Diagnózy na invalidný dôchodok 2024

Aké sú diagnózy na invalidný dôchodo a ako sa určuje miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti? Prečítajte si viac.

Martina Vanc 25. 05. 2024 3 min.
    Diagnózy na invalidný dôchodok 2024 Diagnózy na invalidný dôchodok 2024

    Diagnózy na invalidný dôchodok podľa typu určujú, o koľko % klesne schopnosť zárobkovej činnosti osoby. Invalidný dôchodok zabezpečuje príjem v prípade poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu dlhodobého nepriaznivého zdravotného stavu - invalidity. Ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, ktorý spôsobí pokles schopnosti pracovať o viac ako 40% v porovnaní so zdravou osobou. Tento zdravotný stav vyhodnocuje lekár ako dlhodobo nepriaznivý, to znamená, že bude pretrvávať spravidla viac ako 1 rok.

    Diagnózy na invalidný dôchodok

    Diagnózy na invalidný dôchodok sú rozdelené do týchto skupín:

    • infekčné a parazitárne choroby,

    • choroby krvi a krvotvorných orgánov,

    • poruchy imunity (imunodeficitné stavy, hyperimúnne stavy, chronický únavový syndróm),

    • endokrinné choroby, poruchy výživy a premenných látok,

    • duševné choroby a poruchy správania,

    • choroby nervového systému (mozgu, miechy),

    • choroby zmyslových orgánov (zrak, sluch),

    • choroby dýchacej sústavy,

    • choroby obehovej sústavy (srdca, ciev)

    • choroby tráviacej sústavy (pažerák, žalúdok, tenké a hrubé črevo, pečeň, žlčové cesty, podžalúdková žľaza),

    • choroby močovej sústavy (obličky, močové cesty),

    • choroby mužských pohlavných orgánov,

    • choroby ženských pohlavných orgánov,

    • choroby kože a podkožného väziva,

    • choroby podporného a pohybového aparátu (artropatie a choroby kĺbov, osteopatia a chondropatia, choroby mäkkého tkaniva, synoviálnej blany a šľachy, choroby svalov, dorzopatia, deformujúca dorzopatia, spondylopatia, poúrazové stavy, postihnutia končatín, nádory kostí, svalstva a mäkkých tkanív).

    Podrobne popísané druhy zdravotného postihnutia v jednotlivých kategóriách aj s posudkovým hľadiskom a mierou poklesu schopnosti zárobkovej činnosti v % nájdete priamo tu https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/prilohy/SK/ZZ/2003/461/20190101_2947370-2.pdf.

    Pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť sa posudzuje na základe lekárskych správ a údajov zo zdravotnej dokumentácie a komplexných funkčných vyšetrení a ich záverov, pričom sa prihliada na zostávajúcu schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť, zostávajúcu schopnosť prípravy na povolanie, možnosti poskytnutia pracovnej rehabilitácie alebo rekvalifikácie.

    Druh zdravotného postihnutia je rozhodujúcou príčinou dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu. Jednotlivé percentuálne miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť sa nesčítavajú.

    Určenú mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť možno zvýšiť najviac o 10 %, ak závažnosť ostatných zdravotných postihnutí ovplyvňuje pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Na určenie zvýšenia hodnoty sa vychádza z predchádzajúceho výkonu zárobkovej činnosti, dosiahnutého vzdelania, skúsenosti a schopnosti rekvalifikácie. Obdobne to platí, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je dôsledkom viacerých zdravotných postihnutí podmieňujúcich dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

    Ak v predmetnej tabuľke nie je uvedené zdravotné postihnutie, ktoré je príčinou dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu, určí sa miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v percentách podľa takého zdravotného postihnutia, ktoré je s jeho funkčným dopadom najviac porovnateľné.

    Trvanie invalidity sa preskúmava pri kontrolných lekárskych prehliadkach v lehote určenej pri predchádzajúcom posudzovaní alebo aj skôr, ak posudkový lekár zistí posudkovo významné skutočnosti, ktoré odôvodňujú vykonanie kontrolnej lekárskej prehliadky, príp. na podnet inej fyzickej osoby alebo právnickej osoby.

    Trvanie invalidity sa nepreskúmava, ak pri kontrolnej lekárskej prehliadke nebola určená lehota jej ďalšieho uskutočnenia.

    Prečítajte si aj: Invalidný dôchodok - kedy mám nárok?