Právo

Vznik práva na zaplatenie ceny diela a odovzdanie diela
Obchodný zákonník viaže vznik práva na zaplatenie ceny diela na splnenie povinnosti vykonať dielo (§ 548 ods. 2), pokiaľ sa zmluvné strany nedohodnú inak. Aplikácia uvedeného pravidla v stavebnej praxi býva skôr výnimočná, nakoľko zmluvné strany si v zmluve o dielo pravidelne detailne upravujú podmienky vzniku nároku zhotoviteľa na zaplatenie ceny diela. V tomto príspevku sa budeme venovať vybraným súdnym rozhodnutiam, ktoré posudzovali otázku vzniku práva zhotoviteľa na zaplatenie ceny diela.

Špecifické spôsoby vzniku zmluvy o dielo a iné atypické situácie
Proces kontraktácie zmluvy o dielo je do značnej miery poznačený stavebnou praxou, ktorá so sebou priniesla niektoré špecifické situácie. Niektorým z nich sa venujeme v príspevku s poukazom na relevantnú judikatúru.

Nelegálne zamestnávanie – „zmierňujúca“ novela
Dlhodobo kritizovaný zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní (zákon č. 82/2005 Z. z. – ďalej len „zákon o nelegálnej práci“) bol nedávno novelizovaný zákonom č. 294/2017 Z. z. a s účinnosťou od 1. januára 2018 by mal priniesť miernejšie dopady na „zábudlivých“ zamestnávateľov.

Aktuality zo zasadnutia predsedníctva SAK
Posledné zasadnutie predsedníctva SAK v roku 2017 sa konalo v Štrbskom Plese 7. decembra 2017. Prečítajte si, čo bolo predmetom zasadnutia.

22 rokov trvajúce konanie o určenie otcovstva a porušenie práva na prejednanie veci bez zbytočných prieťahov
Dnes si pripomenieme rozhodnutie, kedy Ústavný súd SR priznal vysoké primerané finančné zadosťučinenie v prípade konania vedenom na Okresnom súde Bratislava II (č. k. 8 C 4/92). Konanie sa týka určenia otcovstva a trvalo viac než 20 rokov.

Spôsoby určenia ceny diela v zmluve o dielo
V zmysle § 536 ods. 1 Obchodného zákonníka je základnou povinnosťou objednávateľa zaplatiť cenu za vykonanie diela. Pre rôzne typy výstavbových projektov sa v stavebnej praxi ustálili rôzne spôsoby konštruovania ceny diela. Nesprávne porozumenie ich podstaty býva častým predmetom sporu medzi obchodnými partnermi.

ESĽP vyhlásil rozsudok v ďalších ôsmich prípadoch týkajúcich sa regulovaného nájomného
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol spoločne o prípadoch Drahoš a ďalší proti Slovenskej republike, Martinovičová a ďalší proti Slovenskej republike, Rauscher-Nchwalger proti Slovenskej republike, Gálfy a ďalší proti Slovenskej republike, Mišík a ďalší proti Slovenskej republike, Slávik a ďalší proti Slovenskej republike, Palinay a ďalší proti Slovenskej republike a Pitrunová a ďalší proti Slovenskej republike. Všetky prípady sa týkajú systému regulovaného nájomného.

Výpoveď daná viacerým zamestnancom a ponuková povinnosť pri jednom voľnom pracovnom mieste
Zákonník práce stanovuje zamestnávateľovi ponukovú povinnosť ako materiálnu podmienku platnosti výpovede v prípade, že nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý je možné skončiť pracovný pomer okamžite. Stručnú úpravu ponukovej povinnosti približujú rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, na niektoré z nich dnes poukážeme.
Najčítanejšie

Opatrovateľský príspevok: ako sa zvyšuje od 1. júla 2025?
1.
Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
2.
Nové povinnosti pri monitorovaní zamestnancov
3.
Podpora v nezamestnanosti sa zvyšuje: sumy od júla 2025
4.
Koľko stojí občiansky preukaz?
5.
Opatrovateľský príspevok: ako sa zvyšuje od 1. júla 2025?
1.
Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
2.
Podpora v nezamestnanosti sa zvyšuje: sumy od júla 2025
3.
Koľko stojí občiansky preukaz?
4.
Dohoda o pracovnej činnosti v roku 2025
5.
Opatrovateľský príspevok: ako sa zvyšuje od 1. júla 2025?
1.
Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
2.
Podpora v nezamestnanosti sa zvyšuje: sumy od júla 2025
3.
Koľko stojí občiansky preukaz?
4.