Právo

Právo

Poslanecký návrh zákona o rodičovskom príspevku

Prečítajte si návrh poslanca Daniela Lipšica na novelu zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorým sa zároveň mení aj zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov.

Právo

Zmluva o ochrannom pomere medzi Nemeckou ríšou a Slovenským štátom

Hitler mal plán, moc, podľa niektorých aj charizmu, myšlienky vraha a kontrolu nielen nad Slovenskom. Právnu aj faktickú. Pripomeňme si, ako ústava z roku 1939 kreovala spoločenskú situáciu.

Finančné právo

Tipy pre junior oligarchov alebo učte sa od bystrozrakých

Internet je plný rôznych motivačných hlúpostí o vzdelávaní, morálke, pevnej vôli, či tvrdej práci. Chceš si však zarobiť na vilu na Bahamách? Ako to asi urobila staviteľská pýcha z okolia Váhu? Nebuď tragéd a makaj na sebe.

Právo

Zásada verejnosti uplatňujúca sa v dobrovoľných dražbách (stanovisko NS SR)

Vlastník neskolaudovanej stavby rodinného domu bez súpisného čísla, ktorá bola predmetom dražby, sa podaním žaloby domáhal určenia neplatnosti dražby vykonanej na návrh záložného veriteľa. Mal za to, že v čase vykonania dražby záložné právo k uvedeným nehnuteľnostiam neexistovalo a že počas dražby bola porušená zásada verejnosti dražobného procesu tým spôsobom, že bola obmedzená účasť verejnosti na dražbe uzamknutím dražobnej miestnosti.

Právo

Obchodovanie s drogami a uznesenie Najvyššieho súdu SR

V prípade trestného činu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi je dôležité zohľadňovať množstvo zadržanej drogy. Pozrime sa ako sa vysporiadal Najvyšší súd SR s tvrdeniami dovolateľa, ktorý namietal spôsob, podľa ktorého sa posudzovalo množstvo zadržanej drogy a vôbec priťažujúce okolnosti, svedčiace v jeho neprospech.

work-life balance Pracovné právo

Work-life balance v Európskej únii (časť II.)

V posledných rokoch sa v mnohých krajinách začali presadzovať rôzne spôsoby organizácie práce a pracovného času. Kratšia celková dĺžka pracovného času sa uplatňuje vo viacerých členských štátoch EÚ. V rámci európskeho priestoru sú známe viaceré systémy organizácie práce a pracovného času. V článku vám bližšie predstavíme compressed working hours, v-time working a pod.

zmluvna pokuta a nahrada skody Občianske právo

Vzťah zmluvnej pokuty a náhrady škody

Vzťah zmluvnej pokuty a náhrady škody upravuje Občiansky zákonník. Daná úprava má dispozitívny charakter. To dáva veľký priestor pre zmluvné strany, aby svojou dohodou modifikovali tento vzťah do roviny vyhovujúcej pre ich potreby. Prečítajte si do akej podoby môžete formulovať vašu dohodu o zmluvnej pokute. 

work-life balance Pracovné právo

Work-life balance v Európskej únii (časť I.)

Ústrednou témou pracovnej legislatívy európskych štátov je už od 80-tych rokov minulého storočia problematika pracovného času. V posledných rokoch sa v mnohých krajinách začali presadzovať rôzne spôsoby organizácie práce a pracovného času. Počuli ste už o zero-hours contract či o on-call work?