Pracovné právo

Môže Vás zamestnávateľ nútiť čerpať dovolenku?
Kto rozhoduje o termíne čerpania dovolenky? Za akých podmienok Vám jej čerpanie môže zamestnávateľ nariadiť? Ako je to s čerpaním dovolenky pri skončení pracovného pomeru a nástupe na materskú dovolenku?

Okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca v prípade nevyplatenia mzdy
Môžete skončiť pracovný pomer so zamestnávateľom okamžite, ak Vám nevyplatil mzdu? Ako postupovať tak, aby bolo skončenie platné a v súlade so zákonom?

Nevyplatená mzda a trestné konanie?
Môžete podať na zamestnávateľa trestné oznámenie v prípade, že Vám nevyplatil mzdu? V akom prípade prichádza reálne do úvahy trestnoprávna zodpovednosť zamestnávateľa? Domôžete sa tak svojho peňažného nároku?

Nevyplatil Vám zamestnávateľ mzdu? Podmienky využitia garančného poistenia zamestnávateľa
Aké sú podmienky a postup pre priznanie dávky garančného poistenia?

Pozor na prácu snov, môžete sa ľahko stať otrokom!
Blíži sa leto a spolu s ním prichádza aj čas letných brigád. Študentom hľadajúcim prácu na poslednú chvíľu už nezostalo veľa možností a nechali sa zlákať nebezpečnou ponukou.

Nevyplatená mzda a právne možnosti zamestnanca
Ako môže postupovať zamestnanec, ak mu zamestnávateľ nevyplatí mzdu? Má niekoľko možností. Čo všetko sa za mzdu považuje a čo sa za mzdu nepovažuje?

Návrh na zvýšenie dôchodkových dávok z výsluhového zabezpečenia je už v parlamente
Poslanci parlamentu posunuli vo štvrtok 10. mája 2018 do druhého čítania návrh novely zákona č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov.

CVRIA: Ak suplujete zamestnanecký pomer živnosťou, máte právo na dovolenku, tak ako bežný zamestnanec.
"Pracovník musí mať právo preniesť a kumulovať práva na platenú dovolenku za kalendárny rok, ktoré nemohol vykonať, pokiaľ zamestnávateľ neumožnil tomuto pracovníkovi vykonať jeho právo na takúto dovolenku", znel výrok Súdneho dvora EÚ v tejto pracovnoprávnej veci.