Pracovné právo

Pracovný čas v dobe pracovnej pohotovosti
Ako možno definovať rozsah pracovného času v súvislosti s dobou pracovnej pohotovosti vo forme nepretržitej dostupnosti? Aj touto otázkou sa zaoberal Súdny dvor Európskej únie.

Napadnutie kolegu ako dôvod pre ukončenie pracovného pomeru
V nasledujúcom pracovnoprávnom spore riešil odvolací súd otázku, či bol fyzický útok na kolegu závažným porušením pracovnej disciplíny - a teda dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa, alebo išlo o menej závažné porušenie pracovnej disciplíny, ktoré by bolo dôvodom pre vyslovenie neplatnosti okamžitého skončenia pracovného pomeru.

Výpoveď podpísaná mechanickými prostriedkami
Najvyšší súd Českej republiky sa vo svojom uznesení zaoberal tým, či výpoveď z pracovného pomeru, ktorá namiesto vlastnoručného podpisu osoby oprávnenej konať za zamestnávateľa obsahovala iba odtlačok podpisovej pečiatky, je platným právnym úkonom.

Zmluvná pokuta na zabezpečenie záväzku zamestnávateľa voči zamestnancovi
V tomto článku sa pozrieme na rozsudok Najvyššieho súdu Českej republiky, v ktorom sa okrem iného zaoberal platnosťou dojednania zmluvnej pokuty na zabezpečenie záväzku zamestnávateľa voči zamestnancovi. Čítajte ďalej a dozviete sa, či je možné takúto pokutu v pracovnej zmluve dohodnúť.

Očkovanie z pohľadu pracovného práva
Môže sa zamestnávateľ pýtať zamestnancov na očkovanie alebo nie? So zamestnancami v pracovnoprávnych vzťahoch musí byť zaobchádzané podľa zásady rovnakého zaobchádzania. Napriek tomu je aktuálnou témou očkovanie zamestnancov a s ňou súvisiaca možná diskriminácia. Na otázky týkajúce sa zamestnancov a očkovania prináša odpoveď Národný inšpektorát práce.

Práca nadčas bez vedomia alebo bez súhlasu zamestnávateľa
V tomto článku sa pozrieme na súdne rozhodnutie, v ktorom príslušný súd dospel k právnemu záveru, že zotrvanie zamestnanca v priestoroch pracoviska pri nesplnení zákonných podmienok výkonu práce nadčas nemožno považovať za prácu vykonávanú zamestnancom nadčas, za ktorú patrí zamestnancovi mzda.

Okamžité skončenie pracovného pomeru pre neplnenie pracovných úloh
Zákonník práce pre okamžité skončenie pracovnému pomeru stanovuje len dva dôvody, a to právoplatné odsúdenie zamestnanca pre úmyselný trestný čin a závažné porušenie pracovnej disciplíny. V spore o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru zamestnávateľ okamžite skončil pracovný pomer so zamestnancom z dôvodu, že zamestnanec dlhodobo porušoval svoje pracovné povinnosti. To, či zamestnávateľ zvolil správny dôvod ukončenia pracovného pomeru alebo mal zvoliť iný postup, sa dočítate v článku.

Znížený majetkový cenzus v individuálnom pracovnoprávnom spore
Ustanovenie § 422 ods. 1 písm. a) a b) Civilného sporového poriadku obmedzuje prípustnosť dovolania majetkovým cenzom v tom zmysle, že predmetom dovolacieho prieskumu môže byť len suma vo výške desaťnásobku minimálne mzdy, v prípade sporov s ochranou slabšej strany vo výške dvojnásobku minimálnej mzdy. Nižšie uvedený individuálny pracovnoprávny prípad síce patrí do kategórie sporov s ochranou slabšej strany, dovolanie však v tomto prípade podal zamestnávateľ, ktorý v pozícii slabšej strany nie je. Ako v tomto prípade posúdil prípustnosť dovolania Najvyšší súd SR sa dočítate v dnešnom článku.
Najčítanejšie

Opatrovateľský príspevok: ako sa zvyšuje od 1. júla 2025?
1.
Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
2.
Koľko stojí občiansky preukaz?
3.
Dohoda o pracovnej činnosti v roku 2025
4.
Cestovanie do zahraničia s deťmi - doklady a dôležité pravidlá
5.
Opatrovateľský príspevok: ako sa zvyšuje od 1. júla 2025?
1.
Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
2.
Koľko stojí občiansky preukaz?
3.
Rodičovský príspevok v roku 2025
4.
Nové povinnosti pri monitorovaní zamestnancov
5.
Opatrovateľský príspevok: ako sa zvyšuje od 1. júla 2025?
1.
Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
2.
Koľko stojí občiansky preukaz?
3.
Rodičovský príspevok v roku 2025
4.