Právo

Volebné právo žien na Slovensku
Len minulý rok sme oslávili 100. výročie volebného práva žien na Slovensku. Právo voliť dostali ženy v Československej republike v roku 1920 a zároveň v tom istom roku zasadlo do kresiel Poslaneckej snemovne Národného zhromaždenia prvých 12 žien a do senátu 3.

Volebné právo žien a prvé právničky Slovenska
História Slovenska má podobne ako inde vo svete čo-to povedať o právach žien a ich vývoji. V dnešnom článku sa spolu pozrieme na prvé ženy, ktoré na území dnešného Slovenska dosiahli právne vzdelanie a vykonávali svoju právnickú profesiu, ako aj na právo žien voliť a byť volená. Kto boli prvé poslankyne a ako vyzerala ich cesta za touto funkciou, sa dočítate nižšie.

Zmeny v právnej regulácii právnických profesií – správcovia konkurznej podstaty
Rezort spravodlivosti zverejnil predbežnú informáciu o pripravovaných zmenách zákona č. 8/2005 Z. z. o správcoch. Predbežná informácia slúži najmä pre zapojenie verejnosti do prípravy a tvorby právneho predpisu prostredníctvom zasielanie návrhov a podnetov – verejnosť môže túto možnosť využiť do konca mája 2021.

SD EÚ: K nepriamej diskriminácii založenej na zdravotnom postihnutí
V nedávno zverejnenom prípade, v ktorom rozhodoval Súdny dvor EÚ, sa posudzovala prax zamestnávateľa, ktorý si určil dátum na predloženie potvrdenia o zdravotnom postihnutí jeho zamestnancov a od tohto dátumu následne odvíjal vyplácanie príplatku ku mzde. Ako uvedené posúdil Súdny dvor s ohľadom na diskrimináciu na základe zdravotného postihnutia, sa dočítate ďalej.

Postup súdu pri odročení pojednávania z dôvodu pandémie Covid-19
Vzhľadom na neustále meniace sa opatrenia v súvislosti s pandémiou Covid-19 sa v uplynulom období menili aj odporúčania pre súdy ohľadom nariadenia pojednávaní. Obsahom dnešného článku je rozsudok Krajského súdu v Košiciach zo dňa 9. septembra 2020, v ktorom sa pozrieme na postup súdu v súvislosti s odročením pojednávania v čase súčasnej pandémie.

Prehľad schválených zákonov v roku 2021
Od začiatku roka 2021 bolo doposiaľ v parlamente schválených 20 návrhov zákonov. V dnešnom článku Vám prinášame prehľad tých najzaujímavejších z nich.

Nahrávka z obchodného rokovania ako dôkazný prostriedok
Krajský súd v Bratislave sa v spore dvoch obchodných spoločností zaoberal otázkou, či žalobcom navrhnutý dôkazný prostriedok – nahrávka rozhovoru z obchodného rokovania, je v konaní prípustný, hoci bol vyhotovený bez súhlasu osoby v konaní. Odpoveď a podrobnejšie odôvodnenie si prečítate v tomto článku.

Zákon o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom sa bude novelizovať
Rezort spravodlivosti zverejnil predbežnú informáciu o príprave nového predpisu, ktorým sa bude meniť zákon č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom v znení neskorších predpisov. Do príprav sa môže zapojiť aj verejnosť formou zasielania návrhov a podnetov na Ministerstvo spravodlivosti SR. Účinnosť novej právnej úpravy by mala byť najneskôr 1. júla 2022
Najčítanejšie

Opatrovateľský príspevok: ako sa zvyšuje od 1. júla 2025?
1.
Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
2.
Koľko stojí občiansky preukaz?
3.
Nové povinnosti pri monitorovaní zamestnancov
4.
Rodičovský príspevok v roku 2025
5.
Opatrovateľský príspevok: ako sa zvyšuje od 1. júla 2025?
1.
Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
2.
Koľko stojí občiansky preukaz?
3.
Podpora v nezamestnanosti sa zvyšuje: sumy od júla 2025
4.
Rodičovský príspevok v roku 2025
5.
Opatrovateľský príspevok: ako sa zvyšuje od 1. júla 2025?
1.
Diagnózy na invalidný dôchodok 2025
2.
Koľko stojí občiansky preukaz?
3.
Podpora v nezamestnanosti sa zvyšuje: sumy od júla 2025
4.