Koncesionárske poplatky do konca júna 2023
Koncesionárske poplatky sú poplatky za rádio a televíziu. Účelom úhrady je finančné zabezpečenie služieb verejnosti v oblasti rozhlasového vysielania a televízneho vysielania poskytovaných Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS).
Platiteľom úhrady je v zmysle zákona č. 340/2012 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o úhrade za služby verejnosti)
fyzická osoba, ktorá je evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti ako odberateľ elektriny v domácnosti v odbernom mieste, pre spotrebu v byte alebo rodinnom dome,
zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov; na účely tohto zákona sa služobný úrad posudzuje ako zamestnávateľ.
Sadzba úhrady je pre fyzickú osobu 4,64 eura za každý aj začatý kalendárny mesiac. V prípade zamestnávateľa sa úhrada platí za každý aj začatý mesiac vo výške
4,64 eura, ak zamestnáva od 3 do 9 zamestnancov,
18,58 eura, ak zamestnáva od 10 do 49 zamestnancov,
79,66 eura, ak zamestnáva od 50 do 249 zamestnancov,
199,16 eura, ak zamestnáva od 250 do 999 zamestnancov,
464,71 eura, ak zamestnáva 1 000 a viac zamestnancov.
V prípade, že je platiteľom osoba, ktorá je znevýhodnená, napr. zdravotne ťažko postihnutá, platí polovičnú sadzbu. Dôchodcovia sú od platenia koncesionárskych poplatkov oslobodení od roku 2020.
Koncesionárske poplatky sú platitelia povinní platiť bez ohľadu na to, či televíziu alebo rozhlas vôbec využívajú. Práve z tohto dôvodu bol NR SR predložený návrh na ich zrušenie.
Zrušenie koncesionárskych poplatkov a ich nahradenie tzv. nárokovateľným príspevkom
Návrh na zrušenie koncesionárskych poplatkov bol schválený ako pozmeňovací návrh k zákonu o dani z osobitnej stavby a o doplnení niektorých zákonov. Jeho schválenie bolo jednou z podmienok strany SaS, aby zahlasovala za schválenie rozpočtu na rok 2023.
V poslaneckom návrhu bolo zrušenie koncesionárskych poplatkov odôvodnené tak, že ich výber je nespravodlivý a neetický, nakoľko zaväzuje občanov prispievať na verejnoprávne média bez ohľadu na to, či služby využívajú alebo nie. Spolu s návrhom na zrušenie poplatkov bolo navrhnuté aj zavedenie financovania tejto služby prostredníctvom nárokovateľného príspevku zo štátneho rozpočtu, pričom výška príspevku sa každý rok upraví o priemernú mieru inflácie. Zrušenie koncesionárskych poplatkov a ich nahradenie tzv. nárokovateľným príspevkom návrh odôvodňuje tak, že sa tým zníži byrokratická záťaž a toto opatrenie bude pomocou pre domácnosti a firmy.
Návrh teda navrhuje, aby sa hlavným príjmom RTVS stal nový nárokovateľný príspevok. V rámci návrhu zákona sa navrhlo aj zrušenie zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS.
Ako sme už vyššie v texte uviedli, zrušenie koncesionárskych poplatkov bolo schválené ako pozmeňujúci návrh k zákonu o dani z osobitnej stavby. Zákon o dani z osobitnej stavby však prezidentka 2. januára 2023 vetovala, pričom jej výhrady sa týkali iba samotného zákona o dani z osobitnej stavby, nie zrušenia koncesionárskych poplatkov. Aby uvedená zmena bola platná, musia poslanci prelomiť prezidentkino veto. O ďalšom vývoji situácie Vás budeme informovať.
Aktualizácia 17. 2. 2023
Poslanci NR SR v piatok schválili zákon o dani z osobitnej stavby vrátený prezidentkou Zuzanou Čaputovou aj so zohľadnením jej pripomienky, zo zákona tak vypadlo samotné zdanenie tranzitného plynovodu. Schválená právna norma prináša zmenu vo výpočte registračných poplatkov za motorové vozidlá, ako aj zrušenie koncesionárskych poplatkov. Hlavným príjmom Rozhlasu a televízie Slovenska bude po novom nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu.
Neplaťte premlčané
Je dôležité uvedomiť si, že aj na úhradu koncesionárskych poplatkov sa vzťahuje premlčacia doba podľa § 101 Občianskeho zákonníka:
„Pokiaľ nie je v ďalších ustanoveniach uvedené inak, premlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz.“
Premlčacia doba teda začína plynúť od splatnosti jednotlivého mesačného koncesionárskeho poplatku.
Viac o premlčaní a úhrade koncesionárskych poplatkov za viacero odberných miest nájdete v našom staršom článku https://www.pravnenoviny.sk/koncesionarske-poplatky-a-viacero-odbernych-miest .
Zrušenie koncesionárskych poplatkov od 1. júla 2023
Od 1.7.2023 sa ruší povinnosť platiť úhrady RTVS.
Ak platíte úhradu RTVS cez SIPO doklad, od júla vám nebude na platobnom doklade SIPO vystavovaný nový predpis RTVS. Nemusíte preto kontaktovať RTVS a žiadať o zrušenie platieb.
Ak platíte úhradu RTVS prevodným príkazom, od 1.7.2023 úhradu RTVS neplaťte - zrušte si trvalý príkaz v banke.
V prípade, že ste úhradu platili mesačne, povinnosť zaplatiť úhradu máte do posledného dňa príslušného mesiaca. Ak platíte úhradu polročne, splatnosť bola do 31.1.2023. V prípade štvrťročnej periodicity je splatnosť úhrady 31.1. a následne 30.4.2023, čím bude pokrytá úhrada do 30.6.2023. Zaplatili ste úhradu na celý rok 2023 vopred? Preplatok za uhradenú ročnú platbu 2023 bude platiteľom vrátený v 2. polroku 2023.
RTVS upozorňuje, že naďalej bude vykonávať kontrolu platenia úhrady počas celého obdobia výberu úhrady RTVS, preto aj po 30.6.2023 bude pokračovať v kontrole. V prípade, že u platiteľa úhrady bude evidovaný nedoplatok, RTVS má zákonnú povinnosť zaslať platiteľovi výzvu na úhradu nedoplatku.