# zamestnanec
Okrem základnej mzdy, ktorú zamestnanec dostane za svoju prácu existujú aj príplatky, resp. dodatočné odmeny, ktoré kompenzujú špecifické okolnosti či náročnosť práce. Ako je to s príplatkami za nočnú prácu, prácu cez víkendy a sviatky, či s inými príplatkami sa dozviete v tomto článku.
Príspevok zamestnávateľa na športovú činnosť dieťaťa nie je legislatívnou novinkou, od 1. januára 2025 je však povinnosťou pre zamestnávateľov zamestnávajúcich viac ako 49 zamestnancov.
Dohody o pracovnej činnosti a dohody o vykonaní práce sa podľa Zákonníka práce majú uzatvárať výnimočne. V článku sa dočítate, aké sú špecifiká týchto zmlúv.
Zima na pracovisku – aké sú povinnosti zamestnávateľa počas chladného obdobia?
Šikana (nielen) v pracovnom prostredí patrí medzi aktuálne témy a nemala by ostať bez povšimnutia. Existuje však viacero spôsobov, ako sa jej brániť. V dnešnom článku si objasníme jej definíciu, prostriedky právnej obrany a relevantné ustanovenia právnych predpisov.
Skončenie pracovného pomeru môže mať viaceré formy. Prečítajte si o nich viac.
Prepočet hrubej mzdy na čistú mzdu je bežnou potrebou zamestnancov, ktorí chcú vedieť, koľko im reálne zostane z ich zárobku po odpočítaní daní a odvodov. Prečítajte si, aké zrážky sa vykonávajú z hrubej mzdy.
Výpovedná doba je dôležitým inštitútom pracovného práva, ktorý zabezpečuje ochranu práv zamestnancov a zamestnávateľov pri skončení pracovného pomeru. V Slovenskej republike je táto oblasť upravená Zákonníkom práce.
Teplota na pracovisku priamo ovplyvňuje pracovný výkon zamestnancov. Aké povinnosti má zamestnávateľ voči zamestnancom počas letných horúčav?