Autoremedúra

Autoremedúra v trestnom konaní

Zákon č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok neumožňuje rozhodnúť autoremedúrou pri odvolaní. Pripúšťa ju teda iba v rámci konania o sťažnosti upravenom v § 190. Pri sťažnosti musia však byť pre autoremedúru splnené nasledovné podmienky:

  1. sťažnosť je prípustná (bola podaná včas, oprávnenou osobou a proti rozhodnutiu, proti ktorému sťažnosť môže smerovať);
  2. zmena pôvodného uznesenia sa nedotkne práv inej strany trestného konania; a
  3. sťažnosti sa vyhovie v celom rozsahu.

Pokiaľ ide o uznesenie policajta vydané s predchádzajúcim súhlasom prokurátora či na jeho pokyn, musí byť súhlas daný aj na rozhodnutie policajta autoremedúrou. Rovnako ako pri civilnom konaní platí, že autoremedúra je pre orgán, ktorý rozhodnutie vydal, fakultatívnym spôsobom rozhodnutia o opravnom prostriedku.

Autoremedúra v trestnom konaní

Autoremedúra v trestnom konaní

Autoremedúra v správnom súdnictve

V zákone č. 162/2015 Z. z. Správny súdny poriadok nachádzame autoremedúru upravenú v troch ustanoveniach, ktorými sú § 205, § 218 a § 239. Autoremedúra v týchto prípadoch spočíva v tom, že orgán verejnej správy vydá nové rozhodnutie či opatrenie, ktorým v plnom rozsahu vyhovie žalobcovi a teda dôjde k zastaveniu konania správnym súdom. Keď rozhodnutie o zastavení konania nadobudne právoplatnosť, účinky rozhodnutia či opatrenia orgánu verejnej správy zanikajú.

Ide v podstate o právomoc orgánu verejnej správy smerujúca k tomu, aby vydal nový individuálny správny akt vo veci, v ktorej konanie už skončilo. Vyššie uvedené ustanovenia sa však vzťahujú iba na konkrétne typy konaní, ktorými sú rozhodovanie v sociálnych veciach (§ 205), konanie vo veciach azylu (§ 218) a konanie vo veciach administratívneho vyhostenia (§ 239).

Autoremedúra v správnom konaní

Autoremedúra je v rámci správneho konania upravená primárne v zákone č. 71/1967 Zb. o správnom konaní, konkrétne v § 57. Toto ustanovenie definuje podmienky, za akých môže správny orgán využiť autoremedúru, a tie sú nasledovné:

  1. správny orgán odvolaniu v plnom rozsahu vyhovie;
  2. rozhodnutie sa netýka iného účastníka konania ako odvolateľa, prípadne s tým ostatní účastníci konania súhlasia.

Ak o odvolaní nerozhodne správny orgán, ktorý napadnuté rozhodnutie vydal, predloží ho spolu s výsledkami doplneného konania a so spisovým materiálom odvolaciemu orgánu najneskôr do 30 dní odo dňa, keď mu odvolanie došlo, a upovedomí o tom účastníka konania.

Praktický príklad na autoremedúru

Pán Novák požiada o stavebné povolenie na výstavbu rodinného domu. Stavebný úrad však jeho žiadosť zamietne z dôvodu, že projekt nespĺňa určité technické normy. Pán Novák podá proti rozhodnutiu odvolanie s tým, že v odvolaní doloží upravenú projektovú dokumentáciu, ktorá už technické normy spĺňa.

Stavebný úrad preskúma nové podklady a uzná, že projektová dokumentácia teraz zodpovedá požiadavkám. Namiesto toho, aby postúpil odvolanie nadriadenému orgánu, môže využiť autoremedúru a sám zmeniť svoje pôvodné rozhodnutie – v tomto prípade povolenie na stavbu vydať.

SpäťStrana 2 / 2
Ďalej
Zdroj: Slov-lex
Tagy:
Lucia Rybanová
Lucia Rybanová
Lucia je študentkou posledného ročníka právnickej fakulty. Vo svojich článkoch sa primárne zaoberá otázkami z rôznych právnych odvetví, legislatívnymi zmenami, či rozhodnutiami slovenských, ale aj zahraničných súdov.