z II. piliera bola pre rok 2025 stanovená Sociálnou poisťovňou vo výške 684,1 EUR. Referenčná suma predstavuje priemerný mesačný starobný dôchodok vyplácaný z I. piliera, pričom pokiaľ osoba poberá vyššiu sumu dôchodkových dávok než je referenčná suma, spĺňa podmienku na vyplatenie starobného dôchodku z II. piliera. Sadzba príspevkov do II. piliera ostáva aj v roku 2025 na úrovni 4 %.
Nemocenské, úrazové a garančné poistenie
Vzhľadom na každoročné zvyšovanie všeobecného vymeriavacieho základu dôjde aj k zvýšeniu súm dávok z nemocenského, materského, tehotenského a ošetrovného. Všeobecný vymeriavací základ, na základe ktorého sa určuje výška dávok, sa totiž v zmysle § 11 zákona o sociálnom poistení počíta ako 12-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR zistenej Štatistickým úradom za príslušný kalendárny rok.
Ďalej došlo od 1. januára 2025 aj k zvýšeniu úrazovej renty a pozostalostnej úrazovej renty, ktoré sa každoročne valorizujú o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien, ktorý je vykázaný ´Štatistickým úradom SR za prvých 9 mesiacov predchádzajúceho kalendárneho roka. Takáto valorizácia úrazovej renty a pozostalostnej úrazovej renty sa vykonáva v zmysle § 89 ods. 8 písm. a) a § 93 ods. 3 zákona o sociálnom poistení. Zvýšenie úrazovej renty a pozostalostnej úrazovej renty predstavuje 2,7 %, pričom Sociálna poisťovňa automaticky prepočíta tieto sumy a rozhodne o ich zvýšení pre jednotlivých poberateľov.
Vymeriavací základ
Tento rok došlo novelou zákona o sociálnom poistení aj k zvýšeniu hranice maximálneho mesačného vymeriavacieho základu pre platby odvodov na sociálne poistenie, a to konkrétne na 11-násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základy spred dvoch rokov (z pôvodného 7-násobku) podľa novelizovaného ustanovenia § 138 ods. 10 zákona o sociálnom poistení. Táto zmena sa týka zamestnancov, zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činných osôb, ako aj dobrovoľne poistených osôb. V zmysle novej hranice maximálneho mesačného vymeriavacieho základu sa jeho suma v období od 1. januára do 31. decembra 2025 rovná výške 15 730 EUR, čo predstavuje 11-násobok jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu z roku 2023 (ktorý predstavuje výšku 17 160). Maximálny vymeriavací základ sa vzťahuje na platby poistného na nemocenské a dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, garančné poistenie, poistného na financovanie podpory ako aj na poistné do rezervného fondu solidarity.
Lekárska posudková činnosť
Novela zákona o sociálnom poistení zavádza novinku podľa ktorej budú okrem zákonom oprávnených lekárov od 1. januára 2025 ukončovať dočasnú pracovnú neschopnosť aj posudkoví lekári, ktorí vykonávajú posudkovú činnosť v Sociálnej poisťovni. Táto zmena vyplýva zo zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, konkrétne z ustanovenia § 12a upravujúceho dočasnú pracovnú neschopnosť.
Vo všeobecnosti podľa uvedeného ustanovenia posudzuje dočasnú pracovnú neschopnosť lekár podľa § 12a ods. 1 (napríklad všeobecný lekár), avšak v zmysle § 12a ods. 18 je v prípadoch hodných osobitného zreteľa možné, aby ukončil pracovnú neschopnosť aj posudkový lekár Sociálnej poisťovne. Ak k tomu príde, všeobecný lekár na písomnú žiadosť posudkového lekára vytvorí elektronický záznam o ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti. Takáto zmena bola dlhodobo potrebná podľa Sociálnej poisťovne, nakoľko posudkoví lekári síce vykonávali kontrolu dočasnej pracovnej neschopnosti, avšak nemohli do jej priebehu nijak zasiahnuť, čo pomerne obmedzovalo efekt samotnej kontroly. Cieľom tejto zmeny má byť zabránenie zneužívania dočasnej pracovnej neschopnosti.
Prečítajte si aj: Starobný dôchodok - ako ho získať