Čo sa počíta do odpracovaných rokov do dôchodku?

Povinne a dobrovoľne poistená osoba

Rozsah osôb, ktoré sú povinne dôchodkovo poistené vymedzuje § 15 ods. 1 zákona o sociálnom poistení. V prvom rade ide o zamestnancov, teda osoby s právom na príjem, ktorý je zdaňovaný. Povinne dôchodkovo poistené sú dokonca aj osoby zamestnané na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, avšak v tomto prípade môžu so zamestnávateľom uzavrieť dohodu na účely uplatnenia odvodovej odpočítateľnej položky, čo znamená, že zo mzdy na účely dôchodkového poistenia sa odráta odpočítateľná položka vo výške 200 eur. Ak by teda študent zarobil 600 eur mesačne, dôchodkové poistenie sa bude odvádzať len zo sumy 400 eur. Povinne dôchodkovo poistená je aj SZČO, ktorá je povinne nemocensky poistená.

Čo ak zamestnávateľ neplatí odvody?

Ak si zamestnávateľ nesplní svoju povinnosť a neodvedie za zamestnanca poistné na dôchodkové poistenie, bude sa podmienka toho, že poistenec musí mať poistné aj reálne zaplatené, považovať za splnenú.

Výnimkou je napríklad situácia, ak by zamestnanec bol taktiež štatutárnym orgánom zamestnávateľa (teda napr. konateľ spoločnosti, ktorá ho zamestnáva), a zároveň mal najmenej 50 % majetkovú účasť na tejto spoločnosti.

Ďalšie obdobia započítavané na účely dôchodku

Ďalej do kategórie povinne poistených osôb radíme osobu, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, prípadne o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom po dovŕšení šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky najdlhšie do 18 rokov jeho veku. Patrí sem napríklad aj osoba, ktorá dostáva peňažný príspevok na opatrovanie, či chránený alebo ohrozený svedok, ktorý z uvedeného dôvodu nemôže vykonávať zárobkovú činnosť, prípadne osoba poberajúca úrazovú rentu. Obdobie starostlivosti o dieťa podľa prvej vety sa však môže započítať iba jednej osobe, ktorá sa o dieťa stará (teda ak by sa o dieťa starali napríklad obaja rodičia, započíta sa obdobie len jednému z nich).

Okrem obdobia povinného a dobrovoľného poistenia sa však do obdobia dôchodkového poistenia počíta aj obdobie:

  • výkonu služby policajta a profesionálneho vojaka (ak sa im toto obdobie nezapočítava na účely výsluhového dôchodku, alebo ak im nebol priznaný invalidný výsluhový dôchodok),
  • v ktorom osoba poberala invalidný dôchodok priznaný a vyplácaný Sociálnou poisťovňou, a to až do dovŕšenia dôchodkového veku alebo priznania predčasného starobného dôchodku.
    Kedy sa prerušuje dôchodkové poistenie?

    Prerušenie dôchodkového poistenia upravuje § 26 zákona o sociálnom poistení, a ide napríklad o situáciu, kedy zamestnanec čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy, má neospravedlnenú neprítomnosť v práci, prípadne je vo výkone väzby, detencie, či trestu odňatia slobody, alebo čerpá rodičovskú dovolenku.

Nakoniec, do obdobia dôchodkového poistenia sa započítava aj obdobie podľa podľa § 142 ods. 3 zákona o sociálnom poistení, za ktoré bolo dodatočne zaplatené poistné na dôchodkové poistenie. Teda v prípade, že má osoba (i) prerušené poistenie, (ii) bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, alebo (iii) sa sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku, má možnosť spätného doplatenia dôchodkového poistenia za tieto obdobia. Ak si osoba poistné za takéto obdobie doplatí, bude sa to počítať do jej odpracovaných rokov.

Keďže zákon o sociálnom poistení bol prijatý v roku 2004, bolo potrebné sa vysporiadať aj s tým, ako sa bude počítať obdobie dôchodkového poistenia pred týmto rokom. Obdobie, ktoré bolo získané pred 1. januárom 2004, sa započítava ako doba zamestnania a náhradná doba podľa predchádzajúcich účinných predpisov. 

SpäťStrana 2 / 3Ďalej
Zdroj: Slov-lex
Tagy:
Lucia Rybanová
Lucia je študentkou posledného ročníka právnickej fakulty. Vo svojich článkoch sa primárne zaoberá otázkami z rôznych právnych odvetví, legislatívnymi zmenami, či rozhodnutiami slovenských, ale aj zahraničných súdov.