Návrh na začatie prejudiciálneho konania sa týka výkladu článku 3 ods. 1 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2001/29/ES z 22. mája 2001 ktorý stanovuje, že: ,,Členské štáty poskytnú autorom výlučné právo udeliť súhlas alebo zakázať akýkoľvek verejný prenos ich diel, či po drôte alebo bezdrôtovými prostriedkami vrátane sprístupňovania ich diel verejnosti takým spôsobom, aby verejnosť k nim mala prístup z miesta a v čase, ktoré si sama zvolí.”
Pán Renckhoff podal žalobu na Krajinský súd Hamburg, Nemecko, nakoľko sa domnieval, že umiestnenie fotografie na internetovej stránke školy porušuje jeho autorské práva a požiadal príslušný súd, aby zakázal Spolkovej republike rozmnožovať uvedenú fotografiu a sprístupňovať ju verejnosti a aby subsidiárne zakázal umožňovať žiakom rozmnožovanie fotografie na účely vloženia na internet. Žalobe bolo čiastočne vyhovené, no obaja účastníci sa voči tomuto rozsudku odvolali na Vyšší krajinský súd Hamburg, Nemecko a v tejto súvislosti sa Spolkový súdny dvor, Nemecko rozhodol prerušiť konanie a položiť Súdnemu dvoru Európskej únie otázku či sa má pojem „verejný prenos” v zmysle článku 3 ods. 1 smernice 2001/29 vykladať v tom zmysle, že zahŕňa umiestnenie fotografie na internetovej stránke, ktorá bola pôvodne zverejnená na inej internetovej stránke bez obmedzení a so súhlasom nositeľa autorského práva.
Na túto otázku Súdny dvor EÚ odpovedal svojím rozsudkom kladne, nakoľko sa akt prenosu týka všetkých potenciálnych užívateľov internetovej stránky, na ktorej sa umiestnenie fotografie uskutočnilo, teda neurčitého a dosť významného počtu adresátov. Autor diela musí mať možnosť ukončiť výkon práv na využívanie diela v digitálnej podobe treťou osobou, a tým jej zakázať aj akékoľvek budúce využitie v tejto podobe, bez toho, aby musel predtým splniť iné formálne požiadavky. Umiestnenie na internetovej stránke odlišnej od stránky, kde sa pôvodný prenos uskutočnil, by mohlo spôsobiť znemožnenie tohto práva a ukončenie verejného prenosu svojho diela na pôvodnej stránke by nemalo automaticky za následok aj ukončenie prenosu na stránke, na ktorej by bolo umiestnené neskôr. Na záver konštatoval, že ak výnimky a obmedzenia taxatívne uvedené v tejto smernici nestanovujú niečo iné, treba každé použitie diela treťou osobou bez predchádzajúceho súhlasu autora považovať za porušenie autorského práva k tomuto dielu.
Zdroj: CURIA