Právo

Právo

Uznanie zahraničného rozvodu

Manželstvo možno v zahraničí uzavrieť, ale aj rozviesť. Takáto otázka je aktuálna napríklad v prípade rozvodu manželstiev dvoch príslušníkov rôznych štátov, ale aj pri rozvode dvoch  štátnych príslušníkov jedného štátu dlhodobo žijúcich v zahraničí. Problematika uznania rozhodnutia o rozvode vydaného v zahraničí sa podľa okolností prípadu rieši rôznymi spôsobmi.

Právo

Poučenie o možnosti súdu rozhodnúť rozsudkom pre zmeškanie žalovaného

Ústavný súd Slovenskej republiky sa v rámci svojej rozhodovacej praxe musel zaoberať tým, ako má súd poučovať strany sporu o tom, že za splnenia zákonných podmienok súd môže rozhodnúť aj rozsudkom pre zmeškanie žalovaného.

Právo

Použitie umelej inteligencie pri páchaní trestnej činnosti

Rozvoj technológii napomáha uľahčovať každodenný život. S rozmachom technológií sa však rozmáha aj zločinnosť, keďže ľudia častokrát tieto moderné možnosti využívajú na páchanie nelegálnej činnosti.

Právo

Vzťah trestnoprávnych predpisov a zákona o pobyte cudzincov - judikatúra

Ústavný súd SR tentokrát rozhodoval o ústavnej sťažnosti vo veci podmienečného prepustenia s nariadením kontroly technickými prostriedkami cudzinca, ktorý nemá na území SR legálny pobyt.

Právo

Vyrieši kódex vedeckej integrity a etiky plagiátorstvo či bossing?

Vzdelávanie ľudí je jedným z najdôležitejších faktorov pri kreovaní úspešne sa rozvíjajúcej spoločnosti. Slovenská republika má v tomto smere mnoho nedostatkov, ale postupnými krokmi smeruje k zlepšeniu akademického prostredia. To totiž netrpí iba nedostatkom fi

Právo

Občianske preukazy pre deti

Občianske preukazy pre deti sú bez podoby tváre a bez podpisu a majú elektronický čip.

Európske právo

Steam porušil právo EÚ

Právo európskej únie neobchádza ani svet online hier - Súdny dvor rozhodol, že platforma Steam porušila právo únie v oblasti hospodárskej súťaže zemepisným blokovaním aktivačných kľúčov na PC hry.

Právo

Inštitút predchádzajúceho priania

Slovenská legislatíva automaticky predpokladá, že každá osoba chce ochrániť svoju telesnú integritu, a preto je povinnosťou aj iných dbať na jej ochranu. V praxi sa však objavujú prípady, keď si osoba vyslovene neželá, aby jej v núdzových situáciách bola poskytnutá pomoc. Či už ide o ťažkú chorobu alebo iné sociálne situácie, slovenská legislatíva neponecháva široké možnosti na vyhovenie takejto požiadavke. No európske právo pozná takéto želania pod názvom Inštitút predchádzajúceho priania.