Dňa 3. októbra 2024 schválila Národná rada Slovenskej republiky balík opatrení na konsolidáciu verejných financií v nadchádzajúcom roku, ktorý sa skladá z dvoch legislatívnych návrhov. Prvý návrh sa týka zákona o dani z finančných transakcií, zatiaľ čo druhý v obsahuje viaceré zmeny, ktoré by mali do štátneho rozpočtu priniesť viac financií. Zmeny majú nadobudnúť účinnosť postupne, prvé z nich od 1. novembra 2024 a posledné od 1. januára 2026. Nižšie sa zameriame na zmeny týkajúce najmä sa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (zákon o DPH) a zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (zákon o dani z príjmov).
Zákon o DPH
Jeden zo zákonov novelizovaných v rámci konsolidácie je zákon o DPH. Prvým z opatrení sa upravuje výška sadzieb dane z pridanej hodnoty, ako aj zoznam tovarov a služieb, na ktoré sa budú uplatňovať znížené sadzby. Po novom sa základná sadzba dane z pridanej hodnoty zvyšuje z 20 % na 23 % zo základu dane. Prvá znížená sadzba dane sa z pôvodných 10 % mení na 19 % zo základu dane, a uplatňovať sa má na na tovar uvedený v bode 1 prílohy č. 7, teda na všetky potraviny určené na ľudskú konzumáciu, s výnimkou potravín uvedených v bode 2 prílohy č. 7, a na služby uvedené v bode 1 prílohy č. 7a (reštauračné a stravovacie služby pozostávajúce z poskytovania nápojov okrem takých, ktoré majú obsah alkoholu viac ako 0,5% objemu). Druhá znížená sadzba dane ostáva na hodnote 5 % zo základu dane, a uplatňovať sa má okrem aktuálneho zoznamu predmetov dane aj na tovary uvedené v bodoch 2 a 3 prílohy č. 7 (napr. mäso, živé sladkovodné ryby, lieky, zdravotnícke pomôcky…), služby uvedené v bode 2 prílohy č. 7a (napr. reštauračné a stravovacie služby pozostávajúce z poskytovania jedla) a na plnenie poskytované registrovaným sociálnym podnikom za zákonom stanovených podmienok.
Zákon o dani z príjmov
Ďalšie opatrenia sa týkajú zmeny zákona o dani z príjmov, v ktorom prichádza k viacerým novelizáciám. Patrí k nim napríklad zvýšenie hranice výšky zdaniteľných príjmov na uplatnenie zníženej sadzby dane právnickej osoby (pôvodných 15 % znížených na 10 %), a to z 60 000 EUR na 100 000 EUR, za účelom podpory malých firiem a živnostníkov. Ďalej sa zavádza nová sadzba pre právnické osoby, ktoré dosiahli za zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy (výnosy) presahujúce sumu 5 000 000 eur, a to vo výške 24 %. Okrem toho sa upravuje aj nárok na daňový bonus na dieťa. Po novom sa bude môcť uplatniť iba na vyživované dieťa do dovŕšenia 18-teho roku veku. Mení sa aj percentuálny limit výšky základu dane pre uplatnenie plného nároku na daňový bonus v závislosti od počtu detí, a to nasledovne:
1 vyživované dieťa: 29 % (namiesto 20 %);
2 vyživované deti: 36 % (namiesto 27 %);
3 vyživované deti: 43 % (namiesto 34 %);
4 vyživované deti: 50 % (namiesto 41 %);
5 vyživovaných detí: 57 % (namiesto 48 %);
6 a viac vyživovaných detí: 64 % (namiesto 55 %).
Okrem toho sa obmedzuje výška nároku na daňový bonus na vyživované dieťaťa v prípade vysokopríjmových skupín rodičov, pričom týmto možno rozumieť rodičov, ktorých základ dane z príjmov alebo ich úhrn je vyšší ako 1,5 násobok priemernej mzdy v hospodárstve vyhlásenej Štatistickým úradom SR za rok, ktorý 2 roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom si osoba uplatní daňový bonus (takže napr. za rok 2025 je to priemerná mzda vyhlásená za rok 2023).
Keďže jednými z opatrení bude aj zrušenie rodičovského dôchodku, zavádza sa použitie podielu zaplatenej dane rodičovi alebo rodičom (tzv. asignačná daň), a to pre každého z nich vo výške 2 %. Teda v prípade, že daňovník poukáže podiel len jednému určenému rodičovi, pôjde o podiel 2 %, ak však poukáže podiel obom, pôjde o poukázanie 2 % každému z nich. Podiel zaplatenej dane rodičom sa bude poukazovať na rovnakom tlačive, ktoré sa používa pre poukázanie podielu z dane pre neziskové organizácie, pričom predmetné tlačivo bude na tieto účely upravené. Podiel zaplatenej dane bude rodičovi alebo rodičom vyplácaný prostredníctvom Sociálnej poisťovne alebo príslušných útvarov sociálneho zabezpečenia.
Ďalšie zmeny
Okrem vyššie uvedených zmien nachádzame v konsolidačnom balíku aj rôzne ďalšie, napríklad zvýšenie hranice maximálneho vymeriavacieho základu na platenie nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia alebo poistenia v nezamestnanosti, a to z aktuálneho 7-násobku na 11-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR spred dvoch rokov. Zmena nastáva napríklad aj vo financovaní materských škôl či v úprave zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.