Živnosť vs. TPP: Výhody, nevýhody a riziká

Povinnosti a benefity

Zamestnancovi ponúka Zákonník práce určitú mieru istoty. V zásade zákon určuje obligatórne náležitosti pracovnej zmluvy, ktorými sú:

  1. druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
  2. miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto),
  3. deň nástupu do práce,
  4. mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

Okrem toho je zamestnávateľ povinný v pracovnej zmluve uviesť aj výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby. Toto všetko poskytuje zamestnancovi právny základ, o ktorý sa pri prípadných nezhodách so zamestnávateľom môže oprieť. Okrem zákonom stanovených povinností zamestnávateľa často zamestnávatelia poskytujú aj iné pracovné benefity, ktorými sú napríklad práca z domu, služobný telefón, služobný notebook, nápoje alebo občerstvenie na pracovisku a pod.

Živnostník nie je zamestnancom, z čoho vyplýva, že Zákonník mu neposkytuje vyššie spomenuté benefity ani ochranu. Nemá určený ani pracovný čas, takže je v zásade na ňom, ako si svoj pracovný čas rozdelí. Na rozdiel od zamestnanca živnostník nemá nárok na platenú dovolenku ani návštevy lekára, ani na iné zamestnanecké benefity.

Ukončenie pracovného pomeru

Pri ukončení pracovného pomeru so zamestnancom ponúka Zákonník práce zamestnancovi ochranu vo forme výpovednej doby. Počas plynutia výpovednej doby s vami zamestnávateľ nemôže skončiť pracovný pomer – účelom tejto ochrany je, aby sa zabránilo zamestnávateľovi skončiť pracovný pomer so zamestnancom okamžite, čo by zamestnancovi mohlo spôsobiť finančné ťažkosti.

Ukončenie práce na živnosť závisí v prvom rade od toho, ako to majú živnostník a odoberateľ dohodnuté v zmluve. Avšak, pri takejto zmluve môže dôjsť aj k predčasnému vypovedaniu zmluvy. Ak nastane takáto situácia, živnostníkovi neprináleží žiadna ochrana a tiež nemá nárok na výpovednú dobu či odstupné. Najhoršou situáciou je neexistencia žiadnej zmluvy a fakturácia len na „dobré slovo”.

Živnosť alebo TPP? Výhody a nevýhody

Pri forme práce na živnosť môžeme výhody a nevýhody zhrnúť nasledovne:

  • Väčšia flexibilita – živnostník si sám určuje pracovný čas
  • Pracuje vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť
  • Vyššia odmena (bez odvodov zamestnávateľa)
  • Možnosť odpočtu nákladov a optimalizácie daňového základu

  • Žiadna právna ochrana podľa Zákonníka práce
  • Nutnosť samostatného platenia odvodov a daní
  • Nemá nárok na dovolenku, platenú PN, odstupné ani iné benefity

Pre porovnanie, práca na TPP má tieto výhody a nevýhody:

  • Zákonník práce poskytuje ochranu zamestnancovi aj zamestnávateľovi
  • Zamestnávateľ je povinný poskytnúť dovolenku, výpovednú dobu, odstupné
  • Odvody platí z veľkej časti zamestnávateľ a zamestnanec má stabilný príjem

  • Čistá mzda je nižšia kvôli odvodom a daniam
  • Pracovný čas a podmienky určuje zamestnávateľ
  • Môže byť menej flexibilné v porovnaní so živnosťou

Záverom, je len na vás, ktorá forma výkonu práce je pre vás výhodnejšia. Je však potrebné dávať pozor na zamestnávateľov, ktorý ponúkajú výkon závislej práce na živnosť, pretože za takéto konanie hrozí pokuta jednak zamestnávateľovi, ale aj Vám.

Práca na živnosť je lákavá vzhľadom na zdanlivo vyššiu odmenu, avšak je to riziko, nakoľko absentuje ochrana, ktorú pri zamestnancovi poskytuje Zákonník práce. Ak vás však neustále láka z dôvodu flexibility, prezrite si prehľad aktuálnych pracovných ponúk na živnosť, ktoré môžete vykonávať v takejto forme výkonu práce.

K tejto téme sme objavili aj praktický podcast, vypočujte si:

https://open.spotify.com/episode/4SKzEFQx57s2kxeuBfsZfh?si=8573196945c64034.

SpäťStrana 3 / 3
Ďalej
Zdroj: Slovlex
Tagy: