Právo

Právo predstavuje najširšiu kategóriu pokrývajúcu všetky aspekty slovenského právneho systému od základných princípov cez jednotlivé právne odvetvia až po praktickú aplikáciu právnych noriem. Sledujeme vývoj právneho poriadku, jeho štruktúru a fungovanie v demokratickej spoločnosti s dôrazom na ochranu práv občanov.

Prinášame všeobecné analýzy právnych inštitútov, porovnania s inými právnymi systémami a hodnotenia kvality slovenskej legislatívy. Naši redaktori vysvetľujú základné právne pojmy a princípy zrozumiteľným spôsobom. Vďaka našim článkom získate komplexný prehľad o fungovaní práva ako základu civilizovanej spoločnosti.

JudikátLegislatívaZákon
Právo

SAK navrhuje zmenu definície minimálnej škody

Slovenská advokátska komora, pri príležitosti zriadenia pracovnej skupiny k novelizácii Trestného zákona a Trestného poriadku, opätovne pripomína svoj návrh úpravy Trestného zákona v časti, ktorá sa týka úpravy minimálnej škody voči páchateľom. Tento návrh predložila už v minulom roku ako pripomienku k zákonu o zaisťovaní majetku, rezort spravodlivosti ju vtedy vyhodnotil ako oblasť, ktorej sa bude venovať pri najbližšej novele trestných kódexov. 

Právo

Analýza práv duševného vlastníctva podnikov v EÚ

Úrad priemyselného vlastníctva SR prináša informácie z analýzy práv duševného vlastníctva podnikov v krajinách EÚ v rokoch 2017 až 2019 s cieľom porovnať ekonomickú výkonnosť podnikov, ktoré vlastnia práva duševného vlastníctva, s tými, ktoré ich nevlastnia.

Právo

Názor podpredsedníčky Najvyššieho súdu SR: aké sú praktické problémy NSS SR?

K téme zriadenia Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky sa v poslednom období objavilo mnoho vyjadrení. Pozrite sa s nami dnes na názor osoby z praxe, podpredsedníčky Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, Andrey Moravčíkovej.

Občianske právo

Rozdiel medzi zmluvou o pôžičke a uznaním dlhu

Dlh môže uznať jedine dlžník a je výlučne na jeho slobodnom rozhodnutí, či k uznaniu svojho dlhu voči veriteľovi pristúpi alebo nie. Uznanie dlhu je jedným zo zabezpečovacích právnych inštitútov pri vymáhaní pohľadávky. Ako tento inštitút funguje a v čom sa odlišuje od zmluvy o pôžičke si bližšie vysvetlíme.

Občianske právo

Základný predpoklad vydania rozsudku pre zmeškanie žalovaného: žaloba na plnenie

Súd môže v konaní rozhodnúť rozsudkom pre zmeškania žalobcu ako aj rozsudkom pre zmeškanie žalovaného. V dnešnom článku sa dočítate, akého konania resp. nekonania sa musí žalovaný dopustiť, aby došlo k vydaniu tohto druhu rozsudku a pozrieme sa tiež na prípad, kedy súd pri jeho vydaní pochybil na oboch inštanciách.

Právo

Kriminalita na Slovensku v roku 2020

Vývoj celkovej kriminality na Slovensku v minulom roku možno vnímať pozitívne. Naďalej pokračuje trend z posledných rokov a počet zistených trestných činov klesal. Ich objasnenosť zostala zhruba na rovnakej úrovni. Celkový pokles trestnej činnosti zrejme ovplyvnila aj nepriaznivá epidemiologická situácia. Najviac trestných činov bolo opäť zistených na území Bratislavského kraja (9 620), najmenej na území Trenčianskeho (4 761).

Právo

Ako by sa mali zmeniť podmienky väzby?

Slovenská advokátka komora na čele s predsedom Viliamom Karasom sa listom obrátila na ministerku spravodlivosti s návrhmi zmien Trestného poriadku, ktorými by sa mali upraviť podmienky väzby. 

Občianske právo

Novela CMP zavádza nové konanie: Konanie o potvrdení vydržania

Základnou úlohou nového konania o potvrdení vydržania má byť zabezpečenie efektívneho a relatívne rýchleho potvrdenia o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnosti alebo tzv. vecného bremena súdom. Novela tiež reaguje na mnohé prípady špekulatívnych prevodov pozemkov prostredníctvom vydržania, kedy skutoční majitelia týchto pozemkov o takýchto prevodoch ani netušili. V nasledujúcich riadkoch si bližšie povieme ako a odkedy má fungovať tento inštitút.