Vyživovacia povinnosť
Podľa zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine (Zákon o rodine) je plnenie vyživovacej povinnosti zákonnou povinnosťou rodičov voči deťom a trvá až dovtedy, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Pokiaľ rodičia spolu nežijú, ich vyživovaciu povinnosť voči deťom upraví súd, prípadne schváli ich dohodu o výške výživného. Rovnako tak súd môže urobiť aj v prípade, kedy rodičia spolu síce žijú, ale jeden si vyživovaciu povinnosť voči maloletému dieťaťu neplní dobrovoľne. Ak je dieťa zverené do striedavej osobnej starostlivosti oboch rodičov, súd môže rozhodnúť, že počas jej trvania výživné neurčuje.
Pokiaľ súd určí rozhodnutím jednému z rodičov povinnosť plniť vyživovaciu povinnosť v určitom rozsahu, takýto rozsudok sa stáva vykonateľný doručením, a to podľa § 44 zákona č. 161/2015 Z. z. Civilný mimosporový poriadok (Civilný mimosporový poriadok). To znamená, že povinný rodič má povinnosť platiť výživné aj v prípade, že podá odvolanie a rozsudok nenadobudne právoplatnosť. Aké sú možnosti v prípade, že rodič takto určené výživné neplatí?
Exekúcia
Podľa § 45 ods. 1 zákona č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) a o zmene a doplnení ďalších zákonov je vykonateľné rozhodnutie súdu exekučným titulom, teda sem spadá aj vykonateľné rozhodnutie súdu o určení povinnosti platiť výživné. To odôvodňuje možnosť podať návrh na vykonanie exekúcie podľa § 48 ods. 2 Exekučného poriadku. Návrh sa podáva výlučne elektronickými prostriedkami do elektronickej schránky Okresného súdu Banská Bystrica prostredníctvom formulára zverejneného na webovom sídle Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky. Návrh musí byť autorizovaný. Pokiaľ navrhovateľ nemá aktivovanú elektronickú schránku alebo mu v podaní návrhu elektronickými prostriedkami bráni iný dôvod, možno návrh podať prostredníctvom ktoréhokoľvek exekútora.
Pri samotnom vymáhaní pohľadávky na výživnom môže exekútor uložiť donucovacie opatrenia, ktorými sú peňažná pokuta, zadržanie vodičského preukazu, použitie technických prostriedkov brániacich užívaniu veci, alebo zadržanie osvedčenia o evidencii vozidla časť I alebo časť II. Pohľadávka na výživnom je v Exekučnom poriadku zaradená medzi prednostné pohľadávky. Povinný môže v rámci exekučného konania požiadať o odklad exekúcie, a to vtedy, ak zaplatí zameškané výživné spolu s trovami oprávneného a exekútora, podá žiadosť o odklad exekúcie a vyhlási, že bežné výživné bude prostredníctvom exekútora ďalej plniť dobrovoľne. Ak povinný následne riadne a včas plní bežné výživné počas troch po sebe nasledujúcich mesiacov, exekútor zastaví exekúciu.
Trestný čin zanedbania povinnej výživy
Zákon č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon (Trestný zákon) upravuje v § 207 trestný čin zanedbania povinnej výživy, a to v dvoch základných skutkových podstatách. Podľa ods. 1 sa tohto trestného činu dopustí ten, kto minimálne dva mesiace v rámci obdobia dvoch rokov neplní zákonnú povinnosť vyživovať či zaopatrovať iného. Táto skutková podstata môže byť naplnená aj z nedbanlivosti, teda sa nevyžaduje úmyselné zavinenie. To ale neplatí pre ods. 2, kedy skutkovú podstatu naplní ten, kto sa minimálne dva mesiace v rámci obdobia dvoch rokov úmyselne vyhýba plneniu zákonnej povinnosti zaopatrovať či vyživovať iného. Ustanovenie § 207 ods. 3 Trestného zákona upravuje okolnosti odôvodňujúce použitie vyššej trestnej sadzby za tento trestný čin, ktorými sú napríklad to, že osoba už bola v predchádzajúcich 24 mesiacoch za takýto trestný čin odsúdená. Trestnosť tohto trestného činu zaniká, ak jeho spáchanie nemalo trvalo nepriaznivé následky a povinná osoba si vyživovaciu povinnosť splní skôr, než sa súd odoberie na záverečnú poradu.
Náhradné výživné
Náhradné výživné predstavuje príspevok na zabezpečenie výživy nezaopatreného dieťaťa, ktoré má na výživné nárok a je upravené v zákone č. 201/2008 Z. z. o náhradnom výživnom a o zmene a doplnení zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 615/2006 Z. z. Pre vznik nároku na náhradné výživné je potrebné, aby bol na súde podaný návrh na vykonanie exekúcie pre neplnenie vyživovacej povinnosti spôsobom určeným v rozhodnutí súdu (teda v plnej výške, v určenej lehote a stanoveným spôsobom). Ak ide o dieťa, ktoré je povinné plniť školskú dochádzku, tak ju musí aj riadne plniť, musí sa zdržiavať na území Slovenskej republiky (alebo mimo Slovenskej republiky z dôvodu štúdia v cudzine) a musí mať na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.
Výška náhradného výživného môže byť buď vo výške výživného určeného rozhodnutím súdu, alebo vo výške rozdielu medzi výživným určeným rozhodnutím súdu a zaplateným výživným, ak rodič neplní výživné v plnej výške. Pre začatie konania o náhradnom výživnom je potrebné podať žiadosť písomne alebo elektronickými prostriedkami podpísanú zaručeným elektronickým podpisom, na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý je miestne príslušný podľa trvalého pobytu dieťaťa.