Odvody na zdravotné poistenie
Odvody na zdravotné poistenie naopak nepodliehajú dobrovoľnosti, a teda dobrovoľne nezamestnaná osoba je povinná ich platiť. V tomto prípade zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o zdravotnom poistení) rozlišuje, či ide o osobu vedenú v evidencii uchádzačov o zamestnanie alebo nie. Pokiaľ je totiž dobrovoľne nezamestnaná zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie, poistné za ňu prípade platí štát, a to v zmysle § 11 ods. 7 písm. o) zákona o zdravotnom poistení.
V prípade, že sa dobrovoľne nezamestnaná osoba nenechá zaradiť do evidencie uchádzačov o zamestnanie, je podľa § 11 ods. 2 zákona o zdravotnom poistení povinná platiť poistné, pričom výška poistného v súlade s § 12 ods. 1 písm. e) predstavuje 14 % z vymeriavacieho základu. Vymeriavacím základom je opäť podľa § 13 ods. 3 zákona o zdravotnom poistení suma určená poistencom, pričom minimálny vymeriavací základ je v súlade s § 13 ods. 10 vo výške 50 % z priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov, teda rovnako ako pri sociálnom poistení to bude 715 eur. Poistné sa platí v zmysle § 16 preddavkami na poistné.
Poistenec je zároveň povinný oznámiť podľa § 23 zákona o zdravotnom poistení takúto zmenu v platení poistného zdravotnej poisťovni. Ak osoba neplatí poistné na zdravotné poistenie, následkom môže byť, že pri nutnosti lekárskeho ošetrenia jej bude uhradená zdravotná starostlivosť iba v nevyhnutnom rozsahu podľa § 9 zákona o zdravotnom poistení.
Pre rok 2025 bude výška minimálnych odvodov na zdravotné poistenie 107,25 € mesačne, resp. 53,62 € mesačne ak ide o osobu so zdravotným postihnutím.
Dobrovoľne nezamestnaný
V prípade, že sa osoba rozhodne byť dobrovoľne nezamestnanou je potrebné myslieť aj na vyššie uvedené faktory, ktoré sa s tým spájajú, ako napríklad registrácia na úrade, či platba poistného. Ak sa dobrovoľne nezamestnaný rozhodne požiadať o zápis do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade, predstavuje to pre neho určité výhody – napríklad dávky v nezamestnanosti (za splnenia ďalších podmienok), či skutočnosť, že za neho štát bude platiť odvody na zdravotné poistenie.
V prípade, že sa osoba rozhodne nezaradiť do evidencie uchádzačov o zamestnanie, bude sa musieť sama vysporiadať s platením poistného na zdravotné poistenie a nemá nárok na dávku v nezamestnanosti. V každom prípade však platí, že dobrovoľne nezamestnané osoby nepodliehajú žiadnej doplnkovej daňovej povinnosti.
Dobrovoľne nezamestnaný má navyše sa určitých zákonom stanovených podmienok nárok aj na dávku v nezamestnanosti. Táto podpora však môže trvať najviac šesť mesiacov.
Najčastejšie otázky (FAQ)
- Musí sa dobrovoľne nezamestnaná osoba prihlásiť na úrad práce?
Nie, takúto povinnosť nemá. Zaradenie sa do evidencie uchádzačov o zamestnanie je dobrvoľné.
- Môže úrad práce osobu z evidencie uchádzačov o zamestnanie vymazať?
Áno, pokiaľ uchádzač o zamestnanie nespolupracuje s úradom.
- Platí za dobrovoľne nezamestnanú osobu štát odvody na zdravotné poistenie?
Áno, ale len v prípade, že je osoba zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Inak je osoba povinná si toto poistenie platiť sama.
- Platí za dobrovoľne nezamestnanú osobu štát odvody na sociálne poistenie?
Nie, sociálne poistenie je na dobrovoľnej báze, a teda aj keď je osoba zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie a má záujem sa poistiť, musí o urobiť sama.