Koncesionárske poplatky a viacero odberných miest

Poplatky za činnosť Rozhlasu a televízie Slovenska sú (až na niektoré výnimky) povinné platiť všetky osoby. V článku sme sa pozreli na to, ako je to pri platení koncesionárskych poplatkov za viacero odberných miest a kedy sa platby za tieto služby premlčujú.

Martina Vanc 07. 02. 2022 4 min.

    Koncesionárske poplatky

    Platenie koncesionárskych poplatkov sa riadi zákonom č. 340/2012 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (zákon). Účelom týchto poplatkov je finančné zabezpečenie služieb verejnosti v oblasti rozhlasového vysielania a televízneho vysielania poskytovaných Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS).

    Nie je pravdou, že koncesionárske poplatky uhrádzajú iba tie osoby, ktoré majú v domácnosti televízor alebo rádio. Platiteľom koncesionárskych poplatkov je každá fyzická osoba, ktorá sa stala odberateľom elektriny a povinnosť platiť jej vzniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, odkedy začala odoberať elektrinu. Pre príklad uvádzame, že ak sa osoba stane odberateľom elektriny napr. 15. februára 2022, povinnosť platiť koncesionárske poplatky jej vzniká od 1. marca 2022.

    Výška poplatku pre fyzické osoby je 4,64 eur za každý kalendárny mesiac (okrem výnimiek uvedených v § 5 zákona). Na platenie úhrady je potrebné sa prihlásiť do 30 dní od vzniku povinnosti – tu je podstatné vedieť, že v platbe za elektrinu nie je koncesionársky poplatok zahrnutý.

    Platiteľom poplatkov RTVS je okrem fyzických osôb aj každý zamestnávateľ, ktorý zamestnáva (v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnom vzťahu) minimálne troch zamestnancov.

    Viacero odberných miest

    Načrtá sa otázka, či sú fyzické osoby povinné platiť za každé odberné miesto - domácnosť, v ktorom odoberajú elektrinu, alebo tento poplatok platia iba jeden krát.

    Uvedené priamo rieši ustanovenie § 6 ods. 2 zákona:

    „Platiteľ podľa § 3 písm. a), ktorý je evidovaný dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti vo viacerých odberných miestach, platí úhradu za príslušné obdobie, za ktoré sa úhrada platí, bez ohľadu na počet jeho odberných miest len raz.“

    Je potrebné zdôrazniť, že priamo v ustanovení sa (už) nenachádza povinnosť platiteľa oznámiť vyberateľovi úhrady (RTVS), že je odberateľom elektriny vo viacerých domácnostiach. Táto povinnosť síce v zákone bola v minulosti zavedená, avšak novelou č. 126/2021 Z. z. účinnej od 1. júla 2021 bola zo zákona vypustená aj z dôvodu zníženia administratívnych povinností pre platiteľov, ktorí majú viacero odberných miest elektriny. To znamená, že nárok na platenie poplatku len jedenkrát napriek viacerým odberným miestam vzniká od 1. júla 2021 automaticky, bez nutnosti oznamovať RTVS viacero odberných miest.

    Do uvedeného dátumu však bolo povinnosťou osôb nahlásiť ďalšie odberné miesta za účelom, aby boli od poplatku za toto ďalšie odberné miesto oslobodené. Do 30. júna 2021 teda platilo pôvodné znenie ustanovenia § 6 ods. 1 a 2, podľa ktorého:

    „(1) Platiteľ podľa § 3 písm. a) platí úhradu 4,64 eura za každý aj začatý kalendárny mesiac. Platiteľ podľa § 3 písm. a), ktorý je evidovaný dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti vo viacerých odberných miestach, platí úhradu len za jedno odberné miesto, ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady podľa § 9 ods. 6 písm. c).

    (2) Nárok na platenie úhrady len za jedno odberné miesto podľa odseku 1 vzniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom platiteľ podľa § 3 písm. a) oznámil a preukázal vznik skutočnosti podľa odseku 1.“

    Z uvedeného vyplýva, že tie osoby, ktoré neoznámili a nepreukázali odber elektriny vo viacerých odberných miestach, boli povinné platiť koncesionárske poplatky za všetky odberné miesta až do 1. júla 2021, odkedy nárok na platenie iba za jedno odberné miesto vzniká automaticky priamo zo zákona.

    Som povinný doplatiť spätne?

    Ak ste nevedeli o povinnosti nahlásiť RTVS viacero odberných miest, môže sa stať, že od RTVS obdržíte výzvu na uhradenie koncesionárskych poplatkov. V takom prípade je však dôležité uvedomiť si, že aj na úhradu koncesionárskych poplatkov sa vzťahuje premlčacia doba podľa § 101 Občianskeho zákonníka:

    „Pokiaľ nie je v ďalších ustanoveniach uvedené inak, premlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz.“

    Premlčacia doba teda začína plynúť od splatnosti jednotlivého mesačného koncesionárskeho poplatku.

    Pre lepšiu predstavu si uveďme praktický príklad. Vo výzve RTVS žiada o úhradu koncesionárskych poplatkov od apríla 2015 do februára 2022. Nakoľko je premlčacia doba trojročná a jej začiatok sa začína počítať od splatnosti každého jednotlivého mesačného poplatku, osoba by bola povinná zaplatiť koncesionárske poplatky spätne len za obdobie od februára 2019 do februára 2022. Pri dodatočnej úhrade je však dôležité uviesť, za aké obdobie vykonávate úhradu – musí byť dostatočne zrejmé, že ide o úhradu za nepremlčané obdobie napr. uvedením obdobia do poznámky pri bankovom prevode.

    V prípade súdneho vymáhania poplatkov zo strany RTVS je potrebné námietku premlčania na súde uplatniť – až vtedy na ňu súd prihliadne.[1] Súd na premlčanie neprihliada z úradnej povinnosti a ak žalovaný pred súdom nevznesenie námietku premlčania, súd môže žalobcovi priznať aj premlčané právo.

    RTVS ako vyberateľ úhrady samozrejme nemôže vymáhať pohľadávky iba za nepremlčané obdobie, ale za všetky mesiace, ktoré dlžník neuhradil. Následne je už na dlžníkovi, aby si námietku premlčania uplatnil tak, ako to umožňuje Občiansky zákonník.

    • Poznámky pod čiarou