Materské je v zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ZoSP) nemocenská dávka, ktorá je vyplácaná Sociálnou poisťovňou matke dieťaťa, ale aj inému poistencovi, ktorý sa o dieťa stará alebo fyzickej osobe starajúcej sa o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu. Iným poistencom sa na účely tohto zákona myslí aj otec dieťaťa, čo znamená, že materské môže poberať aj otec. Materskú dávku umožňuje zákonná úprava poberať obom rodičom, avšak nie na to isté dieťa v rovnaký čas. Otec má nárok na materské, ak spĺňa zákonné podmienky pre vznik nároku na materské.
Podmienky získania materského pre otca
V zmysle ZoSP má potom otec, v prípade, že pred podaním žiadosti o materské bol v období dvoch rokov ku dňu nástupu na materské nemocensky poistený najmenej 270 dní, nárok na materské v období
28 týždňov od priznania materského,
31 týždňov od priznania materského, ak je osamelý, alebo
37 týždňov od priznania materského, ak sa súčasne stará o dve a viac detí.
Nárok otca na materské si však možno uplatniť iba do dovŕšenia tretieho roku veku dieťaťa.
Okrem uvedeného platí aj podmienka, že otec sa o dieťa naozaj počas poberania materského stará, t. j. nezabezpečuje starostlivosť o dieťa prostredníctvom inej, tretej osoby a zároveň, že matka dieťaťa na dieťa, na ktoré otec poberá materské, nepoberá sama materské alebo rodičovský príspevok.
Ďalej je potrebné, aby spolu so žiadosťou o priznanie dávky priniesol otec do Sociálnej poisťovne potvrdenie vydané úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, z ktorého je zrejmé, že žiaden z rodičov nie je v súčasnosti poberateľom rodičovského príspevku a v prípade, že ide o otca, ktorý je dobrovoľným platcom nemocenského poistenia alebo SZČO, nesmie mať na nemocenskom poistení nedoplatok viac ako 5 eur. Pokiaľ si pred požiadaním o materské zo strany otca nárok na túto dávku uplatňovala matka dieťaťa, je nutné, aby požiadala o odňatie rodičovského príspevku najneskôr odo dňa, od ktorého si otec dieťaťa plánuje uplatniť svoj nárok na materské.
Výška materského príspevku pre otca sa odvíja od výšky jeho predchádzajúceho príjmu, pričom ide sumu 75 % denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. V roku 2022 je maximálna možná výška materského 1676,30 eur v mesiaci, ktorý má 30 dní.
O materské možno požiadať z pozície otca najskôr po šiestich týždňoch od narodenia dieťaťa, pričom tento nárok si môže uplatniť do dovŕšenia tretieho roku veku dieťaťa.
Počas doby, kedy otec poberá materské, nemôže mať príjem aj zo zamestnania, z ktorého na materskú dovolenku odišiel. Avšak, zákon umožňuje otcovi, aby pracoval na dohodu, prípadne aby uzatvoril pracovnú zmluvu s iným, novým zamestnávateľom. Je dôležite spomenúť aj povinnosť otca, ak je zamestnancom, oznámiť svojmu zamestnávateľovi deň nástupu na rodičovskú dovolenku najmenej jeden mesiac vopred.
Otcovská dovolenka realitou?
Najneskôr v auguste tohto roku sa vďaka transponovaniu Smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2019/1158 z 20. júna 2019 o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom rodičov a osôb s opatrovateľskými povinnosťami (Smernica) k tejto dávke pridá aj tzv. otcovská dovolenka, ktorá vytvorí otcovi nárok na minimálne 10 pracovných dní otcovskej dovolenky, ktorú si musí vyčerpať tesne po narodení dieťaťa.
Smernica určuje povinnosť členským štátom na zavedenie inštitútu otcovskej dovolenky. Slovensko by ju malo pretransponovať do svojho právneho poriadku už v auguste tohto roku (2022). Pôjde o rozdielnu dávku od materskej dovolenky čerpanej otcom dieťaťa, ktorú sme spomínali vyššie. Do nášho právneho poriadku by sa mala preniesť prostredníctvom novely Zákonníka práce.
„Súčasný právny rámec na úrovni Únie poskytuje obmedzené stimuly pre mužov pre rovnomerné zdieľanie opatrovateľských povinností. Nedostatok platenej otcovskej a rodičovskej dovolenky v mnohých členských štátoch prispieva k tomu, že otcovia ju čerpajú v nízkej miere. Nerovnováha v koncepcii politík týkajúcich sa rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom medzi ženami a mužmi posilňuje rodové stereotypy a rozdiely v oblasti práce a opatrovateľských povinností. Cieľom politík v oblasti rovnakého zaobchádzania by malo byť riešenie otázok stereotypov v mužských aj ženských povolaniach a úlohách, a sociálni partneri by sa mali podnecovať pri plnení svojej kľúčovej úlohy a informovať pracovníkov aj zamestnávateľov a zvyšovať ich informovanosť o boji proti diskriminácii.“[1]
Hlavným účelom smernice je odstrániť nerovnosť medzi mužmi a ženami a udeliť aj otcovi dieťaťa právo na čerpanie otcovskej dovolenky. Podľa smernice by sa takáto otcovská dovolenka mala čerpať v čase okolo narodenia dieťaťa a mala by byť spojená s narodením na účely poskytovania starostlivosti. Presné časové ohraničenie smernica ponechala na voľnú úpravu členským štátom. Smernica nestanovuje presný počet dní, ktorý by mal túto dávku tvoriť, avšak odporúča minimálne 10 pracovných dní. Povinnosť zavedenia tejto dávky určuje smernica najneskôr k 2. augustu 2022.
Predpokladáme, že s touto povinnosťou súvisia aj aktivity rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý na svojom webovom sídle informoval:
„Vláda má v dohľadnom čase schváliť aj novelu zákonníka práce, ktorá má zase priniesť dva týždne plateného voľna pre otcov aj keď matka poberá súčasne materské alebo rodičovský príspevok. Dôjde tak k podpore rovnomernejšieho rozdelenia opatrovateľských povinností medzi ženami a mužmi. Tiež sa posilní vytvorenie puta medzi otcom a dieťaťom už v ranom veku detí, v krehkom období čo najskôr po narodení.“[2]
O novinkách v tejto oblasti vás budeme včas informovať.