Vypočúvanie osoby pred orgánmi činnými v trestnom konaní alebo pred súdom je obvykle stresujúca záležitosť. To samozrejme platí pre vypočúvanú osobu, a to aj v prípade, ak jej procesné postavenie nie je v rovine obvineného alebo obžalovaného. Vyšetrovanie trestných činov alebo prípady rodinného a sociálneho charakteru vyžadujú výsluch dotknutých osôb v rôznych postaveniach. Zákon pozná rôzne ustanovenia, ktoré kladú dôraz na starostlivý prístup zo strany štátnych orgánov, a to najmä pri výsluchoch zraniteľnejších osôb. Medzi tieto určite radíme maloleté osoby, alebo osoby inak zraniteľné, napríklad obete trestných činov. Štát by mal dbať na to, aby vypočúvanie takýchto osôb prebehlo s čo možno najmenším dopadom na ich už spôsobenú ujmu a vyvaroval sa tak druhotnej viktimizácii.
Štát pristupuje k potrebným úpravam
V tomto smere Slovenská republika podniká kroky na zlepšenie prostredia, v ktorom prebiehajú potrebné úkony v súvislosti s vypočúvaním takýchto osôb. Ministerstvo spravodlivosti SR pracuje na vybudovaní samostatných miestností v budovách súdov, v ktorých budú vypočúvaní maloletí alebo obzvlášť zraniteľné obete. Požiadavka špeciálnych miestností je ukotvená aj v zákone o obetiach trestných činov v ustanovení § 8 tohto zákona.
Orgán činný v trestnom konaní, súd a subjekt poskytujúci pomoc obetiam postupuje tak, aby jeho činnosť nespôsobovala obeti a rodinným príslušníkom obete druhotnú viktimizáciu a prijíma účinné opatrenia, ktoré majú zabrániť opakovanej viktimizácii. Na tento účel orgán činný v trestnom konaní a súd používa vhodne prispôsobené úradné miestnosti alebo prijíma iné opatrenia na zabránenie styku osoby, ktorú obeť označila za páchateľa, osoby, ktorá je podozrivá zo spáchania trestného činu, alebo osoby, proti ktorej sa vede trestné konanie s obeťou alebo jej rodinnými príslušníkmi.
Pojem zraniteľná osoba je definovaný v ustanovení § 2 ods.7 zákona o pobyte cudzincov. Ide najmä o maloletú osobu, osobu so zdravotným postihnutím, obeť obchodovania s ľuďmi, osobu staršiu ako 65 rokov, tehotnú ženu, slobodného rodiča s maloletým dieťaťom a osobu, ktorá bola vystavená mučeniu, znásilneniu alebo iným závažným formám psychického, fyzického alebo sexuálneho násilia. Obdobná definícia je upravená aj v Zákone o obetiach trestných činov v ustanovení § 2 ods.1 písm. c), avšak pod pojmom obzvlášť zraniteľná obeť. Obzvlášť zraniteľná obeť je osoba staršia ako 75 rokov, osoba so zdravotným postihnutím, obeť násilných trestných činov alebo obchodovania s ľuďmi, týrania a iných, a dieťa, pričom dieťaťom sa rozumie osoba mladšia ako osemnásť rokov.
Budovanie špeciálnych vypočúvacích miestností je súčasťou projektu pod názvom Zvyšovanie účinnosti súdnictva prostredníctvom ochrany a posilnenia postavenia obetí a zraniteľných strán. Okrem týchto miestností ministerstvo spravodlivosti zabezpečí vytvorenie metodiky na zisťovanie názoru dieťaťa a zraniteľných obetí, ako aj edukačného programu a mediálnej kampane na pochopenie danej problematiky. V rámci vzdelávacieho programu absolvujú sudcovia dvojdňové školenie, ktoré im pomôže pri rozvoji ich osobnostných zručností v tejto oblasti. Vzdelávací program sa týka aj prokurátorov a mediátorov, pričom tento projekt sa bude vzťahovať na rodinnoprávnu a trestnoprávnu agendu.
Jednotlivé metodiky pre výsluch a vypočutie budú navrhnuté tak, aby deti a zraniteľné obete neboli sekundárne viktimizované a aby sa deťom a zraniteľným obetiam vytvorili vhodné podmienky počas súdneho konania. Takto sa zabezpečí, aby zisťovanie názoru dieťaťa nebolo pre neho traumatizujúce. Podľa článku 12 Dohovoru o právach dieťaťa, štáty, ktoré sú zmluvnou stranou Dohovoru, zabezpečujú dieťaťu, ktoré je schopné formulovať svoje vlastné názory, právo tieto názory slobodne vyjadrovať vo všetkých záležitostiach, ktoré sa ho dotýkajú, pričom sa názorom dieťaťa musí venovať patričná pozornosť zodpovedajúca jeho veku a úrovni. Za tým účelom sa dieťaťu poskytuje najmä možnosť, aby sa vypočulo v každom súdnom alebo správnom konaní, ktoré sa ho dotýka. Dieťa možno vypočuť priamo, alebo prostredníctvom zástupcu alebo príslušného orgánu, pričom spôsob vypočutia musí byť v súlade s procedurálnymi pravidlami vnútroštátneho zákonodarstva.
Výsluch maloletej osoby
Výsluch dieťaťa je upravený v ustanovení § 135 Trestného poriadku. Ak je ako svedok vypočúvaná osoba mladšia ako 18 rokov o veciach, ktorých oživovanie v pamäti by vzhľadom na jej vek, vzťah k páchateľovi alebo závislosť od páchateľa, povahu a okolnosti spáchania trestného činu mohlo nepriaznivo ovplyvňovať jej duševný a mravný vývoj alebo vystaviť ju riziku druhotnej viktimizácie alebo ak ide o trestný čin proti ľudskej dôstojnosti, treba výsluch vykonávať obzvlášť ohľaduplne a po obsahovej stránke tak, aby sa výsluch v ďalšom konaní už nemusel opakovať.
Druhotná viktimizácia znamená, že poškodenému hrozí trauma z toho, že si bude pripomínať trestný čin, a to dokonca kontaktom s osobou, ktorá ho na ňom pravdepodobne spáchala alebo mu bude trauma z trestného činu nevhodným spôsobom pripomínaná či dokonca vyčítaná orgánom činným v trestnom konaní či inou osobou zainteresovanou do vyšetrovania daného trestného činu. Podľa § 2 ods. 2 písm. f) zákona o obetiach je druhotnou viktimizáciou ujma, ktorá obeti vznikla v dôsledku konania alebo nekonania orgánu verejnej moci, subjektu poskytujúceho pomoc obetiam, poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, znalca, tlmočníka, obhajcu alebo oznamovacích prostriedkov.
K výsluchu maloletého sa priberie psychológ alebo znalec, ktorý so zreteľom na predmet výsluchu a stupeň duševného vývoja vypočúvanej osoby prispeje k správnemu vedeniu výsluchu a zástupca orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ak nie je na výsluchu prítomný opatrovník. Ak to môže prispieť k správnemu vykonaniu výsluchu, prizve sa k výsluchu aj zákonný zástupca alebo pedagóg. Pred vypočutím svedka orgán činný v trestnom konaní prekonzultuje spôsob vedenia výsluchu so psychológom alebo znalcom, ktorý bude pribraný k výsluchu, a ak je to potrebné, aj s orgánom sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, zákonným zástupcom alebo pedagógom tak, aby sa zabezpečilo správne vykonanie výsluchu a predišlo sa druhotnej viktimizácii. V ďalšom konaní má byť taká osoba vypočúvaná znova len v nevyhnutných prípadoch, v prípravnom konaní len so súhlasom prokurátora. V konaní pred súdom možno na podklade rozhodnutia súdu vykonať dôkaz prečítaním zápisnice.
Ak je ako svedok vypočúvaná osoba mladšia ako 18 rokov, a ak ide o trestný čin spáchaný voči blízkej osobe alebo zverenej osobe alebo je zrejmé z okolností prípadu, že opätovná výpoveď osoby mladšej ako 18 rokov môže byť ovplyvnená, alebo je odôvodnený predpoklad, že výsluch by mohol nepriaznivo ovplyvňovať duševný a mravný vývoj osoby mladšej ako 18 rokov, výsluch sa vykoná tak, aby osoba mladšia ako 18 rokov mohla byť v ďalšom konaní vypočutá len výnimočne. Ďalší výsluch osoby mladšej ako 18 rokov sa v prípravnom konaní môže vykonať len so súhlasom jej zákonného zástupcu alebo so súhlasom opatrovníka. Výsluch takejto osoby v konaní pred súdom sa môže vykonať len výnimočne, a preto platí zásada, že výsluch maloletého treba vykonávať obzvlášť ohľaduplne a po obsahovej stránke tak, aby sa výsluch v ďalšom konaní už nemusel opakovať.
Výsluch obzvlášť zraniteľnej obeti
Pri obzvlášť zraniteľnej obeti je výsluch vedený spravidla osobou pohlavia určenou vypočúvanou osobou, ak tomu nebránia závažné dôvody. Zvyčajne je takýto výsluch zaznamenávaný na kameru, aby danú osobu nebolo potrebné opakovane vypočúvať. Klásť otázky smerujúce do intímnej oblasti vypočúvanej obete, je možné len ak je to nevyhnutné pre objasnenie skutočností dôležitých pre trestné konanie. Ustanovenia Trestného poriadku vyžadujú pribratie psychológa alebo znalca, ktorý napomôže k správnemu vedeniu výsluchu, pričom norma v tomto smere nepripúšťa výnimku. Súčasťou § 8 ods. 2 zákona o obetiach trestných činov je aj výslovná požiadavka na to, aby kontakt s obeťami v rámci úradnej komunikácie prebiehal vo vhodne uspôsobených priestoroch tak, aby sa zabránilo opakovanej alebo druhotnej viktimizácii. Ide najmä o čakárne pre obete a výsluchové miestnosti, a to v rámci priestorových možností súdov a orgánov činných v trestnom konaní.
V tomto ohľade je budovanie miestností špeciálne určených pre potreby maloletých alebo zraniteľných osôb vítaným prínosom. Takéto opatrenia jednoznačne prispejú k zmenšenej miere stresujúcich a iných negatívne ovplyvňujúcich faktorov pri vypočúvaní takýchto osôb, a zároveň bude vytvorené aj vhodnejšie prostredie pre podanie ich výpovede, ako častokrát dôležitého elementu pri rozhodovaní v danom konaní. Daný výsluch tak bude spĺňať vnútroštátne aj medzinárodné právne nároky, a prispeje k lepšiemu dosahovaniu spravodlivosti ako aj ochrane dotknutých osôb.