Právo

Právo predstavuje najširšiu kategóriu pokrývajúcu všetky aspekty slovenského právneho systému od základných princípov cez jednotlivé právne odvetvia až po praktickú aplikáciu právnych noriem. Sledujeme vývoj právneho poriadku, jeho štruktúru a fungovanie v demokratickej spoločnosti s dôrazom na ochranu práv občanov.

Prinášame všeobecné analýzy právnych inštitútov, porovnania s inými právnymi systémami a hodnotenia kvality slovenskej legislatívy. Naši redaktori vysvetľujú základné právne pojmy a princípy zrozumiteľným spôsobom. Vďaka našim článkom získate komplexný prehľad o fungovaní práva ako základu civilizovanej spoločnosti.

JudikátLegislatívaZákon
Právo

Zvuk otvárania plechovky s perlivým nápojom ako zvuková ochranná známka

Všeobecný súd Európskej únie vo svojom rozhodnutí vo veci T‑668/19 zo dňa 7.7.2021 zamietol žalobu nemeckej spoločnosti proti Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo. Úrad zamietol prihlášku spoločnosti pre nedostatok rozlišovacej spôsobilosti ochrannej známky. Zároveň v ňom odbornej verejnosti poskytuje rozsiahly výklad týkajúci sa kritérií rozlišovacej spôsobilosti ochranných známok, in concreto zvukových ochranných známok. V rozsudku sa Všeobecný súd rozsiahlo venuje aj problematike vnímania takýchto ochranných známok spotrebiteľmi.

Právo

Dôležitosť umiestnenia dátumu v závete

Predmetom nižšie uvedeného sporu bola otázka, či závet poručiteľky tvorí jednotný a ucelený záznam prejavu jej poslednej vôle a či v závete absentuje dátum jeho podpisu ako esenciálna zákonná náležitosť nevyhnutná pre platnosť tohto právneho úkonu. K umiestneniu dátumu v závete sa vyjadril odvolací súd, ktorého odôvodnenie si môžete prečítať v dnešnom článku.

Právo

Ujma na zdraví v dôsledku nesprávne uvedenej rady v novinovom článku

Pred Súdnym dvorom sa nedávno ocitol prípad, v ktorom sa žalobkyňa domáhala náhrady škody v dôsledku ujmy, ktorá jej bola spôsobená tým, že si podľa nesprávne uvedenej rady v článku odborníka na liečivé bylinky nechala pôsobiť obklad zo strúhaného chrenu na členku namiesto dvoch až piatich minút celé tri hodiny. Kľúčovou otázkou v tomto prípade bolo posúdenie, kedy sa výrobok v zmysle smernice o zodpovednosti za chybné výrobky považuje za chybný.

Právo

Aktuálne novinky zo Sociálnej poisťovne

Sociálna poisťovňa prišla opäť s viacerými zmenami, ktoré sme pre našich čitateľov zhrnuli v dnešnom príspevku. Dozviete sa, kedy možno poberať pandemickú OČR aj počas prázdnin a ako ovplyvní zvýšenie životného minima exekučné zrážky z dôchodku.

Novinky zo Sociálnej poisťovne 4 Právo

Novinky zo Sociálnej poisťovne 4

Sociálna poisťovňa prišla opäť s viacerými zmenami, ktoré sme pre našich čitateľov zhrnuli v dnešnom príspevku. Dozviete sa, kedy možno poberať pandemickú OČR aj počas prázdnin a ako ovplyvní zvýšenie životného minima exekučné zrážky z dôchodku.

Občianske právo

Uplatnenie práva na poskytnutie zľavy z nájomného jeho neplatením

V nasledujúcom spore nájomca neplatil nájomné za užívanie 5 - izbovej nehnuteľnosti po dobu troch mesiacov tvrdiac, že si tým uplatnil nárok na zľavu z nájomného z dôvodu, že v dvoch izbách došlo k poškodeniu vybavenia. Ako správne uplatniť právo na poskytnutie zľavy z nájomného u prenajímateľa sa dočítate v dnešnom článku.

Právo

Disciplinárny poriadok Najvyššieho správneho súdu SR

V súvislosti so zriadením Najvyššieho správneho súdu SR vypracovalo Ministerstvo spravodlivosti návrh zákona o disciplinárnom poriadku tohto súdu, ktorý je aktuálne predložený na pripomienkovanie v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Koho sa bude disciplinárne konanie týkať sa dočítate nižšie.

Právo

Námietka zaujatosti: okamih, kedy sa strana dozvedela o dôvode vylúčenia

Ustanovenie § 52 ods. 2 Civilného sporového poriadku stanovuje dôvody, ktoré musia byť uvedené v námietke zaujatosti. V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na náležitosť námietky zaujatosti, ktorou je uvedenie okamihu, kedy sa strana o dôvode vylúčenia dozvedela, a kedy súd môže prejednať námietku aj v prípade absencie tejto náležitosti.