Právo

Právo

Ako treba postupovať pri ochorení alebo úraze v zahraničí, aby ste dostali nemocenskú

Predovšetkým v čase letných dovoleniek sa Sociálna poisťovňa často stretáva s otázkami, ako treba postupovať v prípade ochorenia alebo úrazu v zahraničí, aby poistencovi vznikol nárok na nemocenskú dávku, dokedy a aké doklady musí pre jej priznanie predložiť.

Právo

SK legal shot: Jún 2019 - 4. vydanie

Po týždni vám opäť prinášame vydanie Legalshot-u, v ktorom sa dozviete, čo sa chystá v Národnej rade. Medzi novými návrhmi zákonov sa napríklad dozviete, na čo všetko by mali mať nárok ľudia trpiaci autizmom, ako plánujú zvýšiť čisté mzdy poslanci Národnej rady a aj o snahe o väčšiu kontrolu demokratickosti politických strán.

Právo

Oslobodenie od súdnych poplatkov v praxi

Súčasná doba je veľmi turbulentná a nie každý si môže dovoliť z finančného hľadiska riešiť svoje právne problémy prostredníctvom slovenských všeobecných súdov za právnej pomoci advokátov. Na Slovensku v dnešnej dobe žije mnoho obyvateľov, ktorí nemajú žiadny pravidelný mesačný príjem alebo len zanedbateľný, ktorý im nestačí ani na pokrytie bežných životných nákladov a nie ešte na pokrytie súdnych poplatkov a iných trov súdneho konania. Zákonodarca pri koncipovaní nového Civilného sporového poriadku však nezabudol aj na ľudí s veľmi nízkym a žiadnym mesačným príjmov, resp. úplne bezmajetných z dôvodu, aby sa v zmysle Ústavy Slovenskej republiky a medzinárodných dohôd mohli aj takto finančne znevýhodnení obyvatelia Slovenska domáhať svojho práva na nezávislom a nestrannom súde.    

Právo

Slovenskí policajti v Chorvátsku aj tento rok na známych číslach

Slovenskí policajti budú opäť pôsobiť v najnavštevovanejších oblastiach Chorvátska, v  Splitsko-dalmatínskej a v Primorsko-goranskej.

Právo

Agrodotácie: Úrad pre verejné obstarávanie našiel v piatich verejných obstarávaniach 34 porušení zákona

Úrad pre verejné obstarávanie (ďalej len „úrad“) na základe podnetu poslankyne Veroniky Remišovej (z marca 2018) kontroloval tzv. „dotované osoby“, teda súkromné firmy prijímajúce agrodotácie (od Pôdohospodárskej platobnej agentúry) pri ôsmich verejných obstarávaniach. Tieto zákazky boli v objeme vyše 7 a pol milióna eur (7 598 281,39 eur s DPH). Ich predmetom bola napríklad výstavba baliarne mäsa a bitúnku, rekonštrukcia dielne, hál a skladov využívaných pri poľnohospodárskej činnosti.

Právo

Čo s tými našimi určovacími žalobami z čias O.s.p.?

Napriek tomu, že Civilný sporový poriadok („CSP“) reguluje každodenný život civilných súdnych konaní už od 1. júla 2016, je plne pochopiteľné, že aj v súčasnosti stále prebiehajú spory (dokonca na prvej inštancii), ktoré boli iniciované určovacou žalobou ešte za účinnosti Občianskeho súdneho poriadku („O.s.p.“).

Právo

Prezidentka vymenovala nových členov Súdnej rady a prijala najvyšších ústavných činiteľov

V dnešnom článku Vám prinášame prehľad prvých činností prezidentky Slovenskej republiky, Zuzany Čaputovej, ktorej inaugurácia prebehla len pred pár dňami, 15.6.2019.

Začal sa boj o protischránkový zákon Právo

Začal sa boj o protischránkový zákon

Protischránkový zákon už 2,5 roka núti slovenské aj zahraničné firmy, ktoré chcú na Slovensku obchodovať so štátom alebo inak čerpať verejné zdroje, aby odokryli svoju vlastnícku štruktúru a zapísali do verejného registra fyzické osoby, ktoré si medzi sebou rozdeľujú zisky z tohto podnikania. Tento unikátny protikorupčný predpis prinášal v posledných týždňoch ovocie; potvrdili sa viaceré podozrenia o tom, že bývalí politici, oligarchovia a stranícki sponzori významne profitujú z biznisu so štátom. Ich firmy a manažéri sú "preverovaní" žilinským súdom a hrozia im vysoké pokuty, zákaz obchodne viesť firmu a zákaz podnikať v budúcnosti so štátom. Na ich reakciu sa nemuselo preto dlho čakať. Pozmeňovacím návrhom poslanca Maroša Kondróta (SMER-SD), ktorý bol 13. júna 2019 predložený na prerokovanie do výboru NR SR pre hospodárske záležitosti, sa začal otvorený boj o likvidáciu účinného protischránkového zákona. Napriek tomu, že pozmeňovací návrh nebol prijatý, nie je vylúčené, že bude opätovne predložený v pléne NR SR. Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a advokáti z Taylor Wessing, ako spoluautori protischránkového zákona analyzujú najvýznamnejšie ustanovenia tohto pozmeňovacieho návrhu a jeho možné dôsledky.